Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зміни податкового законодавства, що сталися в 2013 році

Огляд основних змін податкового законодавства, що набули чинності в січні 2013 року читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 24. 01. 2013, № 06

Протягом 2012 року Верховною Радою України було прийнято низку законів, що суттєво змінюють певні аспекти оподаткування. Нижче пропонується стислий огляд основних змін до податкового законодавства, що набули чинності з 1 січня 2013 року.

Авансовий внесок з податку на прибуток

Податок на прибуток буде сплачуватися шляхом авансового внеску, зокрема:

1. Платники податків (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових організацій та платників податків з річним оподатковуваним доходом за минулий рік менше десяти мільйонів гривень) сплачують авансовий внесок з податку на прибуток.

2. Авансовий внесок сплачується щомісяця без подання податкової декларації у розмірі не менше 1/12 суми податкунарахованої за минулий податковий рік.

3. Розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні 12 місяців, подається разом із річною декларацією. Визначена в розрахунку торба авансових внесків вважається узгодженою торбою грошових зобов'язань.

4. Платники податків, які за підсумками минулого податкового року не отримали прибутку, але за підсумками 1-го кварталу звітного податкового року отримують прибуток, для нарахування та сплати податкових зобов'язань мають податі податкову декларацію за:

- перше півріччя звітного податкового року;

- три квартали звітного податкового року;

- звітний податковий рік.

5. Платники податків, що сплачують авансовий внесок з податку на прибуток, але за підсумками 1-го кварталу звітного року не отримали прибутку (або отримали збиток), мають право податі податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такі платники не здійснюють сплату авансових внесків у 2 - 4 кварталах звітного року, а сплачують податок на прибуток на підставі поданих декларацій за звітні перше півріччя, три квартали та рік.

6. Новоутворені підприємства, неприбуткові організації та платників податків з річним оподатковуваним доходом за минулий рік менше десяти мільйонів гривень сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації без подання декларації за перший квартал, півріччя, три квартали.

7. Платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним вдень звітного місяця.

Оподаткування операцій з цінними паперами та дериватами

Впроваджуються суттєві зміни до системи оподаткування операцій з цінними паперами та дериватами, їх обліку та звітності :

1. Операції з відчуження цінних паперів (їх контрактна вартість) та операції з дериватами є об' єктом особливого акцизного податку за ставками:

- 0 % від суми операції з продаж цінних паперів на фондовій біржі;

- 0 % від суми операції з дериватами на фондовій біржі;

- 0,1 % від суми операції з продаж поза фондовою біржею цінних паперів, що перебувають у біржовому реєстрі;

- 1,5 % від суми операції з продаж цінних паперів поза фондовою біржею, що не перебувають у біржовому реєстрі;

- 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за укладений дериватів (контракт) поза фондовою біржею.

Андрій Серветник

2. Особливий акциз не сплачують особини, що здійснюють операції з відчуження:

- акцій ощадних (депозитних) сертифікатів;

- акцій приватних акціонерних товариств;

- корпоративних прав у відмінній від цінних паперів формі;

- цінних паперів, корпоративних прав у відмінній від цінних паперів формі, емітованих нерезидентами.

3. Ставку податку на прибуток підприємств з операцій з продаж, обміну або інших способів відчуження цінних паперів та операцій з дериватами (що оподатковуються акцизним податком)  знижено до 10 %.

4. Платник податку повинний звістці окремий облік операцій з цінними паперамищо перебувають в обігу на фондовій біржі, та операцій з цінними паперами, що на біржі не обліковуються.

5. Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на торбу збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду.

6. Дохід від продаж, обміну або інших способів відчуження цінних паперів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такі цінні папери.

7. Прибуток чи збиток операцій з торгівлі борговими цінними паперами визначається особливим чином, а саме: торба доходу від відчуження зменшується на торбу нарахованих, але не отриманих процентів, та торба витрат з придбання таких цінних паперів зменшується на торбу сплачених процентів продавцю, нарахованих згідно з умовами випуску таких цінних паперів.

8. Термін використання збитків від операцій з цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі, обмежено трьома послідовними роками.

9. Доходь, отримані від операцій з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, не можуть бути зменшені на видатки або збитки від операцій з цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі, і навпаки.

10. Витрати, пов' язані з придбанням цінних паперів або деривативів емітента, який знаходиться у переліку емітентів, що мають ознаки фіктивності, не враховуються при визначенні фінансового результату за операціями з цінними паперами або дериватами. Перелік оприлюднюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

11. Операції з конвертації цінних паперів звільнені від оподаткування податком на прибуток.

Євген Заноза

12. Податковим агентом при здійсненні операцій розміщення, погашення, викупу, повторного продаж цінних паперів інститутів спільного інвестування відкритого типу є їх емітент.

13. Базовим податковим періодом для складання та подання звітності з акцизного податку на цінні папери визначено календарний квартал.

14. Від'ємний фінансовий результат відокремленого обліку операцій з цінними паперами, за виключенням вартості придбання таких цінних паперів, сформованої станом на 1 січня 2013 року, не враховується при визначенні фінансового результату наступних періодів.

15. Вартість придбання цінних паперів, придбаних до 1 січня 2013 року, враховуються при їх подальшому відчуженні в повному обсязі.

16. Відтепер торба процентів за цінними паперами, придбаними з метою їх продаж або утримання до дати погашення, включається до складу доходів за правилами, визначеними положеннями бухгалтерського обліку.

17. Торба відсотків за борговими цінними паперами, емітованими платником податку, включаються до складу витрат також згідно правив бухгалтерського обліку.

18. Змінено деякі положення щодо оподаткування податком на доходь фізичних осіб доходу від операцій з цінними паперами та дериватами.

Фінансовий вексель

Вводитися поняття "фінансовий вексель". Це цінний папір, що посвідчує зобов'язання банківської встанови, у тому числі центрального органу виконавчої влади, які випускаються у бездокументарній формі з метою оформлення наявної заборгованості, у тому числі Державного бюджету України. До фінансових векселів належать :

- казначейський фінансовий вексель;

- банківський фінансовий вексель.

Відтепер згідно з ПКУ оформлення (випуск) казначейського фінансового векселі прирівнюється до видачі платнику податку суми бюджетного відшкодування, зокрема й автоматичного, шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний рахунок платника податків. Пред'явлення фінансового векселя органу державної казначейської служби прирівнюється до сплати узгодженого копійчаного зобов'язання. При цьому казначейські фінансові векселі не можуть бути перед' явлені до закінчення терміну його погашення.

Отже, починаючи з 1 січня 2013 року бюджетне відшкодування ПДВ може бути отримане як в грошовій формі, так і у формі казначейського фінансового векселя. Вексель надається протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби щодо правомірності бюджетного відшкодування або протягом трьох операційних днів, якщо відшкодування автоматичне.

Порядок випуску, обігу, погашення та стягнення за фінансовими векселями буде оприлюднено та затверджено НБУ та Кабінетом Міністрів України.

Зміна ставок акцизних податків та зборів

Змінено ставки деяких податків і зборів, а саме:

• акцизного податку на етиловий спирт / алкогольні напої, кузови автомобілів та ін.;

• збору за деру реєстрацію транспортних засобів;

• екологічного податку в частині податку за викиди в атмосферне повітря, водні об' єкти окремих забруднюючих речовин;

• плати за користування надрами;

• збору за користування радіочастотами;

• збору за спеціальне використання води;

• збору за спеціальне використання лісових ресурсів.

Інші положення, що набрали чинності

Податок на прибуток

1. Ставка податку на прибуток підприємств з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року становитиме 19 %.

2. Для суб' єктів індустрії програмної продукції буде застосовуватись пільгова ставка оподаткування 5 %.

3. Пільгове оподаткування застосовується для пріоритетних галузей економікиперелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. Прибуток, отриманий від реалізації інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки, оподатковується за ставками:

• з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року включно - 0 %;

• з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно - 8 %;

• з 1 січня 2023 року - 16 %.

Вікторія Чорновол

4. Діяльність страхових компаній оподатковується за наступними ставками податку на прибуток:

• 0 % - для довгострокового страхування життя та пенсійного страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення;

• 3 % - для інших видів страхової діяльності.

5. Витрати, що відносяться і до страхової, і до іншої діяльності, розподілятимуться пропорційно до питомої ваги доходу від різних видів діяльності.

6. Платники податку на прибуток подають фінансову звітність з урахуванням постійних та тимчасових податкових різниць починаючи зі звітних періодів 2013 року. Методологія розрахунку цих різниць набуває чинності з 1 січня 2013 року.

Податок на додану вартість

1. Тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції.

2. Надання послуг платіжних систем, пов'язаних з переказом коштів, не є об' єктом оподаткування ПДВ.

3. Операції з обслуговування іпотечних активів у складі іпотечного покриття відповідно до Закону України "Про іпотечні облігації", які здійснюються банком, що є первісним кредитором таких іпотечних активів за дорученням емітента, не є об' єктом оподаткування ПДВ.

ЄСВ

1. Роботодавцю, який протягом календарного року створив нове робоче місце із заробітною платою вище трьох мінімальних заробітних плат, протягом наступного року компенсуються 50 % суми ЄСВ за відповідну особу.

2. Роботодавцю, який працевлаштовує не менше ніж на два роки на нове робоче місце безробітних громадян, недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці, компенсується ЄСВ за відповідних осіб за один рік.

3. Змінено порядок розподілу ЄСВ за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, що дозволити роботодавцям платити нарахований ЄСВ одним платіжним дорученням. Також будуть змінені рахунки в органах Державної казначейської служби для зарахування єдиного внеску.

Інші зміни

1. Органам державної податкової служби надано право здійснювати контроль за дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), порядку приймання готівки юридичними особами (крім банків) та за дотриманням установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення суб' єктами господарювання можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

2. Скасовується обов'язкове надання витягів та виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Інформацію про суб' єкта господарювання можна буде отримати через Інтернет.

3. Розмір страхового резервущо створюється за рахунок збільшення витрат фінансової встанови, для банків не може перевищувати 20 % (раніше 30 %) суми заборгованості за усіма видами операцій.

4. Норма про ті, що уцінка/дооцінка активів згідно з правилами бухгалтерського обліку не змінює балансову вартість активів в податковому обліку, більше не застосовуються до операцій, стосовно яких іншими нормами Кодексу передбачено визнання доходів та витрат за даними бухгалтерського обліку.

5. Для п' ятої та шостої груп платників єдиного податку вилучено обмеження щодо максимальної кількості працівників та знижено ставки єдиного податку: 5 % доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Кодексом та 7 % доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

6. Скасовується рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні. Натомість ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин підвищено.

Володимир Юмашев

7. Вводитися механізм визначення звичайної ціні, передбачений статтею 39 Податкового Кодексу.

8. З 1 січня вступає в дію порядок укладення та виконання договорів про ціноутворення для цілей оподаткування між великими платниками податків та ДПС. Ціль даного договору полягає у визначенні методів ціноутворення та їх застосуванні для цілей оподаткування.

9. Дохід, отриманий від продаж протягом року іншого і більше транспортного засобу, оподатковується за ставкою 5 %. Дохід визначається відповідно до ціни, вказаної у договорі купівлі- продаж, але не нижче оціночної вартості. Нотаріуси будуть щоквартально подавати до податкових органів інформацію про завірені договори купівлі- продаж, їх вартість та обсяги сплачених податків.

10. Вводитися податок на нерухоме майновідмінне від земельної ділянки. Ставка визначається місцевою владою згідно із ставкою за 1 кв. метр житлової площі :

- не вище 1 % мінімальної заробітної плати - для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів;

- не вище 2,7 % - для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів.

При цьому база оподаткування об' єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особини - платника податку, зменшується:

- для квартири - на 120 кв. метрів;

- для житлового будинку - на 250 кв. метрів.

Податковим періодом є календарний рік.

Володимир Юмашев

Директор ПрАТ "Делойт енд Туш ЮСК"

Вікторія Чорновол

Партнер ПрАТ "Делойт енд Туш ЮСК"

Євген Заноза

Партнер ПрАТ "Делойт енд Туш ЮСК"

Андрій Серветник

Партнер ПрАТ "Делойт енд Туш ЮСК"

 

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему