ПИТАННЯ:
Підприємство зареєстроване в Києві. За адресою реєстрації орендує офіс. Яких-небудь відособлених підрозділів у підприємства немає. Окрім цього, підприємство орендує офісні приміщення в Житомирі і Харкові, а також одно складське приміщення в селі, яке знаходиться в Хмельницькій області.
Податкова стверджує, що підприємство повинне стати на облік (неосновний) в кожній податковій інспекції по місцезнаходженню орендованого майна і подати у відповідні податкові органи дані по ф. 20-ОПП.
Наскільки правомірні вимоги податківців реєструватися окрім основного місцезнаходження в податкових органах по місцезнаходженню орендованого майна? Які аргументи можна використовувати для захисту своєї позиції в спорі з податковою?
Яким чином впливає нереєстрація об'єктів оподаткування на відображення в податковому обліку витрат і податкового кредиту, пов'язаних з незадекларованими по формі 20-ОПП об'єктами оподаткування?
ВІДПОВІДЬ:
Як видно з суті питання, підприємство орендує приміщення в регіонах для здійснення своєї господарської діяльності. Відповідно, ця діяльність пов'язана з оподаткуванням.
Згідно ст. 22 Податкового кодексу і п. 8.2 Порядку обліку платників податків і зборів (далі - Порядок) об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність, - це майно і дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки відносно сплати податків і зборів.
Відповідно до ст. 63.3 НКУ і п. 1.4 Порядку платники податків - юридичні особи підлягають постановці на облік в органах ДПС по своєму місцезнаходженню (а також своїх підрозділів, у тому числі відособлених), по місцезнаходженню свого майна, інших об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність (неосновне місце обліку). Таким чином, орендовані приміщення не по місцю реєстрації юридичної особи, за допомогою яких здійснюється господарська діяльність, є неосновними місцями обліку.
Згідно п. 8.1 Порядку платник податків зобов'язаний повідомляти про усі об'єкти оподаткування і об'єктах, пов'язаних з оподаткуванням, в органи ДПС по місцезнаходженню таких об'єктів (по основному і неосновному місцю обліку).
Якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення або відкриття об'єкту оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не знаходиться на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік по неосновному місцю обліку в органі державної податкової служби по місцезнаходженню такого об'єкту (п. 8.3 Порядку).
Порядком визначені форми документації по постановці на облік в даному випадку, у тому числі згадана форма № 20-ОПП, присвячена інформації про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність.
Отже, вимоги ДПС в даному випадку грунтуються на вказаних вище положеннях.
При цьому нереєстрація об'єктів оподаткування ніяк не повинна впливати на порядок оподаткування. Адже об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно і дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки по сплаті податків і зборів. Такі об'єкти по кожному виду податку і збору визначаються згідно з відповідним розділом НКУ.
Об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти від реалізації товарів (робіт, послуг), операції з поставки товарів (робіт, послуг) і інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство зв'язує виникнення у платника податкового обов'язку (ст. 22.1 НКУ).
Податковим же обов'язком вважається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати і сплатити суму податку і збору, в порядку і в терміни, встановлені НКУ, законами з питань митної справи (ст. 36.1 НКУ).
У свою чергу, порядок обліку об'єктів оподаткування і об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, визначає розділ VIII Порядку.
Тобто НКУ не зв'язує порядок визнання прибутків і витрат з метою визначення об'єкту оподаткування з обов'язковою реєстрацією їх і представленням форми № 20-ОПП.
Василь Нечипоренко
"ЮРИСТ & ЗАКОН"
____________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.