Конституційний Суд
Обнародувано рішення Конституційного Суду від 12.06.2013 р. № 4-рп/2013 у справі по конституційному зверненню громадянина Артема Субботы про офіційне тлумачення положень частини 5 ст. 127 Конституцій в системному зв'язку з частиною 3 цих статті, ст. 65 Закону "Про судоустрій і статус суддів".
Серед іншого КСУ вказав, що під час проведення відбору кандидатів на посаду судді, до них пред'являються вимоги, передбачені частиною 3 ст. 127 Конституціїчастями 1, 2 ст. 64 Закони "Про судоустрій і статус суддів", положеннями цього закону, зокрема, ст. 70 відносно особистих і моральних якостей кандидатів на посаду судді, оцінка яких Вищою кваліфікаційною комісією суддів може бути основою для відмови в наданні рекомендації про призначення кандидатів на посаду судді. Аналіз ч. 2 ст. 70 Закону в системному зв'язку із статтями 66, 68, 71, 91 цього Закону дає підстави для виводу, що Закон зв'язує виявлення особистих і моральних якостей кандидатів з проведенням відбору і їх призначенням на посаду судді уперше. Детальніше читайте в матеріалі "КСУ вирішив, що особисті якості можуть перешкодити стати суддею".
У Верховній Раді допрацьовується законопроект № 2724 "Про внесення змін до Закон "Про Конституційний Суд" (відносно вдосконалення механізму виконання рішень і укладень). Направити законопроект на доопрацювання парламенту рекомендував Комітет з питань правової політики. Зокрема, Комітет дійшов висновку, що вимога законопроекту по публікації в "Віснику Конституційного Суду" рішень і укладень КСУ разом з окремою думкою суддів КСУ впродовж 10 днів з дня їх підписання є неприйнятним, оскільки "Вісник КСУ" виходить з періодичністю 6 раз на рік. Також членам Комітету не сподобалася запропонована редакція ст. 74 Закони, встановлюючий обов'язок КСУ при ухваленні рішення про визнання актів або їх окремих положень неконституційними одночасно вирішити проблемні питання дії в часі таких актів або їх окремих положень. У виводі відмічено, що Основний Закон не покладає на орган конституційного контролю функцію регулювання громадських стосунків, у тому числі відносно вирішення питання дії в часі нормативно-правових актів.
Верховний Суд
Верховним Судом було обнародувано правове укладення в спорі про визнання договору іпотеки майнових прав частково недійсним (справа № 6-45цс13). ВСУ дійшов висновку, що виконання зобов'язань за інвестиційним договором свідчить про здійснення дій, спрямованих на виникнення юридичних фактів, необхідних і достатніх для отримання права вимоги переходу права власності на об'єкт будівництва чи набуття майнових прав на цей об'єкт.
Вищий адміністративний суд
У інформаційному листі від 13.06.2013 р. № 844/12/13-13 ВАСУ роз'яснив питання, пов'язані з визначенням належного позивача у справах про примусове видворення іноземців і осіб без громадянства за межі території України і територіальної осудності цих справ. Зокрема, в листі вказано, що позивачем у справах про примусове видворення іноземців і осіб без громадянства за межі території України може бути Державна міграційна служба безпосередньо або її територіальні органи або підрозділи. Позовна заява про примусове видворення іноземців і осіб без громадянства за межі території України територіальним органом або підрозділом Державної міграційної служби відповідно до частини 1 ст. 1835 Кодексу адміністративного судочинства подається в адмінсуд по місцезнаходженню цього органу або по місцезнаходженню пункту тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства, які незаконно знаходяться на території України.
У інформаційному листі від 13.06.2013 р. № 846/12/13-13 ВАСУ надав роз'яснення відносно виконання судових рішень, прийнятих у справах, пов'язаним з соціальними виплатами. Зокрема, вказано, що судові рішення у справах, пов'язаним з соціальними виплатами, які мають характер, що зобов'язує, по проведенню таких виплат, не відносяться до вказаних в ст. 2 Закону "Про гарантії держави по виконанню судових рішень" видам рішень (про стягнення засобів і зобов'язання зробити певні дії відносно майна, боржником по якому є, зокрема, держорган), що робить неможливим їх виконання без зміни його способу. ВАСУ роз'яснив, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття адміністративним судом нових заходів по реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на стосунки, що виникли після його прийняття. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можливо шляхом зміни зобов'язання здійснення виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива тільки у разі виконання боржником частини рішення, що зобов'язує, про нарахування соціальних виплат. При цьому суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла при виконанні судового рішення.
Зареєстрований у Верховній раді законопроект № 2349 "Про ліквідацію Вищого адміністративного суду України" рекомендує відхилити Комітет з питань верховенства права і правосуддя. Члени Комітету відмітили, що КСУ у своєму рішенні 21.06.2011 р. № 7-рп/2011 вказав на те, що закладений в частині 1 ст. 19 Закону "Про судоустрій і статус суддів" порядок створення, ліквідації судів Президентом України відповідає визначеному законодавцем механізму по реалізації принципів створення і ліквідації юридичних осіб публічного права і конституційним принципам здійснення державної влади в Україні, передбаченим частиною 2 ст. 19, пунктами 23, 31 частині 1 ст. 106 Конституцій України, а отже є конституційним. Тому, як підкреслили парламентарі, питання створення або ліквідації судів не відноситься до компетенції Верховної Ради. Детальніше читайте в матеріалі "Депутати не можуть ліквідовувати ВАСУ".
Європейський суд з прав людини
13 червня 2013 року Європейський суд з прав людини оприлюднив рішення у справі "Korostylyov v. Ukraine"яким визнав порушення ст. 34 Європейських конвенції про права людини. Ця стаття гарантує кожному безперешкодну можливість звернутися до Європейського суду із скаргою на порушення своїх прав. У цій справі заявник просив надати йому копії матеріалів справи, окрім іншого, для обгрунтування порушень положень Конвенції перед ЕСПЧ, проте органи влади відмовили йому в цьому, посилаючись на відсутність правових підстав.
Господарські суди
На черговому засіданні Ради суддів господарських судів України від 14.06.2013 р. було прийнято рішення про обрання головою Ради Артура Емельяноваа заступником голови - Юрія Власова.
Радою суддів господарських судів також було прийнято рішення про внесення подання у Вищу пораду юстиції щодо призначення Віталія Вусатого на посаду замголови господарського суду Харківської області, розглянуті результати виконання рішень ради суддів господарських судів України по вивченню організації діяльності Рівненського апеляційного господарського суду і господарських судів Рівненської і Хмельницької областей, і прийнято рішення про нагородження судді господарського суду Луганської області Середы А. П. грамотою ВХСУ і рада суддя господарський суд Україна.
За допомогою системи аналізу судових рішень VERDICTUM юристи можуть швидко підбирати максимально тотожні рішення по одному предмету і обставинам справи при роботі з колосальним масивом документів судової практики. VERDICTUM - це новий продукт для практикуючих юристів від компанії "ЛІГА: ЗАКОН". У основі системи аналізу лежить програмний комплекс інноваційних пошуково-аналітичних алгоритмів і інструментів обробки текстів. Безкоштовно протестувати VERDICTUM |