Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Документ тижня : постанова Нацбанку про обмеження готівкових розрахунків

17.00, 19 червня 2013
4119
5

Що є процесом впровадження ліміту на готівкові розрахунки? ЮРЛИГА спробує знайти відповідь на це питання у рамках щотижневої рубрики "Документ тижня".

На початку літа Правління НБУ встановило граничну суму готівкових розрахунків. У разі успішної реєстрації відповідної постанови в Мінюсті нововведення набудуть чинності з 1 вересня 2013 року (подробиці читайте в новині ЮРЛИГИ "Нацбанк обмежив готівкові розрахунки").

Зважаючи на величезний ажіотаж серед представників бізнес-структур ЮРЛИГА вирішила ще до офіційної публікації постанови НБУ розглянути деякі відомі положення документу в щотижневій рубриці "Документ тижня", надавши слово експертам.

Відповідно до обнародуваних даних постанови з 1 вересня 2013 р. гранична сума готівкових розрахунків протягом одного дня між підприємствами (підприємцями) складатиме 10 000 гривен, при цьому готівкові розрахунки між фізособою і підприємством (підприємцем) за товари (роботи, послуги) не повинні перевищувати 150 000 гривен.

Окрім цього, по договорах купівлі-продажу, підметом нотаріальному завіренню, фізособи між собою можуть розраховуватися готівкою в розмірі не більше 150 000 гривен. Фізособи мають право здійснювати розрахунки на суму, що перевищує 150 000 гривен, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення і перерахування коштів на поточні рахунки, у тому числі на депозит нотаріуса, на окремий поточний рахунок в національній валюті. Також Правлінням НБУ затверджені подібні зміни в Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні.

За словами представників Нацбанку, ріст безготівкових розрахунків збільшить надходження фінансових ресурсів суб'єктів національної економіки у банківську систему і підвищить ліквідність банків. Саме скорочення готівкового звернення, на їх думку, позитивно вплине на економіку країни.

"Широко обговорювана постанова Правління НБУ "Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку" від 06.06.2013 р. не стала несподіванкою для учасників ринку. Наміри як законодавця, так і НБУ відносно поступового обмеження обороту готівкової гривни і розвитку безготівкових розрахунків чітко зафіксовані в прийнятому 18.09.2012 р. Законі "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків"- розповіла ЮРЛИГЕ старший юрист юридичної групи LCF Волянская Олена.

Більшість експертів фінансового ринку вважають, що встановлений ліміт досить лояльний і не повинен якимсь чином обмежити або ущемити права громадян. Так, сума ліміту цілком дозволяє проводити звичайні платіжні операції, а придбання великих покупок повинне здійснюватися у встановленому режимі регулювання.

Чи так це насправді і що чекає підприємців на початку осені? Спробує відповісти на це питання.

Волянская Олена

Особливості обмеження готівкових розрахунків

Адвокат АК "Юридичні традиції" Олександра Яценко відмічає, що прийнята постанова НБУ фактично поширюватиметься на дві категорії операцій :

- розрахунки між фізособою і підприємством;

- розрахунки між фізособами при укладенні договорів купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному завіренню.

"Обмеження за розрахунками в готівковій формі не торкнуться розрахунків між фізособами-підприємцями і підприємствами, гранична щоденна сума розрахунків між якими у розмірі 10 000 грн. залишена без змін- нагадує адвокат. - А гранична сума готівкових розрахунків в межах одного дня з 01 вересня 2013 р. складатиме 150 000 грн. При цьому кількість підприємств і фізичних осіб, з якими проводяться операції, не обмежується, тобто ліміт у розмірі 150 000 грн. торкатиметься розрахунків між конкретними сторонами, а не суми розрахунків за день в цілому".

Таким чином, розрахунки на торбу більше 150 000 грн. повинні будуть здійснюватися тільки з використанням банківських інструментів. Так, на думку А. Яценко, першими, хто підпаде під дію цих обмежень, будуть фізособи, що вирішили укласти найбільш поширені види договорів (купівлі-продажу нерухомості, транспортних засобів, корпоративних прав). При цьому юрист відмічає, що під дію цієї постанови не підпадають будь-які договори, термін оплати в яких розбитий на декілька днів (за умови, що сума кожного транша не перевищує 150 тис. грн.)і договори поступки права вимоги майнових прав між фізособами, використовувані на ринку первинної нерухомості при зміні інвестора будівництва.

"Затвердження фахівців ринку нерухомості про те, що ринок нерухомості зупиниться з вересня цього року із-за необхідності проводити усі угоди у безготівковій формі, не виправдаються"- вважає Е. Волянская. - Дійсно, традиційно угоди в Україні проводяться в готівковій формі і переважно у валюті. Зараз же покупець і продавець будуть вимушений проводити розрахунки в національній валюті і з використанням поточних банківських рахунків або платіжних карт, як альтернатива також може використовуватися депозит нотаріуса. Усе це може збільшити витрати по угоді на суму комиссионных банку за перерахування коштів, а також вартості відкриття рахунків. Але нині банки пропонує досить багато привабливих банківських продуктів, і питома вага цих витрат навряд чи спричинить відмову сторін від угоди. В той же час цілком розумно і своєчасно обмежити стихійну і нецивілізовану практику передачі грошей "в спортивній сумці", - відмічає юрист.

У свою чергу, А. Яценко резюмує, що фінансовий тягар по виконанню намічених НБУ цілей лягає безпосередньо на громадянина, який, окрім оплати державі мит, зборів і податків від досконалої угоди, надасть банкам свої грошові ресурси і забезпечить дохід банків у вигляді комісій за операції по перерахуванню і зняттю засобів.

Олександра Яценко

Як би то не було, слід нагадати, що впровадження подібних фінансових ініціативтобто обмеження на готівкові розрахунки, не є новим засобом регулювання грошових потоківза допомогою якого держструктури збираються поліпшити стан економіка нашої держави. Так, на сьогодні у багатьох світових країнах встановлені подібні обмеження на готівкові розрахунки у рамках певних грошових сум. Приміром, майже в усіх країнах Європи і штатах США є подібні обмеження в межах менших засобів (у рамках декількох тисяч), чим передбачає постанову НБУ (150 тис. грн.). На нашу думку, дана постанова Нацбанку фактично є логічним продовженням застосування соответсвующего європейського досвіду і світових тенденцій.

Проте, по словах А. Яценко, введення в Україні такого обмеження має свою специфічну особливість. "В порівнянні з іншими країнами, проблема нашої держави полягає в тому, що, "зобов'язуючи" фізособу кредитувати економіку і збільшувати ліквідність банків, Україна не забезпечує можливості такій фізособі узяти кредит в тому банку, ліквідність якого він підвищує, оскільки реальні ставки за кредитами на сьогодні іноді досягають 50 %, тоді як в Європі кредит можна отримати під 4 - 5 % річних. У зв'язку з цим логічним кроком НБУ була б зустрічна вимога до банків про зниження процентних ставок за кредитами"- дивується юрист. При цьому А. Яценко резюмує, що частина операцій, на які поширюватимуться такі обмеження, і так підпадали під дію Закону "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму". Проте, враховуючи, що інформація від підприємств і нотаріусів по здійснених операціях в Госфинмониторинга поступала тільки у разі наявності підозр про незаконне джерело виникнення доходу, а по договорах купівлі-продажу нерухомості обмежувалася сумою більше 400 тис. грн., під финмониторинг підпадали далеко не усі фінансові операції фізосіб. "Введення імперативної норми відносно безготівкового розрахунку, безумовно, дасть додатковий механізм збору інформації про прибутки фізосіб і, як наслідок, встановлення суворішого контролю за сплатою податків"- вважає А. Яценко.

Питання відповідальності

Пані Волянская звертає увагу на те, що дієвість будь-яких законодавчих обмежень визначається рівнем встановленої відповідальності за порушення порядку. Так, згідно з Положенням про ведення касових операцій в національній валюті у разі здійснення підприємством готівкових розрахунків з іншим підприємством (підприємцем) зверху встановленого обмеження засобу у розмірі перевищення вказаної суми додаються до фактичних залишків готівки в касі платника. А відповідно до норм Указу Президента "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню звернення готівки" до суб'єктів господарювання застосовується фінансова санкція за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах в двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день.

Крім того, Е. Волянская нагадує, що у березні 2013 р. НБУ у своєму листі № 11-117/736/2821 роз'яснив, що за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, до порушників застосовується адміністративна відповідальність, визначена ст. 163-15 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Також старший юрист відмічає, що чіткої і прямої норми, що дозволяє притягнути до відповідальності громадян за порушення граничних сум розрахунків, поки не встановленоале цей пропуск рано чи пізно буде усунений законодавцем. Та все ж необхідно застерегти громадян, які можуть не цілком серйозно віднестися до нововведень : так, згідно з нормами Цивільного кодексу відносно дійсності угод однією з основних умов дійсності угоди є її відповідність нормам закону. Таким чином, укладення громадянами договору купівлі-продажу і проведення розрахунків по ньому з порушенням вказаної постанови НБУ спричинить визнання угоди недійсної.

Введення імперативної норми відносно безготівкового розрахунку, безумовно, дасть додатковий механізм збору інформації про прибутки фізосіб і, як наслідок, встановлення суворішого контролю за сплатою податків

Можливі наслідки

Відмітимо, що питання прийняття норми відносно встановлення ліміту на готівкові розрахунки було не лише прогнозований, але і продиктований вибором європейської інтеграції нашої держави. Проте усі декларовані финрегулятором "побажання" в реальному фінансовому середовищі істотно спотворюються. Так, А. Яценко вважає, що новація НБУ може привести до ще більшого збільшення тінізації готівкових засобів. На думку юриста, такий стан речей може змінитися або з введенням ще жорсткіших заходів контролю, або з досягненням громадянами того рівня життя і зобов'язань держави перед громадянами, які є присутніми в європейських країнах.

При цьому можна прогнозувати, що сума обмеження готівкових розрахунків надалі зменшуватиметься. Зокрема, пані Яценко повідомляє, що згідно з вимогами FATF гранична сума розрахунків в готівковій формі складає 80 тис. грн., тому, можливо, встановлення ліміту в 150 тис. грн. є тільки першим кроком НБУ на шляху до перекладу операцій физ- і юрособ переважно на безготівкову форму розрахунку.

У свою чергу, з точки зору практичного застосування Е. Волянская відмічає неспроможність "добрих рад", які дають громадянам, пропонуючи обійти встановлені обмеження. Так, розбивши платіж за договором купівлі-продажу на декілька частин і здійснивши їх не за один день, а за декілька, платник все одно потрапляє в сферу регулювання постанови, оскільки регулятор обмежив саме усю суму розрахунків за договором, а не платежі протягом одного дня.

Можна прогнозувати, що сума обмеження готівкових розрахунків надалі зменшуватиметься

Підсумовуючи сказане…

Підсумовуючи усе вищевідзначене, позначимо, що відповідно до положень постанови НБУ, що анонсуються, регулятор обмежив готівкові розрахунки таким чином:

- гранична сума готівкових розрахунків між підприємствами (підприємцями) як і раніше складає 10 тис. грн.;

- між фізичною особою і підприємством (підприємцем) за товари (роботи, послуги) такі розрахунки не повинні перевищувати 150 тис. грн. по одному або декількох платіжних документах впродовж дня;

- розрахунки між фізичними особами по договорах купівлі-продажу, підметом нотаріальному посвідченню, не повинні перевищувати 150 тис. грн.

Розрахунки в сумах, що перевищують граничне значення, встановлене НБУ, повинні проводитися виключно у безготівковому порядку.

Фізособи мають право здійснювати розрахунки на суму, що перевищує 150 тис. грн., шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення і перерахування коштів на поточні рахунки, у тому числі на депозит нотаріуса, на окремий поточний рахунок в національній валюті.

Нагадуємо, що рішення Правління НБУ, прийняті 6 червня 2013 р., набувають чинності відповідно до законодавства України після їх державної реєстрації в Міністерстві юстиції.

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему