Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Про наслідки створення Гарантійного фонду виконання зобов'язань по складських документах на зерно

Про наслідки створення Гарантійного фонду виконання зобов'язань по складських документах на зерно, передбаченого Законом № 5493 - VI, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 25. 04. 2013, № 31...

19 квітня набув чинності Закон № 5493 - VI "Про внесення змін до деяких законів України відносно Гарантійного фонду виконання зобов'язань по складських документах на зерно". Законом створюється Гарантійний фонд виконання зобов'язань по складських документах на зерно (далі - Фонд). Основною функцією Фонду є відшкодування вартості зерна власникові складських документів, у разі неспроможності зернового складу - учасника Фонду - в розмірі, що не перевищує 90 % вартостей зерна, переданого на зберігання.

Усі зернові склади, що є такими за визначенням Закону України "Про зерно і ринок зерна в Україні" до 01.03.2014 року в обов'язковому порядку повинні стати учасниками Фонду. У разі відмови складу укласти договір з Фондом до 01.01.2016, дія сертифікату зернового складу припиняється, як і можливість легально робити послуги зі зберігання зерна.

У багатьох нормах Закону дублюється положення про обов'язковість участі зернових складів у Фонді і категоричній забороні надання послуг зі зберігання зернових з видачею складських документів особами, що не є учасниками Фонду.

Процедура отримання статусу учасника Фонду є досить суб'єктивною і непрозорою

При цьому процедура отримання статусу учасника Фонду є досить суб'єктивною і непрозорою у зв'язку з наявністю досить розмитих підстав для відмови в прийнятті до Фонду. Приміром, відмовити можуть унаслідок невідповідності вимогам по фінансовій стабільності, які (вимоги) визначаються самим Фондом.

Засоби Фонду формуватимуться за рахунок вступних, спеціальних і регулярних внесків учасників Фонду, а також за рахунок цілого ряду інших джерел, таких як: кредити, у тому числі з державного бюджету; пеня, яку платять зернові склади - учасники (тимчасові учасники) Фонду за несвоєчасне або неповне перерахування внесків; прибутки від депозитів Фондурозміщених у банках; інші, не заборонені законом прибутки.

Микола Буртовий

Примітно, що в редакції проекту Закону, спрямованого на перше читання, розмір вступного внеску був визначений у розмірі однієї гривні за одну тонну зерна, що може зберігатися на зерновому складі згідно з сертифікатом складу. Тобто, якщо склад має можливість зберігати 60 тис. тонн, він зобов'язаний внести первинний внесок у розмірі 60 тис. грн. За даними ГП "Держреєстри України" в Україні налічується біля 747 сертифікованих зернових складів, що мають можливість зберігати 30,5 млн. тонн зерна. Таким чином, автори Закону прогнозували надходження від вступних внесків не багато не мало в розмірі близько 30 млн. грн.

Остаточна редакція Закону не визначає сум внесків і передбачає, що вони визначатимуться Кабінетом Міністрів України в рішенні про створення Фонду, після того, як Закон набуде чинності. Такий спосіб визначення розмірів, на нашу думку, абсолютно не гарантує, що вони будуть менше від заздалегідь заявленого.

Закон наділив Фонд правом проведення перевірок учасників (зернових складів)

Також слід зазначити, що нормами Закону фактично вводиться ще один контролюючий орган в особі Фонду. Так, згідно із статтею 50 Закону Фонд наділяється правом перевірки учасників (зернових складів), у тому числі за допомогою притягнених фізичних і юридичних осіб, на предмет підтвердження неможливості складу виконати свої зобов'язання, а також повноту оплати внесків.

При проведенні перевірок працівники Фонду мають право витребувати і безоплатно отримувати від юридичних і фізичних осіб інформацію і документи, необхідні для виконання його функцій. Таким чином, на тлі декларованої тенденції по зменшенню контролюючих органів держава вводить ще один орган, при цьому порядок проведення перевірок встановлюватиме сам Фонд в особі Адміністративної ради.

Як стверджує автор Закону, введення процедури гарантування виконання зобов'язань дозволить складським документам на зерно стати привабливішими з точки зору інвестування, оскільки після набуття чинності Закону вони будуть забезпечені гарантіями Фонду.

Процедура відшкодування, прописана в Законі, не є прозорою і дає великі можливості для зловживань

Проте процедура відшкодування, прописана в Законі, являється, на нашу думку, надзвичайно непрозорою і такою, що дає великі можливості для зловживань. Про це може свідчити те, що основні питання відшкодування, такі як власне вартість зерна, будуть врегульовані не Законом, а безпосередньо Кабінетом Міністрів України або органами управління Фонду.

І ще один момент, на який необхідно звернути увагу. Як до, так і після ухвалення Закону № 5493 - VI продовжує діяти ст. 15 Закону України "Про сертифіковані товарні склади і прості і подвійні складські свідчення"згідно якої сертифікований склад повинен застрахувати товар, прийнятий на зберігання, від ризиків втрати, загибелі, недостачі або ушкодження. Таким чином, з набуттям чинності Закону № 5493 - VI в країні фактично діятиме подвійний механізм захисту прав власників складських документів, що неминуче приведе до дорожчання і без того недешевих послуг зі зберігання зернових.

 

ВИСНОВОК:

В цілому аналіз Закону № 5493 - VI дає підстави припустити, що офіційно озвучена мета діяльності Фонду це усього лише верхівка айсберга. Головне, хто і як розпоряджатиметься немаленьким бюджетом Фонду. При цьому не варто виключати, що правові інструменти і механізми, прописані в Законі, зокрема процедура анулювання сертифікату складу, дозволить "руками Фонду" тимчасово, а то і назавжди усувати з ринку конкурентів аж до переділу власності у сфері зберігання зернових.

Микола Буртовий

адвокат ЮФ "Ильяшев і Партнери"

  ________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему