Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Про новації державного нагляду у сфері землеустрою

09.25, 16 вересня 2013
275
0

Про зміни, пов'язані з посиленням державного контролю за топографо-геодезической і картографічною діяльністю, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 05. 09. 2013, № 55

Липень поточного року приніс цілий букет "земельних" законів.

Серед них і Закон України "Про внесення змін до законів України "Про топографо-геодезической і картографічну діяльність" і "Про землеустрій".

Необхідність ухвалення цього Закону була викликана тим, що законами України "Про топографо-геодезической і картографічну діяльність" і "Про землеустрій" не був визначений вичерпний перелік підстав для зупинки господарської діяльності у сфері геодезичної і картографічної діяльності, а також у сфері землеустрою. Також не були визначені способи здійснення державного нагляду (контролю), не встановлювалися санкції за порушення вимог законодавства і не надавався перелік порушень, що є основою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядливого документу.

У свою чергу, згідно ч. 4 ст. 4 Закони України "Про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються:

• органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

• види господарської діяльності, що є предметом державного нагляду (контролю);

• повноваження органів державного нагляду (контролю) про припинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

• вичерпний перелік підстав для припинення господарської діяльності;

• спосіб здійснення державного нагляду (контролю);

• санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, що є основою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядливого документу.

В результаті - діяльність у сфері геодезії і землеустрою була безконтрольноюа Державне агентство земельних ресурсів України залишалося бездіяльним спостерігачем, не маючи законних повноважень на здійснення державного геодезичного нагляду і державного нагляду у сфері землеустрою.

Стаття 24 Закони України "Про топографо-геодезической і картографічну діяльність", яка визначає порядок здійснення державного геодезичного нагляду, виросла з двох чисто декларативних абзаців до десяти - цілком конкретних і дієвих

На перший погляд, на тлі надмірної зарегульованості підприємницької діяльності і безперечної необхідності зменшення кількості контролюючих органів і звуження їх повноважень - введення нових обмежень є зайвим.

Проте цей Закон повинен сприяти підвищенню образовательно-квалификационного рівня осіб, що здійснюють топографо-геодезическую і картографічну діяльність.

Погодитеся, що зростаюче число суперечок про накладення меж сусідніх земельних ділянок про невірне визначення площ і навіть меж розташування землі у більшості своїй пов'язані саме з помилками, допущеними ще при оформленні і визначенні меж земельних ділянок.

Цим Законом були деталізовані питання професійної підготовки і кадрового забезпечення у сфері топографо-геодезической і картографічної діяльності, передбачені норми по її технічному і технологічному забезпеченню.

Стаття 24 Закони України "Про топографо-геодезической і картографічну діяльність", що визначає порядок здійснення державного геодезичного нагляду, виросла з двох чисто декларативних абзаців до десяти - цілком конкретних і дієвих.

Зокрема, було передбачено, що при здійсненні заходів державного нагляду за діяльністю виконавців топографо-геодезических і картографічних робіт центральний орган виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері земельних стосунків, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-геодезистом вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил в області геодезичної і картографічної діяльності.

Крім того, за наявності підстав для анулювання або припинення дії кваліфікаційного сертифікату інженера-геодезиста акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акту Кваліфікаційна комісія направляє представлення центральному органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері земельних стосунків, про анулювання або припинення дії кваліфікаційного сертифікату інженера-геодезиста.

На підставі уявлення Кваліфікаційної комісії про анулювання (припиненні дії) кваліфікаційного сертифікату центральний орган виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері земельних стосунків, приймає рішення про анулювання або припинення дії кваліфікаційного сертифікату і повідомляє інженера-геодезиста письмово, в двотижневий термін після вступу відповідного протоколу засідання кваліфікаційної комісії.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех заявила, що ухвалення цього Закону - це компроміс, на який необхідно було піти, щоб уберегти топографо-геодезическую галузь від поступового руйнування.

ВИСНОВОК:

Чи виправлять законодавчі зміни ситуацію до кращого - покаже час. Хоча, очевидно, щоб зробити земельні стосунки прозорими і зрозумілими, цього занадто мало, але, принаймні, цей початок.

Андрій Котягин

юрист Юридичної фірми "Мисечко і Партнери"

"ЮРИСТ & ЗАКОН"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему