Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як стати партнером юрфірми : ради кар'єристові

14.23, 11 лютого 2013
7255
30

Партнери провідних юрфірм України розповіли ЮРЛИГЕ, які якості повинен мати юрист, щоб стати партнером, скільки необхідно часу, щоб зайняти жадане місце, і чи можна прискорити цей процес за допомогою ...

Партнерство стало найпопулярнішою формою організації успішних юридичних фірм в Україні. На партнера рівняються, його наслідують, до цієї посади прагнуть … "Для юридичної фірми інститут партнерства є одним з ключових елементів ефективного управління, - заявляє керівний партнер ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери" у Україні Сергій Свириба. - І не треба далеко ходити, щоб в цьому переконатися, - досить подивитися, як розвивалася ця практика упродовж багатьох десятиліть у ведучих світових юридичних компаній". Саме у західних юридичних фірм було позаимствовано партнерство, що добре прижилося в юридичному бізнесі України.

Більшість практикуючих юристів сплять і бачать себе партнером юридичної фірми. З цією метою багато хто працює роками, жертвуючи особистим життям, сном, а іноді і здоров'ям. Такий який шлях до партнерства? Які якості повинен мати юрист, щоб стати партнером? Скільки необхідно часу, щоб зайняти жадане місце, і чи можна прискорити цей процес за допомогою грошей? На ці питання ЮРЛИГЕ відповіли керівники провідних юридичних фірм країни.

Сергій Шклярпартнер-засновник Адвокатського об'єднання Arzingerвважає, що юрист має бути не лише професіоналом своєї справи, визнаним колегами і клієнтами, розвиненою, інтелектуальною людиною, тобто мати широкі знання в області юриспруденції, ведення бізнесу, психології, економіки підприємств, володіти іноземними мовами, але і високопрофесійним менеджером, лідером для командимати величезний авторитет у своїй компанії, а також бути командним гравцем. "Важливими якостями для партнера є почуття ринку і уміння швидко перебудовуватися, реагувати на нові тренди, що допомагає йому формувати нові продукти, відповідаючи на потреби клієнта"- додав С. Шкляр.

Сергій Свириба

В той же час С. Свириба упевнений, що партнером може стати будь-який юрист фірми, якщо він відповідає її високим стандартам і вимогам. "В першу чергу це має бути професіонал з практичним досвідом, відмінними аналітичними і організаторськими здібностями. Він повинен мати лідерські якості, уміння і бажання управляти людьми. І що дуже важливе - володіти навичками по залученню клієнтів і вибудовуванню з ними взаємин - усі ці soft skills, яким, на жаль, не учать ні в одному українському юридичному Внз, а тільки в зарубіжних учбових закладах або ж придбавають практичним шляхом "проб і помилок". Завзятість, наполегливість, цілеспрямованість, постійна робота над собою, безперервний особовий і професійний розвиток - ось ті базові компоненти, необхідні для просування по кар'єрних сходах у будь-якому бізнесі, юридичному у тому числі"- вважає керівний партнер ЕПАП в Україні. Також, на його думку, слід пам'ятати, що для успішної кар'єри важливо уміти уживатися в колективі дуже різних амбітних осіб знаходити компроміс в складній ситуації, але при цьому відстоювати свою точку зору, якщо дійсно упевнений у своїй правоті і віриш в те, що говориш.

"Юридичний бізнес має свою специфіку. Юридичну фірму не можна порівняти з яким-небудь виробничим або торговим підприємством, де, відлагодивши процеси належним чином, керівник може дозволити собі відійти від справ і виконувати виключно управлінську роль "диригента" цим "симфонічним оркестром", абсолютно не вникаючи в робітники процеси"- відмічає партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko Володимир Саенко. Він виділив три основні професійні якості, які повинен мати партнер юрфірми.

Володимир Саенко

"Передусім партнер юридичної фірми повинен мати глибокі професійні знання у тій галузі права, консультації в якій він надає"- підкреслив керівний партнер Sayenko Kharenko. Він вважає, що, володіючи найвищим рівнем експертизи в конкретних юридичних питаннях, партнер також є беззастережним лідером, вельмишановним фахівцем і, як наслідок, має заслужений авторитет серед колег.

"Друга професійна якість партнера - уміння ефективно управляти проектами і командою юристів. Sayenko Kharenko надає високоінтелектуальні професійні послуги, і частенько проекти нашої фірми вимагають залучення фахівців з різних практик, для різного рівня експертизи, на різних етапах роботи над проектом"- відмічає В. Саенко. За його словами, здатність чітко розподілити завдання між членами команди, встановити терміни їх виконання, надихнути команду на досягнення результатів і в той же час вибудовувати ефективну комунікацію з клієнтом для розуміння його потреб, відстежування щонайменших змін за проектом - ця та професійна якість, без якої партнер не зможе успішно працювати на ринку.

"Третя професійна якість партнера - уміння розвивати бізнес і генерувати нові проекти. Ринок професійних юридичних послуг є одним з самих висококонкурентних", - помітив В. Саенко. Також він додав, що для досягнення і утримування лідерських позицій на цьому ринку не досить просто знати право, треба розуміти бізнес своїх клієнтів, уміти оцінити риски різних бізнесів з юридичної точки зору, вчасно вказати клієнтові на наявність таких ризиків, а головне - запропонувати клієнтові ефективне рішення. "Лише маючи вищеперелічені здібності, досвідчений юрист зможе стати успішним партнером"- вважає керівний партнер Sayenko Kharenko. В той же час він упевнений, що, окрім усіх перерахованих об'єктивних вимог, дуже важливим є суб'єктивне відношення претендента на партнерство до своїх обов'язків. "Тільки людина, що відноситься до фірми як до власної і що ставить її інтереси на перше місце, може претендувати на реальну участь в партнерстві", - заявив В. Саенко.

Максим Лавринович

У свою чергу, керівний партнер ЮФ "Лавринович і Партнери" Максим Лавринович вважає, що для того, щоб стати партнером, юрист має бути зразком професіоналізму для своїх колег в усьому - юриспруденції, роботі з клієнтами, делегуванні і ухваленні рішень. "Окрім іншого, звичайно ж, необхідно завоювати довіру інших партнером фірми, оскільки рішення про зарахування у свої ряди приймається усім складом партнерів", - відмітив М. Лавринович.

При цьому виконавчий директор МЮФ Integrites Олена Малеваная упевнена, що передусім юрист має бути експертом у своїй практиці, готовим до постійного вдосконалення і розвитку, з яскраво вираженими лідерськими і комунікаційними навичками, умінням впроваджувати нові види послуг. "Важливою компетенцією є здатність до навчання і передачі свого професійного досвіду членам своєї команди"- відмітила Е. Мальована.

Відносно того, скільки часу може знадобитися юристові, щоб дорости до партнера, думки різні. "Це залежить від багатьох чинників, таких як: компанія, в якій працює юрист, самого юриста, кон'юнктура ринку і так далі"- ділиться своїм досвідом С. Шкляр. Із його точки зору, оскільки український ринок є молодим, в середньому шлях від молодшого юриста до партнера триває від 5 до 8 років. "Безумовно, в кожному правилі є виключення. Так, стати партнером у відомій великій компанії, що склалася, особливо західній, складніше, ніж в молодій або знову створеній фірмі"- відмітив партнер Arzinger.

"Передусім фірма повинна мати культуру і історію подібного розвитку кар'єри, що надихає інших такими прикладами. Скажімо, у нас у бюро є досвід, коли юрист-стажист зріс до рівня партнера. І це не одиничний випадок. Важливо, щоб в компанії була визначена процедура становлення партнером, яку знають і розуміють юристи"- упевнений С. Свириба. Що стосується термінів, то керівний партнер ЕПАП в Україні вважає, що за певних сприятливих умов, наприклад, коли бізнес активно росте і у фірми багато клієнтів, талановиті юристи швидше стають партнерами. "Але є і інші приклади, коли компанію покидають партнери або навіть група партнерів, тоді ріст по кар'єрних сходах може прискоритися, але не завжди це позитивно позначається на якості роботи практики або навіть фірми в цілому"- ділиться свої досвідом С. Свириба. За його словами, зазвичай на більш-менш стійкому ринку шлях від молодшого юриста до партнера займає 7 - 8 років.

У свою чергу, В. Саенко упевнений, що час роботи у фірмі навряд чи можна розглядати як скільки-небудь значущий чинник при прийнятті фірмою нового партнера. "Одна людина може спочатку мати усі необхідні якості через попередній досвід і відразу стати партнером. Інший же і через сто років роботи партнером може не стати. На ринку також немало прикладів юридичних фірм, партнери яких створили ці фірми, ні дня не пропрацювавши в інших фірмах в якості найманого юриста"- вважає керівний партнер Sayenko Kharenko. При цьому він додав, що якщо розглядати класичний кар'єрний шлях в юридичній фірмі, то шлях від юриста до партнера у великій фірмі - це питання не стільки часу, скільки зрілості того або іншого юриста. "Щоб стати партнером, юрист має бути професіоналом у своїй галузі, заслужити авторитет колег, навчитися управляти проектами і людьми, мати необхідні знання і досвід, достатній для того, щоб розуміти бізнес своїх клієнтів, пропонувати їм ефективні рішення і генерувати нові проекти. У Sayenko Kharenko є приклад росту від юриста до партнера - Назар Чернявскийпартнер практики банківського і фінансового права, пройшов цей шлях за чотири роки. В цьому випадку, як і в усіх інших в нашій фірмі, ми в першу чергу оцінювали вклад співробітника в загальний бізнес, його професійний досвід і досягнення"- відмітив В. Саенко.

Треба сказати, що у багатьох юридичних фірмах існує так званий Partnership track - це програма "Шлях до партнерства", в якій описані кар'єрні сходи юриста і вимоги до кожної позиції в цих сходах.

Олена Малеваная

По словах Е. Малеваной, така програма впроваджена і в Integrites. Згідно цієї концепції юрист, починаючи з найнижчої, до партнерської позиції повинен пройти 12 східців. "Нижче за посаду партнера існує чотири посади: молодший юрист, юрист, старший юрист, радник; кожна посада передбачає 3 категорії. Перехід з одного ступеня на іншу здійснюється за результатами атестації. Атестація юристів в нашій фірмі відбувається кожні 6 місяців. За умови, що юрист постійно удосконалюється і на кожній атестації переходить на новий ступінь, шлях від молодшого юриста до партнера складає 6 років"- розповіла А. Малеваная. При цьому вона визнала, що на практиці спостерігається тенденція, коли до позиції старшого юриста фахівці рухаються навіть швидше, ніж це передбачено системою, а просування по категоріях старшого юриста і радника сповільнюється. "Проблемою найчастіше стають навички у сфері Business Development. Таким чином, шлях від молодшого юриста до партнера складає від 5 до 8 років"- відмітила виконавчий директор МЮФ Integrites.

У свою чергу, М. Лавринович повідомив, що в його компанії не встановлений мінімальний або максимальний термін, пропрацювавши який юрист стає партнером. "Існує чітка градація рівня юристів, пройшовши яку юрист зможе претендувати на посаду асоційованого партнера. Під час роботи на цій посаді претендент на повне партнерство, як правило, має усі права і повноваження партнера, але не бере участі в розподілі прибутку", - заявив керівний партнер ЮФ "Лавринович і Партнери".

Сергій Шкляр

На питання, чи можна купити за гроші місце партнера в юрфірмі, керівники провідних юридичних компаній України відповідають, що в їх компаніях така можливість виключена. По словах С. Шкляра, в Arzinger партнером за гроші не станеш. "Хоча, за моїми даними, деякі юридичні фірми такий підхід практикують, - признався юрист і додав. - Думаю, для них це - дорога в нікуди. Юридичний бізнес дуже персоніфікований, тому робота на ринку надання юридичних послуг вимагає повної самовіддачі. Нею не можна займатися паралельно з чимось". Саме тому С. Шкляр вважає, що у багатьох великих компаніях існує заборона для партнерів на паралельне заняття будь-якою іншою бізнес-діяльністю.

У свою чергу В. Саенко відмітив, що у бізнесі усе продається, треба тільки запропонувати хорошу ціну. Проте продаж "статусу", із його точки зору, позбавлений всякого сенсу: фірма втратить від цього репутаційно набагато більше, ніж такий "штучний" партнер придбає. "Тому відсутні і попит, і пропозиція. Для успішного ведення бізнесу на ринку професійних юридичних послуг велике значення має напрацьовувана роками репутація партнера. Оскільки ринок досить вузький, усі професіонали досить добре знають один одного - просто придбання "статусу" партнера не гарантує наявність проектів і клієнтів"- відмічає керівний партнер Sayenko Kharenko.

Е. Малеваная також згодна, що в юридичному бізнесі дуже важлива репутація і імідж. "Тому жодна юридична фірма не захоче мати партнера, що не має можливості розвивати фірму і що підриває її професійну репутацію через свою недостатню кваліфікацію. Це не має і економічного сенсу, оскільки фінансові втрати від репутаційних ризиків в довгостроковій перспективі будуть значні"- вважає виконавчий директор Integrites.

Про те, що в його фірмі неможливо купити статус партнера, говорить і М. Лавринович. "І це навіть не залежить від наявності професійних якостей. Партнери нашої фірми самі вибирають собі колег виходячи із зовсім іншого набору критеріїв, ніж гроші"- поділився своїм досвідом керівний партнер ЮФ "Лавринович і Партнери".

Як бачимо, підходи до партнерства в провідних юридичних фірмах України багато в чому схожі. Усі роблять ставку на професіоналізм, репутацію і здібності до розвитку бізнесу.

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему