Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Реформа "зеленого" тарифу

14.43, 12 липня 2013
480
0

Про основні зміни, пов'язані зі встановленням і застосуванням "зеленого" тарифу на електроенергію, зроблену з альтернативних джерел енергії, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 11. 07. 201...

Впродовж останніх декількох років в Україні активно розвиваються проекти по виробництву електроенергії з поновлюваних джерел енергії. Темпи розвитку таких проектів випереджають темпи розвитку проектів у сфері традиційної енергетики. Згідно із звітом за 2012 рік Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ), а також статистики Української ветроэнергетической асоціації в 2012 року спостерігалося збільшення введених в експлуатацію потужностей електростанційщо генерують електроенергію з альтернативних джерел енергії. Так, потужність сонячних електростанцій була збільшена в два рази, а саме на 183,4 МВт, де загальна потужність складає 371,6 МВт. Потужність вітрових електростанцій була збільшена на 83 % (125,7 МВт) і досягла загальної потужності у розмірі 276,8 МВт. Також спостерігалося незначне збільшення потужностей електростанцій, що роблять електроенергію з інших альтернативних джерел енергії, наприклад мала гідроенергія, енергія з біомаси. Незважаючи на збільшення встановлених потужностей, кількість електроенергії, зробленої з альтернативних джерел енергії (за винятком великих гідроелектростанцій), в енергобалансі України не досягає 1 %. Проте, за даними нещодавно опублікованого проекту оновленої Енергетичної стратегії України, до 2030 року доля енергії, зробленої з альтернативних джерел енергії, повинна досягти 10 % в енергобалансі України.

Причиною підвищеного інтересу до проектів у сфері виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії являється "зелений" тариф. Він був введений в 2009 році Законом України "Про електроенергетику". У міжнародній практиці його аналогом є feed - in - tariff. "Зелений" тариф за своєю суттю є спеціальним тарифом, що значно перевищує тариф, який отримують виробники електроенергії з традиційних джерел енергії. Український "зелений" тариф є одним з найвищих в Європі.

Український "зелений" тариф є одним з найвищих в Європі

20 листопада 2012 року Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" відносно стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії" (далі - Зміни до Закону про електроенергетику) були істотним чином змінені правила гри для компаній, плануючих реалізовувати електричну енергію за "зеленим" тарифом. Основна частина змін, передбачених цим Законом, набули чинності 1 квітня 2013 року і 1 липня 2013 року. Положення відносно порядку розрахунку "зеленого" тарифу для приватних домогосподарств, що роблять електроенергію з енергії сонячного випромінювання, набудуть чинності nbsp;1 січня 2014 року.

Зміни до Закону про електроенергетику припускають наступні основні нововведення: можливість отримати "зелений" тариф для черг будівництва електростанцій (пускових комплексів) до закінчення будівництва усієї електростанції; різний тариф для мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій; правила купівлі і введення коефіцієнта "зеленого" тарифу для електроенергії, зробленої сонячними установками приватних домогосподарств, потужність яких не перевищує 10 КВт; зміна порядку розрахунку "зеленого" тарифу для ветроэлектростанций; зміна визначення "біомаси" і введення коефіцієнта "зеленого" тарифу для електроенергії, зробленої з біогазу; а також порядок розрахунку місцевої складової.

Дефініції

Згідно з оновленим терміном "зелений" тариф, окрім введених в експлуатацію електростанцій, також може застосовуватися і до введених в експлуатацію чергам будівництва електричних станцій (пусковим комплексам). Під чергою будівництва електричної станції необхідно розуміти групу електричних установок (наприклад, ветротурбин) або окрему установку, устаткування і споруди, розташовані на одній території, функціонально пов'язані між собою і такі, що становлять єдиний комплекс, призначений для виробництва електроенергії. Така черга згідно проектної документації на будівництво є окремою частиною електростанції. Черга будівництва електростанції може складатися з пускових комплексів. Ці зміни є досить позитивними з точки зору інвесторів, тому що дозволять вводити в експлуатацію окремі черги електростанції до закінчення будівництва усієї електростанції.

Зміни, внесені в Закон "Про електроенергетику", дозволять вводити в експлуатацію окремі черги електростанції альтернативної енергетики і отримувати "зелений" тариф до закінчення будівництва усієї електростанції

Окрім цього, Зміни до Закону про електроенергетику вводять поняття "ветроэлектростанция" і "вітрова електроустановка" з метою вирішення проблеми невизначеності відносно того, встановлену потужність усієї станції або однієї ветротурбины необхідно враховувати при розрахунку розміру "зеленого" тарифу. Закон встановлює, що розмір "зеленого" тарифу прив'язується для одиничної потужності ветротурбины.

Необхідно звернути увагу на зміни, що торкнулися визначення поняття "біомаса". До внесення змін під "біомасою" розумілися продукти, що складаються повністю або частково з речовин рослинного походження, які можуть бути використані як паливо з метою перетворення енергії, що міститься в них. Згідно Змінам до Закону про електроенергетику під "біомасою" необхідно розуміти не копалини біологічно поновлювані речовини органічного походження у вигляді відходів лісового і сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства і технологічно пов'язаних з ними галузей промисловості, що піддаються біологічному розкладанню, а також і складові промислових або побутових відходів, які здатні до біологічного розкладання.

Змінена редакція терміну "біомаса" істотно позичає переліку можливих джерел біомаситому що в якості таких джерел можуть бути використані тільки відходи. Для цілей визначення того, які відходи можуть бути використані в якості біомаси, необхідно керуватися нормативним класифікатором відходів (Класифікатор відходів ДК 005-96 затверджений наказом Держстандарту України від 29 лютого 1996 року № 89). Наприклад, в результаті цих змін деревні пеллеты не можуть бути використані в якості ресурсу для виробництва електроенергії і продажу її за "зеленим" тарифом.

Розмір "зеленого" тарифу

Змінами до Закону про електроенергетику вносяться зміни в розміри коефіцієнтів, використовуваних для розрахунку "зеленого" тарифу. З 1 квітня 2013 року коефіцієнт "зеленого" тарифу для вітрової енергії розраховується не з розрахунку загальної потужності електростанції, а прив'язуючись до потужності одиничних вітрових електроустановок (ветротурбин), використовуваних на ветроэлектростанции. З практичної точки зору ця зміна не внесе змін в розмір "зеленого" тарифу для енергії, зробленої з вітру, тому що більшість сучасних ветроэлектростанций використовують ветротурбины потужністю від 2,5 МВт. Змінами також був введений коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, зробленої з біогазу. Відносно енергії, зробленої за допомогою енергії сонця, необхідно відмітити, що коефіцієнт "зеленого" тарифу для цього виду енергії зменшився. Причиною для зменшення послужило істотне зниження вартості сонячних панелей на світових ринках. З іншого боку, можна відмітити підвищення коефіцієнта "зеленого" тарифу мікро- і мінігідроелектростанцій.

Локальна складова

Незважаючи на те що Зміни до Закону про електроенергетику в частині локальної складової набувають чинності з 1 липня 2013 року, зміни з цього питання є найважливішими. "Зелений" тариф надається тільки тим електростанціям, будівництво яких почалося після 1 січня 2012 року, за умови наявності української локальної складової в цих проектах.

Для електростанцій, введених в експлуатацію до 1 липня 2013 року, розмір локальної складової не має бути менше 15 %. Для електростанцій, що роблять електроенергію за допомогою енергії вітру, сонця і біомаси, введених в експлуатацію після 1 липня 2013 року, розмір локальної складової не має бути менше 30 %, а введених в експлуатацію після 1 липня 2014 року - не менше 50 %. Для електростанцій, що роблять електроенергію за допомогою енергії біогазу, введених в експлуатацію після 1 січня 2014 року, розмір локальний складова не повинен є менше 30 %, а введений в експлуатація після 1 січень 2015 рік - не менше 50 %.

Позитивним моментом є те, що Зміни до Закону про електроенергетику не припускають наявності обов'язкового розміру локальної складової в сонячному модулі, як це було передбачено в попередній редакції Закону. Нововведенням є те, що в Законі для цілей розрахунку локальної складової передбачаються таблиці, що перераховують елементи і види операцій у відношення цих елементів, які мають бути здійснені на території України з вказівкою долі кожного елементу при розрахунку локальної складової. Наприклад, відносно ветроэлектростанций передбачено, що зборка гондоли складатиме 30 %.

Зміни в частині локальної складової викликали величезну критику серед гравців ринку. Проте представники НКРЕ у рамках останніх публічних виступів роз'яснили, що для дотримання вимоги про 50 % локальної складової необхідно, щоб на території України здійснювалися наступні роботи, наприклад, для ветроэлектростанций: (а) зборка гондоли (30 %), виконання роботи по будівництву ветроустановки (20 %) або (б) зборка гондоли (30 %), виробництво вежі (15 %) і виробництво (литво) / зборка ротора (5 %).

 Зміни в частині локальної складової викликали величезну критику серед гравців ринку

Важливо відмітити, що 27 червня 2013 року НКРЕ прийняла постанова "Про затвердження Порядку визначення розміру місцевою складовою для об'єктів електроенергетики, у тому числі введених в експлуатацію черг будівництва електричних станцій (пускових комплексів), що роблять електричну енергію з альтернативних джерел енергії (окрім доменного і такого, що коксується газів) ", яке набуває чинності після офіційної публікації. Гравці ринку сподіваються, що прийняття цього документу допоможе вирішити багато проблемних питань відносно локальної складової.

Отримання ліцензій

6 червня 2013 року НКРЕ внесла зміни в Порядок встановлення, перегляду і припинення дії "зеленого" тарифу для суб'єктів господарської діяльностіякими встановила, що заява про встановлення "зеленого" тарифу і додатка до нього можуть подаватися суб'єктом господарської діяльності одночасно із заявою на видачу ліцензії на право здійснення господарської діяльності по виробництву електричної енергії і ліцензії на право здійснення господарської діяльності по комбінованому виробництву теплової і електричної енергії. Ці зміни набувають чинності після офіційної публікації. Прийняття цих змін трохи покращують процес отримання "зеленого" тарифу.

Ярослав Петров

LL.M, адвокат, ЮФ "Астерс"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему