Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інвестування в 2012 році: климатообразующие чинники

14.59, 28 грудня 2012
220
0

Про головні зміни в правовому регулюванні 2012 року, що впливають на інвестиційний клімат, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 27. 12. 2012, № 87.

Грудень - місяць рефлексії. Традиція примушує обернутися і подивитися на рік, що минає, відмічаючи його плюси і мінуси. Підвести черговий підсумок під ще одним звітним періодом і спробувати заглянути "за горизонт", передбачивши можливі зміни. Саме цьому і присвячена ця стаття. Наслідуючи настанови Кузьми Пруткова, ми не намагалися "обійняти неосяжне" і зосередилися тільки на юридичній сфері і тільки в контексті інвестиційного клімату.

Загальне враження про 2012 рік можна охарактеризувати як "без проривів і корінних змін". Напевно, передвиборний настрій не сприяв процесу реформування. Проте деякі зміни заслуговують згадки.

1. Захоплюючись пільгами...

Держава вирішила посприяти припливу інвестицій в деякі галузі, надавши їм певні податкові пільги.

Закон України "Про державну підтримку розвитку індустрії програмної продукції" від 16 жовтня 2012 року № 5450 - VI, що вступив з силу 7 листопада 2012 року, разом із Законом України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України відносно особливостей оподаткування суб'єктів індустрії програмної продукції" від 5 липня 2012 року № 5091 - VI, що набуло чинності 3 серпня 2012 року, за задумом їх творців повинні стимулювати розвиток цієї галузі.

З 1 січня 2013 року по 1 січня 2023 року звільняються від ПДВ операції з поставки програмної продукции. Програмною продукцією вважається: 1) результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної і учбової комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів і онлайн-сервісів і 2) криптографічні засоби захисту інформації.

Для суб'єктів індустрії програмної продукції з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року ставка податку на прибуток підприємств встановлена у розмірі 5 %.

Суб'єкти програмної індустрії повинні відповідати певним критеріям і пройти реєстрацію в податковому органі, отримавши спеціальне свідоцтво.

Тріумвірат законів "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України відносно особливостей оподаткування суб'єктів господарювання, що реалізовують інвестиційні проекти в пріоритетних галузях економіки" № 5211 - VI "Про внесення змін до Митного кодексу України" № 5210 - VI і "Про стимулювання інвестиційної діяльності в пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць" № 5205 - VI, прийнятих в один день, 6 вересня 2012 року, повинен сприяти прориву в пріоритетних галузях економіки. Перелік таких галузей, вимоги до інвестиційних проектів, порядок їх відбору, твердження і реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Поки Кабінет Міністрів України не прийняв жодної постанови з тих, які передбачені Законом № 5205, - VI.

Інвестиційні проекти реєструються Мінекономрозвитку, вносяться в спеціальний реєстр і підлягають твердженню Кабінетом Міністрів України. Затверджені проекти надають право на користування різними пільгами.

До 1 січня 2018 року тимчасово звільняється від оподаткування ввізним митом імпорт устаткування і комплектуючих (окрім підакцизних товарів)які не робляться і не мають аналогів в Україні, не були у використанні і ввозяться суб'єктами господарювання, що реалізовують інвестиційні проекти в пріоритетних галузях економіки.

До 31 грудня 2022 року для суб'єктів господарювання, що реалізовують інвестиційні проекти в пріоритетних галузях економіки, ставка податку на прибуток складатиме 1) 0 % - з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2017 року; 2) 8 % - з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2022 року.

Діяти вказані закони починають з 1 січня 2013 року.

2. Придбаваючи нерухомість...

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно вдосконалення і спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок і речових прав на нерухоме майно" від 4 липня 2012 року № 5037 - VI надав нотаріусам право реєструвати речові права на нерухоме майно при оформленні угод з ним. Таким чином, державна реєстрація прав на нерухомість здійснюється одночасно з нотаріальним посвідченням угоди, знижуючи риски для покупця. Крім того, терміни реєстрації майнових прав державним реєстратором (не нотаріусом) скорочені з 14 до 5 робочих днів (за винятком реєстрації прав на цілісний майновий комплекс підприємства).

3. Вносячи іноземну інвестицію...

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно державної реєстрації іноземних інвестицій" від 24 травня 2012 року № 4835 - VI набув чинності 17 грудня 2012 року. Серед нововведень варто відмітити появу можливості перереєстрації іноземної інвестиції у разі її відчуження іншому іноземному інвесторові і анулювання державної реєстрації іноземної інвестиції у разі повернення (репатріації) іноземної інвестиції. Крім того, органи реєстрації будуть законодавчо обмежені семиденним терміном для проведення реєстраційних процедур. Абсолютним позитивом Закону є усунення обмежень по терміну звернення для реєстрації іноземної інвестиції, який раніше складав три робітників дня.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Митного кодексу України" від 13 березня 2012 року № 4496 - VI набув чинності 1 червня 2012 року. Порядок оподаткування митом майна, що ввозиться в Україну як внесок іноземного інвестора в статутний капітал підприємств з іноземними інвестиціями, встановлений в Законі України "Про режим іноземного інвестування"приведений у відповідність з Митним кодексом України.

4. Володіючи цінними паперами...

Закон України "Про депозитарну систему" від 6 липня 2012 року № 5178 - VI визначає правові основи функціонування депозитарної системи, встановлює порядок реєстрації і підтвердження прав на емісійні цінні папери і прав по них в системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків по угодах з емісійними цінними паперами. Набув чинності 11 листопада 2012 року.

5. Отримуючи адміністративні послуги...

Закон України "Про адміністративні послуги" від 6 вересня 2012 роки № 5203 - VI. Більшість положень Закону набули чинності 7 жовтня 2012 року.

Адміністративні послуги надаються органами виконавчої влади безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Граничний термін надання адміністративної послуги не може перевищувати 30 календарних днів (якщо інші терміни не встановлені законами) з дня подачі заяви і документів, необхідних для отримання послуги. За надання адміністративних послуг стягується адміністративний збір, розмір якого визначається законом.

Цікаво наступне положення. Суб'єкт надання адміністративної послуги не може вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію, надання адміністративних послуг, що знаходяться у володінні суб'єкта, або у володінні державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що відносяться до сфери їх управління. Суб'єкт надання адміністративної послуги отримує такі документи або інформацію без участі суб'єкта звернення, у тому числі шляхом прямого доступу до інформаційних систем або баз даних інших органів.

6. Інвестуючи в житлово-комунальну сферу...?!

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України відносно регулювання інвестиційної діяльності у сфері житлово-комунального господарства" від 23 лютого 2012 роки № 4434 - VI - ймовірно, чергове зусилля із реформування цієї галузі. Закон передбачає можливість створення і затвердження спеціальних інвестиційних програм, включення в розрахунок економічно обгрунтованих витрат вартості інвестицій, що притягаються по цих програмах. Також передбачається використання спеціальних рахунків для реалізації інвестиційних програм. Набув чинності 21 червня 2012 року.

Дмитро Симанов

радник, керівник інвестиційної і антимонопольної практик ЮФ Cai & Lenard

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему