Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Більшість патентів, зареєстрованих тролями, визнаються недійсними

27 листопада 2013, 16:42
668
0
Реклама

Розкажіть детальніше про діяльність патентних тролів в Україні. У чому їх особливості? На що вони "роблять" замах і кому варто побоюватися в першу чергу?

- Патентний троль, в його традиційному розумінні є особою, що спеціалізується на скупці патентів з метою наступного перепродажу або, у разі відмови придбати дані права, - в судовому порядку вимагати виплату компенсацій.

Українські ж патентні тролі, характеризуються тим, що реєструють на своє ім'я права інтелектуальної власності на неоригінальні об'єкти з метою вимагати у добросовісних користувачів компенсації.

Мені б хотілося звернути увагу на активізацію інших видів недобросовісної діяльності - захоплення ділової репутації, яке полягає в реєстрації на своє ім'я незареєстрованих, але використовуваних іншими суб'єктами господарювання позначень.

Під загрозою може виявитися будь-який бізнес, проте, найуразливішим є бізнес пов'язаний з товарами широкого, масового споживання. Адже слід пам'ятати, що патентний троль переслідує просту мету - поставити особу, що атакується, в таке положення, в якому сплатити "псевдо-роялти" вигідніше, ніж в судовому порядку відстоювати свої права.

Патентні тролі в Україні діють в основному за допомогою митниці і зупинки товарів на межі, або ж намагаються подавати позови до компаній що нібито незаконно використовують зареєстровані ними "новинки"?

- Зняття фінансових перешкод для реєстрації об'єктів інтелектуальної власності в митному реєстрі лише актуалізувало проблему недобросовісних реєстрацій і зловживання правами інтелектуальної власності. Сама проблема відома давно, різними її проявами є киберсквотинг, захоплення ділової репутації, бренд-рейдерство.

Як вже відзначалося, патентні тролі розраховують на мінімальне вкладення засобів і отримання прибутку від виплат компенсацій. Судовий же процес припускає витрати, зв'язкові з оплатою державних зборів і судової експертизи, послуг представника.

Наскільки практика патентного троллинга вигідна для самих тролів?

- Вигода очевидна: при мінімальних витратах на реєстрацію патентних прав ви придбаваєте монопольне право на форму товару (як правило, це промисловий зразок), і кожного хто зробив, запропонував до продажу або продав такий товар, є порушником ваших прав, а відповідно ви маєте право на відшкодування збитків.

Враховуючи те, що, як правило, патентні тролі об'єктом нападу вибирають бізнес, пов'язаний з товарами широкого, масового споживання, "збитки" розраховуються виходячи з кількості одиниці товару введеного в цивільний обіг "з порушенням прав".

Які основні гравці українського патентного троллинга і наскільки успішна практика боротьби з ними?

- Описуючи портрет українського патентного троля можна виділити такі риси: особа не робить продукцію, відносно якого зареєстровані права інтелектуальної власності, юридична особа з мінімальним статутним фондом і підставними керівними особами, фізична особа, що не має ніякого відношення до тих технічних рішень автором яких воно значиться в патенті.

У переважній більшості боротьба з патентними тролями зводиться до визнання в судовому порядку недійсним охоронного документу на об'єкт. Як правило, така боротьба є успішною, оскільки інвалідність технічного рішення очевидна. Більше того, дуже часто, отримавши позов, патентний троль, розуміючи, що в ході судового розгляду буде проведена судова експертиза, плата за яку буде покладена на нього, пропонує мирно врегулювати суперечка, і відмовляється від такого патенту.

Компанії, які все ж відмовляються платити, в процесі судового розгляду заявляють вимоги про відшкодування збитку, понесеного внаслідок дій тролів? Як суди відносяться до подібних вимог?

- Як правило, такі вимоги не заявляються, оскільки доки патент діє, вважається, що його власник діяв відповідно до закону, і лише в ході судового розгляду з'ясувалося, що зареєстрований об'єкт не відповідає умовам правової охорони, а значить, охоронний документ має бути визнаний недійсним.

У теж час, позивачі заявляють вимоги про відшкодування судових витрат, пов'язаних з оплатою судової експертизи і адвокатських послуг. Компенсація цих витрат саме з власника такого патенту, виконує також виховну функцію, адже, винним, як прищепило, являється особа, що подала на реєстрацію такі об'єкти, яке робило це свідомо, з метою отримання необгрунтованих матеріальних вигод.

Яка судова практика з цього питання?

- В переважній більшості такі патенти визнаються недійсними. Проте слід пам'ятати, про те, що в Україні процес є змагальним, а це означає, що кожна сторона зобов'язана довести обставини на які вона посилається як на основу своїх вимог.

Основним доказом є укладення судової експертизи. При цьому судовий експерт не має права самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати початкові дані для проведення експертизи, якщо вони відбиті в наданих йому матеріалах неоднозначно. Тому саме від того, наскільки повно буде зібрана доказова база багато в чому залежатиме результат судового процесу.

Чи плануються які те дії з боку держави в цілях захисту бізнесу від патентних тролів? Можливо, це законодавчі ініціативи, якщо за допомогою існуючого законодавства в цій сфері неможливе щось зробити?

- Зараз ведеться активна робота по удосконаленню законодавства в цій сфері, аналізуються можливості зміни порядку видачі охоронних документів і створення спрощених адміністративних процедур дострокового припинення дії таких патентів.

Але слід пам'ятати про те, що будь-яке соціальне явище багатогранне. Вжиття необдуманих заходів в прагненні покінчити патентним троллингом може заблокувати патентування рішень, які по своїй технічній суті, не претендують на довгу і сильну правову охорону, проте є оригінальними технічними рішеннями. Більше того, дуже часто, правова охорона таких об'єктів упродовж 20 років (рядків дії патенту на винахід, який видається за результатами кваліфікаційної експертизи) економічно не доцільна, оскільки вони втратять свою актуальність через 3-5 років.

Патентування таких технічних рішень по процедурах патентування винаходів довга і дорога процедура, а ось отримання "короткого патенту" без проведення експертизи по суті, економічно виправдано.

Яким чином бізнес на цьому етапі може себе захистити? Які заходи слід вживати в цілях профілактики?

- Попередження агресії патентних тролів це лише одна із складових політики охорони інтелектуальної власності, яку повинен розробляти і впроваджувати кожен бізнес. Перелік конкретних заходів багато в чому визначається видом бізнесу, проте загальні рекомендації можуть бути наступними: аудит інтелектуальної власності, моніторинг конкурентного середовища, аналіз патентної чистоти продукції, з якою пов'язаний бізнес, аналіз контрагентів, підтримка в контрольному стані договорів, а також фіксація добросовісного введення в цивільний оборот продукції.

Українські відомі юристи представляють інтереси тролів? Наскільки це ризиковано для репутації юриста?

- Захист інтересів патентних тролів питання етичного вибору юриста або патентного повіреного. В той же час, дуже важливо уважно аналізувати усі обставини справи, враховувати природу права інтелектуальної власності, і тоді може з'ясуватися, що, як мовиться у відомій комедії: "…порушник - це не порушник, а великий науковець, людина інтелектуальної праці…".

Адже переслідуючи високу мету - перемогти патентний троллинг, ми забуваємо про багато українських підприємств, що будують свій бізнес за допомогою отримання патентів на промислові зразки і корисні моделі (без проведення кваліфікаційної експертизи). Завдяки таким патентам, багато національних товаровиробників мають можливість блокувати наплив неякісних дешевих товарів іноземного виробництва.

У зв'язку з цим, дуже важливо, щоб в рішенні таких конфліктів брали участь технічні фахівці, патентні повірені, і адвокати. Оскільки тільки об'єднання знань представників цих професій дозволить встановити істину, яка знаходиться на перетині технічних, юридичних і спеціальних знань у сфері інтелектуальної власності.

Нагадаємо 4 грудня відбудеться практикум "Бізнес проти патентних тролів: ефективні засоби протидії рейдерству ділової репутації".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини