Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

5 питань про юридичний бізнес керівному партнерові

18 грудня 2013, 09:32
624
1
Автор:
Реклама

- Вже декілька років юридичний бізнес характеризується стагнацією ринку і відсутністю барвистих перспектив подальшого розвитку. Юристи більше спантеличені збереженням старих клієнтів, ніж пошуком нових. А якими тенденціями в роботі фірми запам'ятався Вам рік, що минав?

- Ви праві в тому, що ринок продовжує стагнировать, у зв'язку з чим багато фірм було вимушено кардинально перебудувати свої стратегії і тактики по роботі з клієнтами. Не секрет, що більшість системних юридичних фірм спочатку будувалися під зростаючий ринок, під потреби клієнтів, що знову приходять, які у всі часи, через низку обставин, були найбажанішим клієнтом. Ми не були виключенням. У 2008 році нам стало зрозуміло, що світ змінився і навряд чи повернуться минулі часи, у зв'язку з чим ми прийняли ряд правильних рішень, помінявши наші цілі і завдання, змінивши пріоритети до розвитку практик і індустрій. Зокрема, ми зробили упор на розвиток існуючих на ринку клієнтів і запропонували їм абсолютно нові підходи, що дозволило нам завоювати довіру безлічі клієнтів, які вже давно були на ринку.

- Як конкурувати сьогодні з юридичними фірмами, які використовують корупційні зв'язки у своїй роботі і всіляко порушують етичні норми ведення юридичного бізнесу?

- На щастя, більшість клієнтів нашої компанії, будучи міжнародними клієнтами, прекрасно розуміють риски, які в собі несе корупція, у зв'язку з чим вони не дозволяють собі грати за місцевими правилами. Саме тому, обрання юридичної фірми є для них дуже педантичним процесом і відбір здійснюється виключно на підставі дуже жорстких вимог, одно з яких - репутація фірми. Це особливо актуально в країнах з перехідною економікою, як Україна. Одним з основних активів Arzinger являється наша репутація і ми докладаємо усі зусилля для того, щоб не заплямувати її. Саме тому ми дозволяємо собі відмовлятися від клієнтів, незалежно від розмірів пропонованих гонорарів, у випадках, якщо існував ризик втягування нас в сумнівні проекти. Наша репутація дозволяє нам позитивно виділятися на тлі ряду інших провайдерів юридичних послуг.

- Що відбувається сьогодні з фірмами-лідерами, які одні з перших на початку 90-х розвивали сферу юридичного підприємництва в незалежній Україні? У чому їх сильні і слабкі сторони в порівнянні з новим поколінням юридичного бізнесу?

- На жаль, більшість фірм-лідерів ринку у минулому, які стояли у витоків ринку, на сьогодні втратили свої позиції і практично "здали" ринок молодим конкурентам, у більшості випадків - вихідцям з цих же компаній. На сьогодні можна назвати пару-трійку компаній, які зберегли позиції. Назви багатьох компаній-лідерів минулого на сьогодні, в принципі, не відомі сучасному споживачеві юридичних послуг. У будь-якому випадку, ми з величезною повагою відносимося до родоначальників нашого ринку, які заклали хороший фундамент і поставили високі планки, які ми повинні були досягати.

Деякі партнери Arzinger (у тому числі і я) мали честь починати свою трудову діяльність в таких компаніях і прекрасно розуміємо і бачимо помилки, допущені свого часу менеджментом цих компаній. Серед головних причин поразки можна виділити наступні:

1. Більшість компаній будувалися за сімейним типом або ж на базі лояльних студентів викладачів провідних учбових закладів, які були батьками-засновниками українського юридичного бізнесу. Як показує історія, в подібних компаніях людям "з боку" було нереальне пробитися до партнерського складу і прекрасно пам'ятаючи старий анекдот відносно об'єктивної неможливості онука генерала стати маршалом зважаючи на наявність у останнього своїх нащадків, молоді таланти набиралися досвіду і йшли шукати себе в інші фірми або ж катували щастя, створюючи власні компанії.

2. Досягнувши приголомшуючого успіху на першому етапі свого розвитку, власники бізнесу розслаблялися, сподіваючись, що їх домінування триватиме вічно і не помічали при цьому молодих конкурентів, які, набравшись досвіду в українських і іноземних фірмах, поверталися в Україну з блискучим знанням іноземної мови (що, на жаль, не завжди було найсильнішою стороною партнерів-засновників) активно просувалися вперед, створювали власні фірми, розвивали нові інноваційні на той момент практики і в результаті "відкушували" серйозні частки ринку у колишніх чемпіонів.

3. Глобальний юридичний ринок, будучи традиційно дуже консервативним видом бізнесу, кардинально змінився за останні 20 років в регуляторній частині. Агресивне просування послуг, що було моветоном ще 20 років тому, поступово перетворилося на всюди наростаючий тренд, - навіть найбільш зарегульовані ринки США і Великобританія істотно ослабили регулювання в цій частині, дозволивши компаніям глобализироваться і активно просувати юридичні послуги. Україна також вступила на цей шлях, - наш молодий ринок підхопив світову тенденцію і компанії почали витрачати все більше засобів і зусиль на маркетинг і ПР. Як показує історія, більшість компаній - родоначальників ринку, дуже консервативно відносилися і відносяться до нових трендів і не готові виділяти потрібний ресурс в цьому напрямі, у зв'язку з чим також нестримно почали втрачати позиції в рейтингах і, відповідно, в очах клієнтів.

4. Партнери-засновники деяких компаний-"чемпионов минулого" встигли швидко придбати славу і змінили вид діяльності, пішовши в політику або ж просто відійшовши від справ, відпочити, сподіваючись на те, що бізнес продовжуватиме приносити дивіденди і без їх участі. Очевидно, що це не краща тактика, з огляду на те, що наш бізнес так чи інакше зав'язаний на особі. Сьогоднішні позиції компаній як в іноземних, так і міжнародних рейтингах красномовно підтверджують мої слова…

Незважаючи на викладене вище, більшість компаній-піонерів, що залишилися на ринку, досі мають відмінний склад клієнтів, якому може позаздрити. Не в останню чергу, це заслуга саме батьків-засновників, репутація і ім'я яких є запорукою якості і успіху для їх клієнтів.

- На розвиток яких сфер юридичної практики ваша фірма робила акцент в 2013 році і наскільки зіграла ставка? Яким новим сферам практики і секторам бізнесу приділялася увага уперше? На що плануєте звернути увагу наступного року?

- Ми продовжуємо активно реалізовувати нашу стратегію в частині індустріального підходу до розвитку бізнесу. Ми глибоко переконані в тому, що саме цей підхід є ключовим для сучасної юридичної фірми. Враховуючи те, що регулювання окремо взятих галузей стає усе більш складним, ми бачимо велику перспективу в цьому підході, що є серйозною конкурентною перевагою. Глибоке розуміння галузі клієнта допомагає нам краще розуміти його проблеми і поставлені завдання і, відповідно, ефективніше справлятися з їх виконанням. Ми дуже задоволені нашими досягненнями в секторах фармацевтики, харчової промисловості і енергетики, - нам приємно, що саме завдяки нашій спеціалізації і ноу-хау у вказаних галузях клієнти довіряють нам свої найважливіші проекти. У поточному році ми посилили свою команду у сфері фармацевтики новим партнером Ланой Синицею, яка перейшла на цю позицію з посади радника і показала відмінні результати роботи.

Цього року ми також зробили акцент на активний розвиток податкової практики і практики трудового права і нам приємно бачити відмінні результати, які досягає наш партнер, який розвиває ці напрями, - Павло Ходаковский. Ми плануємо продовжувати активний розвиток цих напрямів наступного року. Ми дуже задоволені розвитком в судовому напрямі, який курирують Сергій Шкляр і Маркіян Мальский. Все більшу долю в нашій судовій практиці займають міжнародні проекти, - міжнародні арбітражі і судочинство в іноземних національних судах. У більшості своїй подібні проекти є одними з найскладніших і інтелектуальних і багатосторонньо розвивають юристів, залучених в таку роботу.

Ми бачимо величезний потенціал у сфері карного права і процесу і переконані в тому, що під керівництвом Віталія Касько (нашого нового партнера, який приєднався до нас з 01.10.2013) ми зможемо запропонувати нашим клієнтам новий рівень сервісу в сфері бізнес - злочинів і комплайенс. Ми традиційно успішно супроводжували відповідні проекти наших клієнтів, оскільки практично кожна суперечка з податковими органами супроводжується порушенням кримінальної справи. Велику "карно - правове" навантаження несе кожен проект, пов'язані з пошуком і арештом активів (у тому числі і в іноземних юрисдикціях), отриманих незаконним шляхом і тут ми також відчуваємо постійно зростаючий попит на цей сервіс. Під керівництвом нового партнера відповідна практика буде уніфікована і посилена. У Віталія є унікальне для українського ринку ноу-хау у сфері карного права і процесу, зокрема, у сфері супроводу екстрадиційних проектів і ми вже бачимо підвищений інтерес до цієї лінійки послуг. Наступного року ми також плануємо продовжити активний розвиток цього напряму.

Усього більшого значення для нас і наших клієнтів набуває антимонопольне і конкурентне право. Враховуючи те, що інтерес відомства останнім часом особливо високий до тих індустрій, в яких у нас дуже багато клієнтів (FMCG, Life Sciences, Automotive etc), ми відчуваємо постійно зростаюче завантаження в цих сферах.

Справедливості ради варто відмітити, що збільшення роботи у сфері конкурентного права і у сфері комплайенс - це глобальна тенденція і нам приємно констатувати той факт, що наш ринок в тренді.

- Як підписання угоди з ЄС або політичні проблеми з подальшим наслідуванням європейського курсу можуть відбитися на роботі українських юристів в 2014 році?

- У разі, якщо підписання угоди станеться, то ми упевнені в тому, що це стане сигналом для маси нових інвесторів, які отримають підтвердження того, що Україна є надійним партнером і готова претендувати на отримання інвестицій в усіх галузях.

Розмовляв Сергій Саченко, головред сайту ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини