Аліментні правовідносини займають важливе місце в системі сімейних стосунків. Сімейний кодекс України (далі - СК України) містить багато новел із цього приводу. Статтею 180 СК України закріплена обов'язок батьків утримувати дітей до їх повноліття. Таким "обов'язком" є виплата аліментів на утримання дитини однієї з батьків (обов'язок утримувати дитину в рівній мірі є обов'язком як матері, так і батька).
Стаття 189 СК України далу можливість батькам погоджувати питання надання аліментів на утримання дитини, тобто батьки мають право самостійно визначати порядок і форму утримування своїх неповнолітніх дітей шляхом укладення договору про сплату аліментів. Оформлення подібної угоди є добровільним, взаємовигідним рішенням, заснованим на цивілізованому підході батьків до питання утримування дітей і що частенько унеможливлює виникнення конфліктів між батьками дитини з питань стягнення аліментів, а також що дозволяє скоротити витрати сторін, пов'язані з судовим розглядом, заощадити час і нерви.
Аліментний договір може бути змінений або припинений по взаємній згоді сторін або за рішенням суду |
Угода про сплату аліментів на дітей може бути ув'язнено як під час браку, так і після його розірвання.
Угода про сплату аліментів полягає у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, у разі недотримання такої процедури договір визнається недійсним.
Істотними умовами угоди є: розмір, спосіб і порядок сплати аліментів на дітей.
Батьки можуть включити в договір і інші умови, які вони визнають необхідними. СК України в цьому контексті висуває тільки одно вимогу: ні в якому разі вони не повинні порушувати права дитини, встановлені законодавством.
У разі істотної зміни матеріального або сімейного становища сторін і при недосягненні угоди про зміну або про розірвання угоди про сплату аліментів зацікавлена сторона має право звернутися до суду з позовом про зміну або про розірвання цієї угоди.
Розмір аліментів може бути визначений або в твердій фіксованій сумі, або в процентному співвідношенні від доходу одного з батьків |
У цьому договорі батьки фіксують форму (готівкові засоби, безготівковий платіж, цінні папери, передача майна, змішана форма) і розмір аліментів на дитину (дітей). Розмір аліментів може складати або тверду фіксовану суму, або відсоток від доходу одного з батька. Якщо в договорі фіксується розмір відсотка, то слід обов'язково вказати, що саме є доходомз якого він розраховується, т. е. необхідно перерахувати усі види заробітку, від суми яких братиметься цей відсоток.
Окрім розміру аліментів, батьки в договорі вказують також терміни сплати аліментів. Це можуть бути щомісячні, щоквартальні, щорічні або інші виплати. Сума аліментів може бути сплачена одноразово, але в цьому випадку доцільно відмітити, з якої базової суми (наприклад, щомісячного розміру аліментів). Розрахунок, як правило, робиться за увесь період виплати до досягнення дитиною повноліття. Доречно зафіксувати в договорі терміни сплати аліментів, спосіб їх оплати (готівкою, у безготівковій формі або іншим способом) і місце отримання платежу (у одержувача, у платника, перекладом через підприємство зв'язку, шляхом зарахування на банківський рахунок одержувача), хоча ця вимога СК України не передбачає. Способи виплати аліментів можуть бути різними: в долі від заробітку, іншого доходу платника аліментів, в твердій грошовій сумі і т. д.
Людмила Голий |
Аліментний договір може бути змінений або припинений по взаємній згоді сторін або за рішенням суду в порядку, передбаченому цивільним законодавством. Підстави для розірвання аліментного договору можуть бути такими, зокрема, як: значна зміна фінансового статусу платника аліментів; у зв'язку з придбанням права власності на нерухоме майно (той з батьків, з ким проживає дитина, і той з батьків, хто проживає окремо від нього, з дозволу органу опіки і опікування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку і т. п.)); закінчення терміну дії угоди; смерть однієї із сторін і інші підстави, передбачені батьками при укладенні аліментного договору.
Зміна або припинення договору можливі у будь-який час і також підлягають нотаріальному посвідченню. Одностороння відмова від виконання угоди про сплату аліментів на дітей або односторонню зміну його умов не допускаються.
Також одним із способів припинення аліментного договору є звільнення батьків від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю його потреби.
Людмила Голий
приватний нотаріус
Київського міського нотаріального округу
________________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.