Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ім'ям України : списання боргу метрополітену і традиційний дайджест судових вістей

14.20, 18 липня 2013
229
0

Цього тижня ми вирішили ознайомити читачів з рішенням суду, незаконним, що визнало, стягнення з КП "Київський метрополітен" інфляційних втрат у розмірі більше 62 млн. грн.

Київський апеляційний господарський суд визнав незаконним рішення про стягнення з КП "Київський метрополітен" на користь російського підприємства "Ескалатор" інфляційних втрат на суму більше 62 млн. грн.

Київський апеляційний господарський суд постановою від 04.07.2013 р. у справі 5011-55/12805-2012 задовольнив частково скаргу заступника прокурора м. Києва на рішення Господарського суду м. Києва від 17.12.2012 р., КП, що зобов'язало, "Київський метрополітен" виплатити Закритому акціонерному товариству "Ескалатор" (Російська Федерація) 3 % річних в сумі, еквівалентній 5 105 350,48 грн., інфляційні втрати в сумі, еквівалентній 62 444 438,84 грн., і судовий збір в сумі 26 698,39 грн.

У вересні 2012 року ЗАТ "Ескалатор" звернулося до суду з позовом до КП "Київський метрополітен" з вимогою про стягнення сум 3 % річних і інфляційних втрат в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України. Позивач посилався на невиконання відповідачем зобов'язань по оплаті постачання ескалаторів для будівництва станції метро "Сырецкая" і на невиконання рішення Господарського суду м. Києва від 08.10.2009 р. у справі № 6/151-21/4яким з Київського метрополітену стягнутий цей борг.

При розгляді справи колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що Господарський суд м. Києва, приймаючи рішення у справі 5011-55/12805-2012 і задовольнивши позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат, порушив норми процесуального права. Встановлено, що позивач порушуючи ст. 33, ст. 34 і ст. 36 Господарського процесуального кодексу не підтвердив ніякими належними і допустимими доказами розмір позовних вимог про стягнення інфляційних втрат.

Суд встановив, що листи Територіального органу Федеральної служби державної статистики по м. Санкт-Петербургу в Ленінградській області, які були надані позивачем, не можуть бути належними і допустимими доказами на підтвердження індексів споживчих цін в м. Санкт-Петербурзі за спірний період. Відповідно до абз. 1 ст. 6 Угоди про порядок вирішення суперечок, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, документи, видані або засвідчені установою або спеціально уповноваженою особою в межах їх компетенції по встановленій формі і скріплені офіційним друком на території однієї з держав - учасників СНД, приймаються на території інших держав - учасників СНД без якого-небудь спеціального посвідчення. На вказаних листах відсутній друк підприємстващо є порушенням згаданої норми і ставить під сумнів інформацію, вказану в листах. Крім того колегію суддів збентежило те, що листи були адресовані не господарському суду, а ЗАТ "Ескалатор".

Таким чином, апеляційний суд вирішив відмовити в задоволенні вимог про стягнення інфляційних втрат у зв'язку з їх недоведеністю.

Крім того, колегія суддів погодилася з виведенням суду першої інстанції, що заява відповідача про застосування терміну позовної давності є безпідставною і задоволенню не підлягає. Зважаючи на приписи ст. 13 Конвенції про позовну давність в міжнародному купівлі-продажі товарів від 14.06.74 року, а також та обставина, що 3% річних і інфляційні нарахування є складеними основного боргу, судді дійшли висновку, що течія терміну позовної давності для стягнення з відповідача на користь позивача 3% річних і інфляційних витрат в спірних правовідносинах з 07.03.2007 року урвалося (припинилося) але не було відновлене, оскільки положеннями Конвенції не передбачена можливість відновлення позовної давності у разі переривання (припинення) із-за наявності судового розгляду проти боржника.

Також Апеляционный суд м. Києва згідно із ст. 49 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з частковим задоволенням позову вирішив, що з КП "Київський метрополітен" на користь ЗАТ "Ескалатор" підлягають стягненню 2 017,69 грн. витрат по сплаті державного мита за подачу позовної заяви пропорційно задоволеної частини позовних вимог. У зв'язку з частковим задоволенням апеляційної скарги заступника прокурора міста Києва, судовий збір у розмірі 31 809,33 грн., від сплати якого скаржник звільнений, стягується із ЗАТ "Ескалатор" в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог.

Таким чином, КП "Київський метрополітен" зобов'язаний сплатити ЗАТ "Ескалатор" 5 105 350, 48 грн. (3 % річних) і 2 017, 69 грн. судового збору (а не 26 698, 39 грн.). Інфляційні втрати у розмірі 62 444 438, 84 грн. не підлягають сплаті, оскільки вимоги про їх стягнення не були підтверджені належними доказами. А ЗАТ "Ескалатор", у свою чергу, сплатить в дохід Державного бюджету України 31 809,33 грн. державного мита за подачу апеляційної скарги заступником прокурора м. Києва.

Інші судові новини

Конституційний суд оприлюднив прийняте 11 липня рішення по зверненню частки малого підприємства-фірми "Максима" про офіційне тлумачення положень частини 1 ст. 59 Конституціїчастини 1 ст. 44 ХПК (справа про відшкодування витрат на юридичні послуги в господарському судочинстві). Встановлено, що положення частини 1 ст. 44 ХПК, згідно з якими до судових витрат віднесені, зокрема, витрати, пов'язані з оплатою послуг адвоката, в контексті ст.59 Конституції слід розуміти так, що до складу судових витрат на юридичні послуги, які підлягають відшкодуванню юридичній особі в господарському судочинстві, відносяться суми, сплачені такою особою, якщо інше не передбачене законом, тільки за послуги адвоката. З коментарем юриста з приводу прийнятого рішення можна ознайомитися в матеріалі "Адвокат вважає справедливим рішення КСУ про оплату юруслуг в хозпроцессе".

Вищий адміністративний суд в листі від 11.07.2013 р. № 959/12/13-13 роз'яснив питання визначення предметної осудності справ про спростування стягувачами дій територіальних органів Державної казначейської служби з приводу виконання судових рішень, прийнятих місцевими загальними судами як адмінсудами. ВАСУ вказав, що поділа з приводу оскарження стягувачами дій територіальних органів Державної казначейської служби України, досконалих при виконанні судових рішень, прийнятих місцевими загальними адміністративними судами, предметно осудні цим судам.

Державна судова адміністрація наказом від 12.07.2013 р. № 99 розширила перелік судів, що реалізовують пілотний проект по відправці судами SMS- повідомлень учасників процесу (карного судочинства). З 15 липня 2013 року усі районні суди міста Києва, а також апеляційний суд Харківської області і апеляційний суд Хмельницької області можуть відправляти SMS- повістки.

На засіданні секції першої і другої судових палат Науково-консультативної ради Вищого господарського суду, що відбулося 8 липня, обговорювався проект постанови пленуму ВХСУ "Про деякі питання практики вирішення суперечок, що виникають з перевезення вантажів по залізниці". Зокрема, активну дискусію викликало питання про порядок числення термінів позовної давності при пред'явленні позову перевізникові, виходячи з договору перевезення вантажу. У проекті постанови Пленуму ВХСУ в п. 8.4 запропоновано передбачити, що "оскільки дотримання претензійного порядку не є обов'язковим, то при вирішенні питання про початок течії терміну позовної давності в розумінні цієї норми ХК слід виходити з того, що таке течія починається після закінчення терміну на пред'явлення претензії і терміну її розгляду (ч. 2 і 3 ст. 315 ХК), незалежно від того, чи була пред'явлена відповідна претензія до перевізника". Судді відмічають, що мали зважаючи на можливість пред'явити позов відразу, але позовна давність закінчується через рік і три місяці (тобто 6 міс. - на пред'явлення претензії; 3 міс. - на її розгляд; 6 місяців - термін позовної давності). Детальніше - в матеріалі "Судді, залізничники і учені обговорили проект постанови Пленуму ВХСУ".

За допомогою системи аналізу судових рішень VERDICTUM юристи можуть швидко підбирати максимально тотожні рішення по одному предмету і обставинам справи при роботі з колосальним масивом документів судової практики.

VERDICTUM - це новий продукт для практикуючих юристів від компанії "ЛІГА: ЗАКОН". У основі системи аналізу лежить програмний комплекс інноваційних пошуково-аналітичних алгоритмів і інструментів обробки текстів.

Безкоштовно протестувати VERDICTUM

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему