Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Адвокатський внесок. Частина 2: "Куди підуть гроші"?

11.51, 28 березня 2013
812
25

У питанні сплати адвокатських внесків найбільше адвокатів цікавить, на що їх витрачатимуть. ЮРЛИГА спробувала знайти відповідь на це питання.

Сьогодні адвокатів, що сплатили або збираються платити адвокатський внесок, найбільше цікавить питання, куди підуть гроші. Нагадаємо, що згідно з рішенням САУ розподіл внесків між ним і регіональними радами здійснюватиметься 30 % на 70 % від зібраної суми відповідно.

На питання, куди витратять адвокатські внески, замголови САУ Валентин Гвоздий повідомив, що за результатами 2013 р. Рада подивиться, в яких об'ємах ці внески будуть сплачені і чи сплатять їх адвокати у встановлені терміни - до 31 березня 2013 р. "На сьогодні йде активна робота по сплаті цих внесків"- повідомив В. Гвоздий. За його словами, щодня поступають значні суми на рахунки, одержувачами яких є регіональні ради адвокатів. Ці гроші у кінці робочого дня розподіляються банківськими установами згідно з рішенням САУ, і 30 % засобів, що поступили, спрямовується на рахунок САУ. Що стосується тих рад адвокатів в регіонах, з якихось причин не створених і не зареєстрованих (таких декілька), то адвокати, що відносяться до них, мають можливість сплатити адвокатський внесок через сайт Національної асоціації адвокатів України (далі - НААУ) на рахунок САУ. Таким чином, зобов'язання цих адвокатів стосовно сплати внесків буде виконано.

"Сьогодні сайт НААУ дає можливість в автоматичному режимі згенерувати квитанцію для сплати. Нами була виконана дуже серйозна робота. Найближчим часом з'явиться можливість сплати адвокатського внеску онлайн за допомогою кредитних карток для максимальної зручності адвокатів. Мені здається, що процес йде нормально"- повідомив В. Гвоздий. Крім того, він заявив, що САУ відзвітує перед пресою і громадськістю після 31 березня 2013 г., а також оприлюднить статистику, скільки адвокатів сплатили внески, а скільки ще немає.

Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України (далі - ВКДКА) Валентин Загария повідомив, що на адвокатські внески працюватиме САУ, регіональні ради, вестися реєстр… "Дуже багато вимог в Законі відносно нових органів. Фактично внески тільки починають сплачуватися. У САУ немає свого офісу, ВКДКА практично знаходиться в офісі ЮФ "Спенсер і Кауфманн". Без внесків діяльність органів адвокатського самоврядування здійснюється на громадських засадах. Хоча це не правильно, оскільки є обов'язкові речі - реєстри, ордерні книжки, обов'язкова публікація рішень, а грошей немає"- заявив глава ВКДКА.

В. Загария звернув увагу на те, що в Україні налічується 37 тис. адвокатів, але доки не відомо, скільки з них підтвердиться. За його словами, велика кількість адвокатів припинила діяльність, обіймаючи несумісні з нею посади. Також він нагадав, що згідно з рішенням САУ 70 % грошей йде в регіони, а тільки 30 % - в САУ. "Якщо тільки половина, 20 тис. адвокатів, здійснююча діяльність, сплачуватиме внески, то за умови, що 70 % йде в регіони, для САУ, зобов'язаного збиратися, мати свій офіс, підтримувати секретаріат, а також сайт, видавати свій вісник, вести реєстр, видавати витягання з реєстру, здійснювати діяльність, мені здається, це не якась глобальна сума, як хтось там говорить. Можна легко порахувати, що це невелика сума"- заявляє В. Загария.

У свою чергу, адвокат з м. Рівне і глава адвокатського об'єднання "Луцюк і Партнери" Павло Луцюк не згоден з тим, що 30 % сум отриманих адвокатських внесків місцева рада адвокатів повинна віддати САУ. "Основні витрати нестимуть регіональні ради адвокатів. На них покладено ведення реєстру, обов'язок видачі ордерів, свідчень, посвідчень, проведення іспитів, стажування і т. д. Тобто на них покладено усе"- вважає адвокат.

П. Луцюк відмічає, що платити в рік 1147 грн. органу адвокатського самоврядування - це невелика сумаале за умови, що він за ці гроші видаватиме друкарську продукцію, роздавальні матеріали, наприклад судову практику, проводити загальні заходи, семінари, притягати для цього лекторів. "Але якщо треба просто заплатити, а від цього не буде ніякої віддачі, звичайно, це багато"- вважає адвокат з м. Рівне. За його словами, адвокатські гроші мають бути спрямовані правильно, а не на "примсі органів управління".

Валентин Гвоздий

На НААУ звалено велике навантаження - звертає увагу В. Гвоздий : "Усі регіональні ради вимагають постійної координації і керівництва. Оскільки процес централізований, ми виконуємо великі об'єми повноважень, у тому числі незареєстрованих рад, тому на нас покладаються також великі витрати. На сьогодні до кінця не вирішено питання з кошторисом, з витратами на поточний рік. Над цим ми зараз працюємо". На питання, чи є вже попередні підрахунки, скільки знадобиться на зміст адвокатського самоврядування, В. Гвоздий відповів, що приблизні розрахунки вже є, але їх оприлюднять після 31 березня 2013 р.

Адвокат і партнер адвокатського об'єднання "Мірошник, Кухнюк і Партнери" Дмитро Кухнюк вважає, що основна частина коштів від щорічного внеску адвокатів на забезпечення реалізації діяльності органів адвокатського самоврядування повинна йти на фінансування рад адвокатів регіонів, які нестимуть основне навантаження по захисту професійних прав адвокатів, підвищенню їх кваліфікації і вирішенню інших питань діяльності адвокатів регіонів. При цьому адвокат і партнер адвокатської контори "Коннов і Созановский" Сергій Коннов заявив, що питання розподілу внесків між САУ і регіональними радами - це їх внутрішня кухня, порядок на якій він не бачить сенсу коментувати. Але все таки додав: "Перш ніж ділити внески, треба мати кошториси витрат НААУ і регіональних рад. Інакше усе це виглядає, як піратський розділ награбованого : ватажкові завжди вважається його доля і без всякого кошторису".

Розподіл внесків в Києві і області

Нагадаємо, що адвокатам Києва і області внески треба платити по місцю отримання адвокатського свідоцтва (при цьому київським адвокатам дозволили не платити внесок за 14 днів грудня 2012 г. у розмірі 40,38 грн.).

Коментуючи таке виключення із загального правила відносно сплати внесків, В. Загария відмітив, що це рішення доцільне. "У Києві близько 5000 адвокатів і більше 5000 в Київській області згідно з реєстром адвокатів, що складали там іспити. Нюанс в тому, що Київ - центр Київської області, тому відбувається фактично штучне накладення одного админцентра на територію іншого", - заявив глава ВКДКА.

При цьому В. Загария завірив, що виконуватиме рішення САУ. За його словами, він працює в Києві, але вже сплатив внески в КДКА Київської області. "Можливо, хтось не погодиться і оскаржить це рішення в суді. Якщо буде судове рішення, яке відмінить рішення САУ, хтось скаже, що воно суперечить закону… Ну, можливо, буде інша думка. Почекаємо, подивимося… - відмітив В. Загария.

У свою чергу, Д. Кухнюк звернув увагу на те, що Закон не містить яких-небудь виключень для адвокатів м. Києва і Київської області. "Стаття 17 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" абсолютно чітко і однозначно прив'язує адвоката до ради адвокатів того регіону, в якому адвокат має робоче місце, а не отримував свідоцтво. Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 17 Закону адресою робочого місця адвоката є місцезнаходження обраної адвокатом організаційної форми адвокатської діяльності або адреса фактичного здійснення адвокатської діяльності, якщо він відрізняється від місцезнаходження обраної адвокатом організаційної форми адвокатської діяльності", - відмітив адвокат.

Д. Кухнюк вважає, що рішення САУ від 16 лютого 2013 р. № 103 про так зване "розмежування юрисдикцій" грунтується не на Законі, а виключно на великому бажанні керівництва Ради адвокатів Київської області збирати щорічні внески адвокатів-киян, що отримали свідчення про право на заняття адвокатською діяльністю в Київській обласний КДКА, незалежно від того, де знаходиться їх робоче місце. На його думку, ст. 17 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" містить абсолютно чітку і однозначну прив'язку адвоката до ради адвокатів того регіону, в якому знаходиться його робоче місце, а не того, де він отримував свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Дмитро Кухнюк

"Виходячи з логіки цього рішення, яке напевно увійде до історії адвокатури України як один із зразків сучасної юридичної думки, усі кияни, що народилися в Київській області, незалежно від місця їх реєстрації відносяться до населення Київської області, оскільки обласна адміністрація і апеляційний суд Київської області знаходяться в м. Києві- відмічає Д. Кухнюк. - Примітно, що колишні керівники КДКА Київської області, що пересіли в крісла регіональних органів самоврядування, позбавивши адвокатів-киян права брати участь у формуванні обласних органів адвокатського самоврядування, провівши за спинами озброєного "Беркуту" засновницьку конференцію з числа спеціально підібраних "делегатів", зараз претендує на щорічні внески цих адвокатів".

С. Коннов також підкреслив, що Закон чітко передбачає сплату внесків по місцю знаходження робочого місця адвоката. "Адвокати, що отримали свідчення про право на заняття адвокатської діяльності в кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури Київської області, але робочі місця, що мають, в м. Києві, зобов'язані платити внески Раді адвокатів м. Києва- вважає він. - Але оскільки адвокатське самоврядування отримало міцну родову травму (я знову про історію з "засновницькими з'їздами"), те порушення закону в частині порядку сплати внесків можна вважати безневинною витівкою - кого на Україні можна здивувати порушенням закону?"

Адвокат вважає, що в цілому події в адвокатурі останніх місяців і байдужість адвокатів з приводу того, що відбувається вказують на те, що "адвокатського самоврядування на Україні немає і, схоже, ніколи не буде". "Точніше, воно усе зведеться до бюрократії, внесків і дисциплінарних санкцій. Втім, я буду радий помилитися"- заявив С. Коннов.

Київ є адміністративним центром Київської області і багато адвокатів з області працюють в столиці, нагадав В. Гвоздий, "тому вони мають право мати адресу в Києві і при цьому знаходитися в реєстрі Київської області. Це нормально і справедливо".

В. Гвоздий пояснив, що згадане виключення по Києву і області було прийняте щоб уникнути появи плутанини відносно реєстру. Він також звернув увагу на те, що на сьогодні Закон дозволяє адвокатам мати декілька адрес робочого місця, а в реєстр вносять тільки один, той, який він бажає, по його вибору. "У зв'язку з цим було прийнято рішення відносно розмежування і уточнення повноважень одній і іншій комісій. Це робилося не лише, щоб засоби спрямовувалися в ту комісію, де адреса робочого місця, згідно з системою НААУ, але і для того, щоб здійснювалося дисциплінарне провадження відносно таких адвокатів. Адже уявіть собі об'єм навантаження на київську міську комісію, якщо усі дисциплинарки підуть туди. Це не правильно. Тому ці особливості САУ врегулювала" - вважає В. Гвоздий.

Як бачимо, думки про внески, їх розподіл і виключення відносно сплати внесків в Києві і області розділилися. Ясно лише одно, що щорічний адвокатський внесок платити треба.

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту ЮРЛИГА

Читайте також: "Адвокатський внесок. Частину 1: "Платити або не платити"?

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему