Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Український нотаріат: життя в епоху змін

09.40, 2 вересня 2013
603
0

Поздоровляємо усіх причетних з Днем нотаріату! Сьогодні, 2 вересня, українські нотаріуси в четвертий раз відмічають своє професійне свято, яке було встановлене ще В. Ющенка за три дні до закінчення св...

Нотаріат в Україні має глибокі традиції, які багато в чому відповідають міжнародним нотаріальним стандартам, у тому числі і завдяки постійному реформуванню цієї галузі. З іншого боку, часто такі експерименти сприймаються нотаріусами досить негативно. Адже українським нотаріусам, всупереч існуючій думці, живеться не так вже солодко, - особливо в регіонах, де ціни на нотаріальні послуги невисокі, а процес роботи вимагає періодичного вкладення грошей. Те "вгорі" придумають нові вимоги до офісного приміщення, зберігання документів, охорони, то за підключення нових реєстрів або програм треба заплатити, та ще і добровільно-примусово виписати друкарські видання, відвідати семінар, нагодувати обідом перевіряючих і тому подібне. В день нотаріату пропонуємо згадати про чергові нововведення, які приніс поточний рік нотаріусам.


Держреєстри - адреналін для нотаріусів


Аж до кінця минулого року нотаріуси припускали, що прийдешній з 1 січня 2013 року новий порядок реєстрації прав на нерухомість відстрочать, але дива не сталося. Система запрацювала, а нотаріуси, особливо приватні, не поспішали працювати по-новому, відправляючи клієнтів для надійності до держреєстраторів. Нотаріуси боялися і того, що нові їх обов'язки займають багато часу, а також і відповідальності, у тому числі карною.

Ринок нерухомості стояв майже увесь січень, а оформити спадок неможливо було до початку лютого. Крім того, були проблеми і з Госземкадастром, здійснити купівлю-продаж земельної ділянки було практично неможливо (читайте детальніше: Реєстрація нерухомості і землі : нотаріальні і інші аспекти). Потихеньку усе налагодилося, але і на сьогодні 60 % реєстрацій здійснюється держреєстраторами (за винятком Києва). Нагадаємо також, що в липні Мінюст роз'яснив порядок виконання нотаріусами функцій державного реєстратора.

Питання доступу нотаріусів і державних виконавців до даних реєстрів під час здійснення нотаріальних дій і проведення процедур примусового виконання судових рішень також врегульований Мінюстом. Відповідний наказ набуде чинності з 10 жовтня 2013 року (читайте детальніше: "Мінюст дозволив нотаріусам і держвиконавцям користуватися реєстром іпотек", Документ тижня).

Також готуються зміни, згідно з якими нотаріуси будуть уповноважені надавати витягання з Держреєстру прав на нерухомість навіть у випадках, коли нотаріальні дії відносно об'єкту нерухомого майна не здійснюються, Нові нотаріальні можливості істотно дозволять розвантажити держреєстраторів і прискорити отримання витягань з реєстру прав для зацікавлених осіб (детальніше - "Нотаріусам дозволять видавати витягання з реєстру без прив'язки до нотаріальних дій").


Обмеження розрахунків наличкой

1 вересня вступило в дію постанова Нацбанку "Про встановлення граничної суми розрахунків готівковими засобами". Згідно з цим документом встановлена, зокрема, гранична сума розрахунків готівковими засобами 150 000 грн. між фізособами по договорах купівлі-продажу, які завірені нотаріально. Звичайно ж, фізичні особи мають право здійснювати розрахунки і на велику суму, - але шляхом перерахування за безготівковим розрахунком через банки або небанківські фінансові установи, що отримали ліцензії на переказ готівкових коштів (читайте також - Нацбанк роз'яснив свою постанову про обмеження готівкових розрахунків). Яким чином нотаріуси (і чи повинні) контролюватимуть дотримання цієї норми - доки не зрозуміло.


Правила етики - мораль передусім

Правила професійної етики нотаріусів були затверджені Мінюстом у березні. Документ встановлює багато цікавих правил. Нотаріус повинен проявляти терпіння, ввічливість і тактовність, забороняється недобросовісна конкуренція між нотаріусами. Не можна рекламувати свої професійні якості шляхом посилання на функції, почесні звання, наукові міри, додаткові особливості своєї кваліфікації, які прямо не торкаються нотаріальної діяльності, також притягати клієнтів шляхом заниження встановлених тарифів, недобросовісними обіцянками відносно режиму і порядку роботи контори і тому подібне

Нотаріусам заборонено приймати відвідувачів в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння, в одязі не ділового характеру, палити під час прийому, звертатися до них з пропозиціями образливого, аморального характеру або здійснювати інші негідні дії відносно осіб, з якими нотаріус взаємодіє в процесі своєї професійної діяльності. Більше читайте в матеріалі: Нотаріусам заборонили звертатися до відвідувачів з аморальними пропозиціями.


Про оцінку подумаємо пізніше


З тривогою нотаріуси чекали початку серпня і нових правил оцінки майна. Враховуючи напругу в суспільстві, Кабмін все ж відстрочив нововведення на 3 місяці, тобто, до 1 листопада. Також уряд дозволив тим громадянам, які вже провели оцінку і мають відповідні документи, використовувати їх впродовж того терміну, на який вони здійснювалися. Та все ж, через 2 місяці нотаріусам при оформленні угод з нерухомістю доведеться вислуховувати сповіді невдоволених клієнтів про ціну послуг оцінювачів, яка, ймовірно, зросте.


На шляху до єдиного нотаріату


Глобальна реформа, якої не було ще з часів встановлення приватного нотаріату, очікується в найближчому майбутньому. Йдеться про створення єдиного нотаріату, адже тривале існування в одній країні двох систем нотаріату (державного і приватного) неможливе. Такі зміни готуються і в уряді, а доки в парламенті зареєстрований законопроект № 2627, яким нардепи-регіонали Ірина Дбайлива і Ірина Горина пропонують ухвалити новий Закон про нотаріат. Одна з цілей - створення умов для вступу України в Міжнародний Союз Нотаріату, а головне - створення єдиного нотаріату, ліквідація державних нотконтор. Запропоновано також повернути квоти нотаріусів (гранична кількість нотаріусів в нотаріальному окрузі). Також за типом адвокатського планується впровадити Єдиний реєстр нотаріусів України (детальніше про проект).


Як зміниться ціна послуг?

Зареєстрований в Раді і обіцяний урядовий проект про внесення змін до Закону "Про нотаріат" відносно регулювання плати за здійснення нотаріальних дій (№ 3078). Згідно з проектом, за надання державними нотаріусами послуг, пов'язаних із здійснюваними нотаріальними діями, справляється нотаріальний збір. А за надання додаткових послуг правового і технічного характеру, не пов'язаних із здійснюваними нотаріальними діями (послуги, що не відносяться до компетенції нотаріуса і можуть бути надані особі іншими фахівцями, у тому числі в області права), справляється окрема плата. Ставки збору і плати встановлюються Кабміном.

Приватні нотаріуси
за здійснення нотаріальних дій стягують плату, розмір якої визначається за домовленістю в межах встановлених мінімального і максимального розмірів. Максимальний розмір плати складається з мінімального розміру плати, збільшеного на розмір нотаріального збору. Оплата певних додаткових послуг здійснюється за домовленістю сторін.

У проекті також визначений конкретний перелік послуг, пов'язаних із здійснюваними нотаріальними діями, читайте детальніше: Проект відносно єдиної плати за нотаріальні послуги зареєстрований у ВР.


Копій стане менше?

Ще один законопроект Кабміну - № 3077 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них і достовірності підпису на документах", яким уряд хоче звільнити від необхідності нотаріального завірення півсотні документів. Кабмін відмічає, що дослідження вимог чинного законодавства відносно нотаріального посвідчення угод і оформлення документів свідчить про те, що у ряді випадків ці вимоги ускладнюють процедуру оформлення документів і призводять до зайвого матеріального навантаження на населення.


Новий Міністр наводить лад

Призначення нового Міністра юстиції Олени Лукаш ознаменувався і деякими змінами для нотаріату. Так, був затверджений новий склад ВКК нотаріату при Мінюсті. А основою для затвердження нового складу комісії сталі результати аналізу роботи попереднього складу, які, зокрема, викликали нарікання громадськості і служили основою для звернень і скарг представників професійного середовища відносно упередженості членів комісії під час оцінювання результатів кваліфікаційних іспитів на заняття нотаріальною діяльністю.

Також Олена Лукаш покарала співробітників Міністерстваперевіряючих робочі місця нотаріусів- оголошено попередження директорові Департаменту нотаріату Катерині Чижмарь за неодноразове порушення прав нотаріусів. Крім того, посилився контроль за виконанням своїх обов'язків співробітниками цього департаменту.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему