Вантажна митна декларація (ГТД) є важливим документом в системі митного оформлення товарів, переміщуваних через митний кордон України, тому митним законодавством встановлена відповідальність декларанта / уповноваженої особи за достовірність даних, вказаних в ГТД.
Так, якщо ГТД на паперовому носії заповнена з виправленнями, окрім змін і доповнень, внесених в декларацію у встановленому законодавством порядку, а електронна ГТД не містить встановлених законодавством обов'язкових реквізитів, це є основою для відмови в прийнятті ГТД.
З іншого боку, через велику кількість даних, які мають бути внесені в ГТД, нерідкі випадки допущення помилок при її заповненні. Саме тому в цій статті хотілося б звернути увагу на порядок внесення змін і доповнень в ГТД.
Якщо ГТД на паперовому носії заповнена з виправленнями, окрім змін і доповнень, внесених в декларацію у встановленому законодавством порядку, а електронна ГТД не містить встановлених законодавством обов'язкових реквізитів, це є основою для відмови в прийнятті ГТД |
Згідно частини другої ст. 269 Митного кодексу України внесення змін до митної декларації, прийнятої митним органом, допускається до моменту завершення митного оформлення товарівтранспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також впродовж трьох років з дня завершення їх митного оформлення. При цьому зміни повинні торкатися тільки товарів і транспортних засобів комерційного призначення, вказаних в ГТД.
Основними нормативними актами, регулюючими це питання, є ТК, постанова КМУ від 21.05.2012 р., № 450 "Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій" (далі - Постанова № 450) і наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631 "Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документу" (далі - Порядок).
Необхідно звернути увагу, що порядок внесення змін в ГТД на етапі митного оформлення і після його завершення відрізняється.
Розглянемо перший варіант.
Відповідно до ст. 268 ТК декларанты або уповноважені ними особи з дозволу митного органу мають можливість виправляти помилки, допущені в митних деклараціях.
На бланку паперової версії ГТД єдиного зразка таке виправлення здійснюється декларантом, який подав відповідну заяву і отримав усний дозвіл митного органу, шляхом закреслення невірних відомостей і вказівки вірних відомостей або відомостей, якими доповнюється митна декларація. Кожна зміна завіряється підписом особи, що подала митну декларацію, і скріплюється друком декларанта або уповноваженого ним особи.
Форма заяви про внесення змін затверджена Постановою КМУ № 450 (додаток 3).
Обов'язковою є вказівка причин зміни або відгук митної декларації з представленням відповідних підтверджувальних документів, зокрема, документів / їх завірених копій, які не подавалися при декларуванні |
ТК встановлене, що декларант не несе відповідальності за виправлення помилок, допущених в декларації, якщо їх наявність не привела до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Виключенням є ситуація, коли декларант систематично (більше двох разів впродовж місяця) припускається помилки, окрім орфографічних.
Внесення змін до представленої митному органу електронну копію паперової ГТД, митне оформлення якої не завершене, здійснюється шляхом її відгуку за заявою декларанта, яка спрямовується декларантом митному органу у складі завіреного електронним цифровим підписом електронного повідомлення. Такі зміни в електронній ГТД відбиваються посадовцем митного органу, що здійснює оформлення паперової копії митної декларації.
У випадку якщо митне оформлення по ГТД завершене, зміни в таку декларацію на бланку єдиного адміністративного документу можуть вноситися шляхом:
• надання додаткової митної декларації у випадках, визначених Митним кодексом України;
• заповнення і оформлення митним органом листа коригування.
Так, після отримання від декларанта заяви, передбаченої Постановою № 450, і документів, що підтверджують відповідні нові відомості, за відсутності підстав, при яких внесення змін до митної декларації не допускається, митний орган в двох екземплярів складає лист коригування до вказаної митної декларації за формою, визначеною додатком 4 Постанови № 450, і завіряє їх шляхом проставляння відбитку особистого номерного друку уповноваженого посадовця митного органу. Один екземпляр оформленого митним органом листа коригування повертається декларанту або уповноваженому ним особі, а другий екземпляр зберігається в справах підрозділу митного оформлення, яким оформлено відповідну митну декларацію.
Після оформлення листа коригування його електронний екземпляр завіряється електронним цифровим підписом посадовця митного органу і вноситься в локальну базу даних митного органу і Єдину автоматизовану систему митних органів України, після чого він передається митним органом у відповідний орган державної податкової служби.
Оформлений митним органом лист коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документу.
Зміни в електронній копії ГТД, яка була змінена шляхом оформлення листа коригування, не вносяться. У ЕАИС Держмитслужби України окремо від зміненої ГТД зберігається електронний екземпляр такого листа.
Наталія Дайнега |
Постановою № 450 запрещено вносити зміни:
• у відомості про тип декларації згідно з класифікатором, відомості про декларанте або його представника, в графу 37 "Процедура", в якій проставляється код процедури переміщення товарів відповідно до заявленого митного режиму; контактні дані декларанта;
• у разі виявлення митним органом порушень митних правил задекларованих в митній декларації товарів;
• якщо з представлених документів не виходить, що відомості, вказані в справжній митній декларації, необхідно міняти;
• після надання декларанту або уповноваженому ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари;
• у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення змін або відгуку ГТД;
• для внесення яких в митну декларацію ТК передбачена необхідність представлення додаткової декларації.
Також хотілося б звернути увагу на відповідальність декларантов за вказівку в ГТД недостовірних відомостей.
Згідно ст. 264 ТК декларант зобов'язаний впродовж 3 років зберігати документи, що підтверджують відомості, вказані в декларації, що є основою для внесення в неї змін, і несе відповідальність за знищення або втрату таких документів до закінчення встановленого законом терміну.
Також встановлено, що у разі коли декларант систематично припускається помилки при заповненні декларації, а також якщо такі помилки привели до неправильного визначення податкових зобов'язань, митний орган має право застосувати санкції, певні ТК, зокрема накладення штрафних санкцій.
До адміністративних правопорушень, за які несуть відповідальність декларанты, відноситься, зокрема:
• недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення (ст. 472 ТК);
• переміщення і дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з прихованням від митного контролю (ст. 483 ТК);
• дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів (ст. 485 ТК).
У разі коли декларант систематично припускається помилки при заповненні декларації, а також якщо такі помилки привели до неправильного визначення податкових зобов'язань, митний орган має право застосувати санкції, певні ТК, зокрема накладення штрафних санкцій |
У разі виявлення порушень митних правил задекларованих в митній декларації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, внесення змін, відгук і визнання недійсної цієї декларації до закінчення виробництва у відповідних справах забороняються.
В той же час слід мати на увазі, що виробництво у справах про порушення митних правил не відкривається у випадках, якщо декларант або уповноважена ним особа самостійно звернулися в митний орган з проханням про внесення змін до митної декларації і сплатили усі обов'язкові податки і збори, пов'язані з такими змінами.
ВИСНОВОК:
Вантажна митна декларація (ГТД) є важливим документом в системі митного оформлення товарів, переміщуваних через митний кордон України, а відповідно, порядок внесення змін і доповнень в ГТД є досить важливим для кожного декларанта. Так, відмітимо, що відповідно до ст. 268 ТК декларанты або уповноважені ними особи з дозволу митного органу мають можливість виправляти помилки, допущені в митних деклараціях. Кожна зміна в декларації завіряється підписом і скріплюється друком декларанта або уповноваженого ним особи. За відсутності підстав, при яких внесення змін до митної декларації не допускається, митний орган складає лист коригування до вказаної митної декларації, який є невід'ємною частиною декларації на бланку єдиного адміністративного документу.
Наталія Дайнега, юрист ЮФ Мисечко і партнери.
_______________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.