Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пільгове оподаткування IT- бізнесу

10.37, 15 березня 2013
308
0

Про суть і порядок отримання податкових пільг для IT- бізнесу читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 14. 03. 2013, № 19 (публікується на мові оригіналу).

У 2012 році прийнято ряд нормативних актів, направлених на розвиток в Україні IT - індустрії. Слід відмітити, що наша держава відстала у розвитку даної галузі від багатьох світових країн. По суті, заразом Україна є постачальником дешевої робочої сили за кордон і наші талановиті програмісти не мають можливості для розвитку на батьківщині. Однією з причин такої ситуації є відсутність ефективної законодавчої бази, яка б дозволила прозоро розвивати бізнес, захищати інтереси інвесторів та, звісно, встановлювала б пільги. Проте існує високий інтерес іноземних, а останнім часом і вітчизняних інвесторів до українських спеціалістів та українських IT - продуктів.

Важливою перепоною, яка наразі не усунена, є відсутність у законодавстві України такого поняття, як догода акціонеріу, що приводити до незахищеності інтересів як розробників, так і інвесторів. Більшість компаній, які б могли бути відкриті в Україні, засновується за кордоном в юрисдикціях зі сприятливою законодавчою базою та сприятливими умовами оподаткування. Але такі крокі держави, як встановлення пільгових умів оподаткування для індустрії програмної продукції, будемо сподіватись, стануть фундаментом для залишення в країні вітчизняних спеціалістів, розвитку українського IT - бізнесу та усе ж таки припливу інвестицій.

Серед основних нормативних актів, прийнятих у 2012 році та направлених на розвиток індустрії програмної продукції в державі, ставши Закон України "Про державну підтримку розвитку індустрії програмної продукції" від 16.10.2012 р. № 5450 - VI. Документом встановлено основні засади підтримки в Україні даної галузі. Держава презюмує встановлення пільгових умів оподаткування, удосконалення способів забезпечення розвитку програмної продукції, удосконалення податкового, митного, валютного, трудового та пенсійного законодавства, створення сприятливих умів для залучення вітчизняних та іноземних інвестицій. Зупинимось на тихий кроках, які вже на даний годину реалізовані, а саме на пільгових умовах оподаткування.

Законом України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб' єктів індустрії програмної продукції" від 05.07.2012 р. № 5091 - VI передбачено основні засади оподаткування суб' єктів індустрії програмної продукції та встановлено критерії визначення таких суб' єктів.

Перш за усе, для розуміння можливості застосовування тихий чи інших пільгових став податків необхідно визначити хто підпадає під дію положень Закону. Так до суб' єктів індустрії програмної продукції законодавець відносить суб' єктів господарювання, які протягом попередніх чотирьох послідовних звітних (податкових) кварталів сукупно одночасно відповідають наступним критеріям:

- дохід від реалізації товарів, робіт, послуг в індустрії програмної продукції становить не менше 70 відсотків від сукупного доходу від всіх операції компанії;

- первісна вартість основних засобів та/або нематеріальних активів перевищує 50 відсотків мінімальної заробітної плати;

- у суб' єкта відсутній податковий борг;

- щодо суб' єкта не прийнято ухвали про визнання боржника банкрутом.

Для новостворених компаній, які здійснюють діяльність протягом не менше двох повних звітних (податкових) кварталів, дозволяється застосовувати показники господарської діяльності за період фактичної діяльності за умови дотримання зазначених вище критеріїв.

Також в підпункті 1.5 пункту 15 підрозділу 10 Податкового кодексу законодавець наводити перелік видів економічної діяльності, при здійсненні яких суб' єкти мають право застосовувати пільгові ставки. Визначені Законом умови побудовані на принципах податкового законодавства та можуть викликати здивування у багатьох суб' єктів господарювання даної галузі. З точки зору бізнесу основним критерієм для визначення компаній, які відносяться до IT - індустрії, є їх основна діяльність а не наявність чи відсутність активів, податкового боргу та інше. Проте маємо жити та пристосовуватись до встановлених умів.

З точки зору бізнесу основним критерієм для визначення компаній, які відносяться до IT - індустрії, має бути їх основна діяльність, не наявність чи відсутність активів, податкового боргу та інше

Що ж стосується безпосередньо самих податкових пільг, необхідно звернути увагу, що сморід введенні тимчасово, на десять років. У подальшому термін їх дії може продовжуватись або смороду можуть бути відмінені. Позитивним є ті, що встановлений період досить тривалий і це дозволити бізнесу планувати свою діяльність.

Законодавець передбачив пільгову ставку з податку на прибуток з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року у розмірі 5 відсотків для суб' єктів індустрії програмної продукції та для видів економічної діяльності, які відносяться до даної галузі, перелік яких визначено в Законі. Щодо податку на додану вартість, то з 1 січня 2013 року по 1 січня 2023 року операції з постачання програмної продукції, а саме результати комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп' ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет - сайтів та/або онлайн- сервісів, криптографічні засоби захисту інформації звільняються від оподаткування.

Хотілось би відзначити, що українське законодавство не характеризується чіткістю і прозорістю формулювань норм. У випадку встановлення пільг для IT - індустрії не обійшлось без неоднозначностей. Так, питання пільгового оподаткування податком на додану вартість вже визвало суперечки не лише у платників податків, а й у самих податківців.

Державна податкова служба в м Києві у своєму листі від 02.10.2012 р. № 6239/10/06-408 роз'яснила, що звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання програмної продукції поширюється на суб' єктів господарювання, які включені до реєстру суб' єктівякі застосовують особливості оподаткування діяльності в індустрії програмної продукції, та мають свідоцтво про реєстрацію такого суб' єкта. Надалі у листі від 06.12.2012 року № 6709/0/61-12/15-1415 Державна податкова служба України зазначила, що звільнення від оподаткування податком на додану вартість поширюється на операції з постачання програмної продукції незалежно від реєстрації платника податку на додану вартість як суб' єктаякий застосовує особливості оподаткування податком на прибуток підприємств суб' єктів індустрії програмної продукції.

Якщо трактувати дослівно норми, то дійсно правильною позицією буде звільнення від оподаткування вказаним податком операцій з постачання програмної продукції, визначеної в Законі, незалежно від реєстрації та отримання свідоцтва. Проте складні, непрозорі конструкції норм негативно впливають на бізнес і у більшості випадків вирішуються в подальшому тільки завдяки формуванню судової практики.

Від оподаткування ПДВ мають бути звільнені всі операції з постачання програмної продукції, незалежно від реєстрації та отримання свідоцтва

Також необхідно звернути увагу, що Державна митна служба України у листі від 06.02.2013 року № 12/2-12.2/490 роз'яснила, що оподаткування операцій з ввезення програмної продукції на митну територію України у митному режимі здійснюється на загальних підставах.

Необхідно пам'ятати, що платники податку повинні вести окремий облік доходів та витрат, пов'язаних з отриманням прибутку від здійснення видів економічної діяльності, визначених у Законі. До складу витрат не включаються витрати, пов' язані з отриманням прибутку від іншої діяльності. При наявності витрат, пов'язаних з пільговими видами діяльності, а також наявності інших витрат сморід розподіляються згідно із співвідношенням доходів від програмної продукції та інших доходів. Таким самим чином розподіляються амортизаційні відрахування на основні засоби, які використовуються одночасно для отримання прибутку і від програмної продукції, і від інших видів діяльності. Тобто, що стосується сплати податку на прибуток за пільговою ставкою, то вона має два критерії: перший - обов'язкова реєстрація платника податку як суб' єкта індустрії програмної продукції, другий - здійснення тільки тихий видів економічної діяльності з реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг в індустрії програмної продукції, перелік яких визначено в законодавстві.

Для застосування пільгової системи оподаткування з податку на прибуток необхідна реєстрації платника податків у якості суб' єкта, який застосовує особливості оподаткування. 14 січня 2013 року Міністерство фінансів України прийняло наказ № 12 "Про затвердження Порядку ведення реєстру, форм реєстраційної заяви, заяви про анулювання реєстрації та свідоцтва про реєстрацію суб' єктів індустрії програмної продукції, які застосовують особливості оподаткування". Вказаний документ прийнято пізніше дати, з якої набули чинності нововведенні пільгові ставки, що стало причиною відмови в реєстрації органами державної податкової служби платникам податків, які подали заяви у довільній формі до моменту прийняття вказаного наказу.

Лариса Побережнюк

Для отримання свідоцтва про реєстрацію суб' єкта індустрії програмної продукції як суб' єкта, який застосовує особливості оподаткування, необхідно звернутись із завию до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням не пізніше 30 календарних днів до качану звітного (податкового) кварталу. До заяви обов'язково необхідно додати фінансову звітність, копії первинних документів, засвідчені підписом платника податку або його посадовою особою та скріплені печаткою (у разі її наявності) або в електронній формі з дотриманням вимог щодо реєстрації електронного підпису, що підтверджують право на використання особливостей оподаткування. Для підтвердження права суб' єкта на застосування пільгових умів оподаткування орган державної податкової служби має право провести документальну позапланову невиїзну перевірку для встановлення достовірності поданих документів. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання реєстраційної заяви включити платника до реєстру та видати або надіслати поштою з повідомленням про вручення свідоцтво чи надіслати рішення про відмову. Датою включення суб' єкта до реєстру є дата внесення відповідного запису до реєстру. Датою качану дії свідоцтва є перше число календарного кварталу, що настає за датою включення до реєстру.

Слід звернути увагу, що у випадку не отримання свідоцтва платник податку має право на застосування пільгової системи оподаткування з першого числа календарного кварталу, що настає за місяцем, в якому суб' єкта включене до реєстру. Тобто головним моментом є не отримання свідоцтва, а внесення до реєстру. На це слід звертати увагу, оскільки вже на даний момент є випадки наявності протилежної думання у податкової. Реєстрація може бути анульована у випадках, передбачених законодавством, як за заявою платника, так і за рішенням органів державної податкової служби. Датою анулювання є дата подання заяви або дата прийняття рішення. Про це необхідно пам'ятати, щоб у подальшому не виникало питань з донарахуванням податку на прибуток та нарахуванням штрафних санкцій.

ВИСНОВОК:

У цілому, підсумовуючи перші крокі України в розвитку IT - індустрії, хотілось би назвати такі ініціативи позитивними за однієї умови, а саме, якщо з боку державних органів не будуть ставитись перепони при реєстрації та наданні особливого статусу. У подальшому при дотриманні державою взятих на собі зобов'язань будемо сподіватись, що бізнес буде ефективно розвиватися, набуде реальної можливості вийти "із тіні" та залучити іноземних інвесторів, більшість яких покидає Україну у зв'язку з нестабільністю влади та непрозорою системою політики.

Лариса Побережнюк

партнер Правової групи

"Павленко і Побережнюк"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему