Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зміни в Законі "Про страхування": чого чекати учасникам ринку?

Про нововведення в отриманні ліцензії на здійснення страхової діяльності іноземними страховими компаніями читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 23. 05. 2013, № 36.

Зміни в нормативну базу, регулюючу діяльність страхового ринку, на мій погляд, завжди актуальні - вже дуже довго ця сфера фінансової діяльності знаходилася в правовому застої і практика істотно пішла вперед від її нормативного регулювання. Тим більше що ці зміни внесені в основний нормативний документ, регулюючий страховий ринок - Закон України "Про страхування". І ці зміни практично включають "зелене світло" іноземним страховим компаніям. Проте не будемо надмірно оптимістичні. На мій погляд, в поспіху "відкривання вікна" іноземним страховим компаніям, ми традиційно "обважнюємо" і заплутуємо саму процедуру "відкриття вікна" для цих страхових суб'єктів в прийнятих змінах.

Але давайте будемо послідовні.

По-перше, правова конструкція, яку визначає законодавець, що ліцензію на здійснення страхової діяльності отримує представництво у формі філії іноземної страхової компаніїне зовсім відповідає нормам українського законодавства. Ліцензію на право здійснення тієї або іншої діяльності отримує юридична особа, а не його підрозділ. Інакше можна допустити ситуацію, що правом здійснення діяльності наділяється не уся юридична особа, а тільки його частина - структурний підрозділ.

Так, згідно ч. 1 і 3 ст. 95 ГК України філією є відособлений підрозділ юридичної особи, розташований поза його місцезнаходженням і здійснюючий усе або частина його функцій. Філії і представництва не є юридичними особами.

Таким чином, правильнішою юридичною конструкцією суб'єкта ліцензування для страховика-нерезидента було б формулювання про те, що "ліцензія видається страховикові-нерезиденту, що зареєстрував в Україні представництво у формі філії такого нерезидента".

По-друге, слід окремо зупинитися на умовах, що надають право страховикові-нерезиденту відкрити філію в Україні. Що ж повинні виконати або забезпечити ці "щасливчики"?

а) одним з критеріїв є наявність між уповноваженими органами по здійсненню нагляду за страховими компаніями, меморандумів (укладених угод) про обмін інформацією. Не думаю, що багато іноземних держав і їх органи по нагляду за страховою діяльністю можуть похвалитися наявністю таких меморандумів (укладених угод) про обмін інформацією з Україною;

Питання про те, чи буде вигідно страховикам-нерезидентам відкривати представництва в Україні, залишається відкритим

б) неофшорний статус страховика-нерезидента має бути підтверджений укладенням торговельно-економічної місії. Чиєї країни має бути ця торговельно-економічна місія - України або країни реєстрації страховика-нерезидента - законодавець не уточнює. Хоча підтвердження (ідентифікація) такого статусу традиційно входить в компетенцію податкових (фіскальних) органів країни реєстрації страховика-нерезидента. Така ідентифікація в основному зводиться до підтвердження факту, веде або не веде такий резидент комерційну діяльність на території місця реєстрації, оскільки однією з обов'язкових умов статусу офшору є відсутність комерційної діяльності на території місця реєстрації. Як ці питання встановлюватимуть торговельно-економічні місії, залишається під знаком питання;

в) цікавим є критерій наявності письмового безвідкличного зобов'язання страховика-нерезидента про безумовне виконання ними своїх зобов'язань. На відміну від безвідкличного акредитиву, як виглядає цей новий гарантійний документ, який механізм його пред'явлення до виконання і яка його правова природа - невідомо;

г) про критерій наявності взаємних зобов'язань країни реєстрації страховика-нерезидента реєструвати аналогічні філії українських страхових компаній говорити не доводиться. Такі права встановлюються, в основному, двосторонніми або багатосторонніми міжнародними угодами, підписаними на рівні урядів цих країн. Які іноземні держави, на сьогодні, узяли на себе такі зобов'язання, залишається під великим знаком питання.

Олег Давыденко

д) критерій наявності депозиту страховика-нерезидента в Україні в 1 млн. євро і 10 млн. євро теж викликає правомірне питання: а чи буде для нерезидента фінансово виправданим заморозити на невизначений період такі фінансові ресурси, в надії їх "покриття" фінансовими результатами від страхової діяльності в Україні, при сьогоднішньому стані ринку?

Слід також замислитися про покриття вимог страхувальників, застрахованих осіб, выгодоприобретателей і кредиторів за рахунок активів філій страховиків-нерезидентів, а у разі їх недостатності за рахунок гарантійних депозитів, як це передбачено в змінах. Таким чином, встановлюючи першочерговість стягнення непокритої заборгованості представництва страховика-нерезидента за рахунок його активів, законодавець не встановлює вимог до цих активів філій до їх розміру і структури при реєстрації такої філії в Україні.

ВИСНОВОК:

Питання про те, чи зможуть страховики-нерезиденти обгрунтувати і подати документи за вищезгаданими критеріями і чи буде ним вигідно відкривати представництва під такі умови сьогодні на Україні, залишається відкритим.

Олег Давиденко

керівний партнер Юридичної фірми "ARIES"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему