Макроекономічна ситуація на світових ринках залишається тривожною і питання, коли ж закінчиться фінансова криза переходить в розряд риторичних. Однозначної відповіді немає навіть в найіменитіших економістів. Більше того, думки експертів кардинально розходяться навіть в прогнозах на найближчий 2013 рік. Так, згідно з оптимістичними прогнозами вже в 2013 році ситуація в США стабілізується і почнеться поступовий ріст світової економіки. Хоча більшість експертів переконана, що 2013 буде ще одним важким роком без позитивної динаміки. Серед найпесимістичніших ідей - криза не закінчиться ніколи, в усякому разі в Європі, оскільки центр розвитку зміщується на схід, а у старого світу вже немає потенціалу росту. C новим економічним порядком припаде мириться.
Тому, зараз самий час переосмислити усе пройдене і шукати нові шляхи розвитку. І в зв'язку з цим можна говорити про макро і мікро рівні. Так, на рівні підприємства економічний спад розглядається як можливість реструктуризації, пошуку нових ідей, підготовки до публічного розміщення, поліпшення системи корпоративного управління. Що стосується макро рівня, в України величезний нерозкритий потенціал і при правильному регулюванні економіка може функціонувати ефективніше.
Важливе розуміння того, які сфери потребують реформ і реструктуризації. У зв'язку з цим різного роду зустрічі і конференції відіграють важливу роль як платформа для дискусій і пошуку новаторських ідей. Цього року представники українських і іноземних банків, фондів приватних інвестицій, інвестиційних банків дискутували актуальні питання фінансового ринку на щорічному Інвестиційному Форумі "Україна, переосмислення майбутнього", організатором якого виступило Українське суспільство інвестиційних професіоналів CFA Ukraine. У світлі тривалої фінансової кризи дискусії на форумі були в тон з осінньою погодою. Учасники висловлювали цікаві ідеї з приводу змін, які відбуваються у фінансовому секторі і можливих способів удосконалення державного регулювання з метою стимулювання національної економіки.
Залучення акціонерного капіталу, функціонування фондового ринку
Чи поновиться фінансування шляхом залучення акціонерного капіталу і чи почне активно працювати український фондовий ринок? Ці питання стали ключовими на традиційній Equity Financing дискусійній панелі Форуму, яка була представлена лідерами інвестиційного банкинга, українською і варшавською фондових бірж.
З одного боку IPO дає можливість притягнути ресурси на ринку для розвитку, збалансувати борговий і акціонерний капітал, інвестувати кошти в нові проекти, оцінити компанію. Крім того, публічність має додаткову вартість, робить бізнес прозорішим і репутаційним. З іншого боку, на IPO зараз виходити ризиковано навіть найуспішнішим компаніям, оскільки ринкова вартість акцій залежить не лише від якості самої компанії, але і від безлічі інших зовнішніх чинників, таких як ситуація на світових ринках капіталу. Воднораз на ринку може складеться несприятлива ситуація і вартість акцій компанії може різко впасти. У гіршому разі - компанія може зовсім не розміститься.
Тому, експерти, що зібралися на панелі, згодні, що зараз час для скрупульозної підготовки компанії до виходу на публічні ринки. Немає більше такого поняття як "вікно", в яке можуть "вистрибнути" в потрібний час в потрібному місці готові до цього компанії, підготовка до публічного розміщення справа не трьох/чотирьох років і успішний вихід на ринок IPO можливий тільки у разі системної підготовки і тривалої позитивної динаміки в певній галузі. І мова тут навіть не в корпоративній реструктуризації, а швидше в реструктуризації бізнесу в цілому.
CFA форум |
Також присутні розвіяли міф про дивовижні східні ринки капіталу, таких як Шанхайська Фондова Біржа або Гонконзька Фондова Біржа, як альтернативи європейським ринкам капіталу. Після слів одного з лідерів інвестиційного банкинга, умовою успішного розміщення на ринку Китаю є тісний зв'язок з китайським бізнесом (бізнес на території країни або участь в капіталі китайського акціонера).
Таким чином, усі прийшли до розуміння, що випадкового успіху бути не може і такий привабливий спосіб фінансування як залучення акціонерного капіталу шляхом розміщення на зовнішніх ринках на даний момент не є доступним для більшості українських компаній. Охочі розміщується в невизначеному майбутньому мають шанс проводити скрупульозну підготовку спільно із зовнішніми консультантами, які на даний момент згодні працювати за лояльнішими цінами, ніж на піку.
Залучення боргового фінансування
C минулого року ситуація на ринках боргового фінансування сильно не змінилася. Більшість іноземних банків хочуть продати свої представництва в Україні і не особливо активні на ринку кредитування. Ця тенденція не може не турбувати, оскільки ріст кредитування визначає ріст реального сектора економіки. Відсутність росту економіки має наслідком відсутність якісних позичальників.
З іншого боку, банкіри говорять про вихід сектора на новий рівень. Кредитні портфелі стають якіснішими. Природно, що після кризи 2008 року банки сталі виключно виборчими у виборі позичальників.
Наталія Кацер-Бучковская |
Фонди прямих приватних інвестицій є мало не єдиними активними учасниками ринку для яких зараз самий час скуповувати активи за заниженими цінами в надії наступного росту. Найпривабливішими галузями для private equity є сільське господарство, IT сфера, фармацевтика і деякі сфери виробництва. Враховуючи високу конкуренцію на ринку критерії відбору інвестиційних проектів досить високі. Так, в першу чергу бізнес має бути в перспективній галузі і показувати потенціал росту. Хоча з цього правила можуть бути виключення, так були наведені приклади успішних інвестицій в неперспективні на даний момент галузі, такі як нерухомість або фінансова сфера. Ключовим чинником успіху бізнесу є майстерність менеджменту і правильна ідея.
І хоча private equity і є досить активними на тлі інших учасників фінансового ринку, їх кількість і ресурс досить обмежені. Однією з основних перешкод на шляху розвитку фондів прямих інвестицій є та ж недорозвинена фінансова інфраструктура країни, яка не дає можливості фондам швидко і ефективно вийти з інвестиції.
Час реструктуризації і модернізації…
Тоді як фінансову кризу розглядають як можливість для реструктуризації бізнесу на мікро рівні, він також може бути часом для удосконалення державного регулювання на макрорівні. Створення сприятливого інвестиційного клімату і ефективної фінансової інфраструктури повинне стати пріоритетом для держави в цей період.
Так, якщо ще рік тому висловлювання з приводу наболілого були досить дипломатичні, то сьогодні ніхто вже не замовчує проблеми, які стали настільки явними, що відсутність реформ стає небезпечною. Для того, щоб в Україну стали вкладати іноземні інвестори в першу чергу необхідно зробити так, щоб самі українці повірили у свою країну і почали інвестувати в неї. У зв'язку з цим, в першу чергу необхідно підвищувати фінансову обізнаність громадян, стимулювати розвиток малого і середнього підприємництва, усунути бар'єри для ведення бізнесу.
Підсумовуючи, очевидно, що Україні потрібні проводити системні реформи правового регулювання економіки, оскільки сама по собі економіка рости вже не буде і просто перечекати кризу теж не вийде. Тому, створення фінансової інфраструктури (фондового ринку), впровадження подвійного лістингу, системні реформи спрямовані на дерегуляцию ведення бізнесу, впровадження приватних пенсійних фондів, гарантій захисту інвесторів, врегулювання питань трансфертного ціноутворення, гнучкішу систему корпоративного управління і державного стимулювання інноваційних секторів бізнесу повинні стати ключовими напрямами реформ.
Наталія Кацер-Бучковская,
начальник корпоративно-інвестиційного департаменту ГК "ДеВижн"
спеціально для сайту "ЮРЛИГА".