Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Реформування нотаріату : законодавчі новації

Про зміни у сфері державного регулювання нотаріальної діяльності і порядку здійснення нотаріальних дій читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 31. 01. 2013, № 08.

Найсуттєвішим нововведенням з 1 січня 2013 року була, звісно, нова для нотаріуса роль державного реєстратора речових прав на нерухоме майно, яка внесла кардинальні зміни в організацію процесу вчинення нотаріальних дій.

З 01.01.2013 року набув чинності Закон "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" щодо державного регулювання нотаріальної діяльності" від 06.09.2012 № 5208 - VI. Найсуттєвіших змін зазнали положення щодо статусу помічника нотаріуса, обов'язкового страхування професійної відповідальності, професійного самоврядування нотаріусів.

Крім того, Закон вніс наступні зміни : у рамках державного регулювання нотаріальної діяльності передбачається встановлення правив професійної етики нотаріусіва обов'язком нотаріуса визначено дотримання їм цих правив, причому неодноразове порушення професійної етики буде підставою для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; збільшується розмір стажу роботи у сфері права для осіб, які мають намір статі нотаріусами, - з 3 до 6 років, з них - 3 роки на посаді помічника нотаріуса або консультанта державної нотаріальної контори; визначено, що нотаріус не неце відповідальності у разі, якщо особами, що звернулись до нотаріуса, була подана неправдива інформація та/або недійсні, підроблені документи, особа не заявила про відсутність чи наявність третіх осіб, прав чи інтересів яких може стосуватись нотаріальна дія; якщо раніше Головешці управління юстиції необхідно було повідомляти про відпустку чи лікарняний, які тривали більше тижня, то тепер цей рядків скоротився до трьох днів; зняття боронуй стало знову не нотаріальною дією, як, власне, і накладання боронуй щодо відчуження транспортних засобів; видалено останні згадки про такі нотаріальні дії, як видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя на підставі спільної заяви, посвідчення тотожності громадянина з особою, зображеною на фотокартці, прийняття чеків для пред'явлення до платежу й посвідчення неоплати чеків.

Страхування цивільно - правової відповідальності приватного нотаріуса внесене до переліку видів обов'язкового страхування

Внесені суттєві зміни стосовно розміру обов'язкового страхування професії: на кінець 2012 року - 170 100,00 гривень, а з 01.01.2013 року ця торба враз виростає до 1000 мінімальних заробітних плат і буде однозначно не меншою за 1 134 000,00 гривень. Важливо звернути увагу також на зміни, внесені до Закону "Про страхування". Страхування цивільно - правової відповідальності приватного нотаріуса внесене до переліку видів обов'язкового страхування на яку розповсюджується вимога ч. 2 ст. 7 Закону "Про страхування", а саме: "Для здійснення обов'язкового страхування Кабінет Міністрів України, якщо інше не визначено законом, встановлює порядок та правила його проведення, форми типового договору, особливі умови ліцензування обов'язкового страхування, розмір страхових торб та максимальні розміри страхових тарифів або методику актуарних розрахунків".

Разом із тим булі внесені зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України стосовно документів, за якими перевіряється правоздатність, дієздатність фізичних та юридичних осіб; про надання відомостей з Єдиного реєстру юридичних осіб, де нотаріуси є користувачами даного реєструа також відповідні зміни щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Людмила Голій

Відповідно до ухвали Кабміну "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 21.11.2012 року № 1156 у змінах, що вносяться до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно їх обтяжень, роз'яснено, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб' єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Нотаріус проводити державну реєстрацію прав, зокрема: реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під година вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об' єктом незавершеного будівництва (нотаріус, яким вчиняється така дія); у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об' єктом незавершеного будівництва (нотаріус, яким вчинено таку дію).

Рішення щодо державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, форму та вимоги до оформлення яких встановлює Мінюст, приймає державний реєстратор прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини проводитися незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, на якій смороді розташовані. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводитися після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, до моменту впровадження електронного підключення нотаріусів до Державного земельного кадастру, після чого при здійсненні нотаріальних дій видача таких витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку буде здійснюватись нотаріусами особисто.

У разі коли виникнення, перехід або припинення права власності на житловий будинок, будівлю або споруду відбувається одночасно з виникненням, переходом або припиненням у відповідної заінтересованої особини речових прав на земельну ділянку, на якій смороді розташовані, подається одна заява про державну реєстрацію щодо таких об' єктів.

У випадку прийняття нотаріусом рішення про державну реєстрацію заяву про державну реєстрацію, копії поданих заявником для проведення державної реєстрації прав документів, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані ним під година проведення державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття такого рішення передає органові державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна у порядку, встановленому Мінюстом, для долучення їх до реєстраційної справи.

Поки залишається незрозумілим порядок отримання нотаріусом інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або підтвердження отримання такої інформації

Також наказом Мінюсту "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства юстиції України у зв'язку із запровадженням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 14.12.2012 року № 1841/5 викладено у новій редакції Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Цей Порядок визначає процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перелік документів, права та обов'язки суб' єктів, що є учасниками зазначеної процедури.

На сьогодні Кабміном не встановлені порядок та правила проведення обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності приватного нотаріуса, тому нотаріуси станом на 01.01.2013 р. збільшили лише страхову торбу в діючих договорах страхування. Краще вже бути зі страховкою, оформлення якої не врегульоване законодавством, ніж взагалі без неї, оскільки відсутність страховки на визначену Законом "Про нотаріат" торбу є підставою для зупинення нотаріальної діяльності.

Поки залишається незрозумілим порядок отримання нотаріусом інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або підтвердження отримання такої інформації. Найбільш логічним вбачається варіант офіційного підключення нотаріусів до цього реєстру з метою безпосереднього отримання відповідної інформації під година вчинення нотаріальної дії, але без права видачі такої інформації з іншою метою третім особам.

Людмила Голій

приватний нотаріус

Київського нотаріального округу

www.goliy.com.ua

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему