По статистиці, на кожних 1000 чоловік в нашій країні доводиться 160 автомобілів, динаміка продажів автомобілів виходить з прогнозів, що в наступні 10 років буде продано ще 10 мільйонів нових автомобілів. Більшість нових автомобілів вже зараз обладнана системами подушок безпеки, адже безпека автомобіля частенько є основним критерієм вибору автомобіля.
У цій статті ми розглянемо судові спори під умовною назвою "Справи подушок". "Справа подушки" - це судовий процес за позовом потребителя-автовладельца до виготівника або продавця автомобіля з приводу того, що під час ДТП в автомобілі не спрацювали подушки безпеки, хоча, на думку позивача, вони повинні були спрацювати і захистити водія або пасажирів від травм.
Система "SRS" (від англ. Supplementary Restraint System - "Додаткова Система Обмеження") - це система пасивної безпеки, яка за допомогою моментального розкриття подушок безпеки обмежує раптові переміщення людини в салоні під час сильних фронтальних або бічних ударів автомобіля і тим самим запобігає травмування при ДТП.
Система "SRS" включає: подушки безпеці з піропатронами, електронний блок управління "SRS", датчики удару і сигналізатор на приладовій панелі. Система "SRS" може взаємодіяти з преднатяжителями ременів безпеки, датчиками зайнятості автомобільних крісел або системами безпеки для дітей. Електронний блок управління "SRS" запрограмований виробником автомобіля на певні умови спрацьовування. До них відносяться: (1) кут удару автомобіля відносно подовжньої або поперечної осі автомобіля, (2) швидкість автомобіля у момент зіткнення і (3) величина негативного прискорення (зміни швидкості автомобіля в часі); (4) іноді враховується сила зіткнення і деформаційні характеристики перешкоди.
По даним Національної адміністрації безпеки руху в США (NHTSA) з 1987 по 2008 роки фронтальні подушки безпеки врятували життя 25 782 людям. Але, як стверджує NHTSA, вони є додатковими коштами безпеки, тому в першу чергу необхідно користуватися ременем безпеки.
Як свідчить практика, не усе споживачі розуміють те, що система SRS і сьогодні залишається "додатковою" системою безпеки у буквальному значенні цього слова, що співзвучно з концепцією безпеки автокомпаній. Це може бути частенько результатом халатності автомобілістів.
Обов'язок пристібати ремінь [навіть якщо в автомобілі є подушки безпеки] підтверджується і вимогами пп. "в" п. 2.3. ПДД: "водій зобов'язаний на автомобілях, оснащених засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки". Згідно ч. 5 ст. 121 КоАП порушення правил використання ременів безпеки - спричиняє за собою штраф.
Фабула "справи подушки"
Історія "справи подушки" в основному типова: при ДТП отримує травми водій або пасажири, наносяться істотні ушкодження автомобілю, але при цьому подушки безпеки не спрацьовують.
Потерпілий звертається до суду, обгрунтовувавши свої вимоги тим, що при належній роботі подушок безпеки він і його пасажири були б менш травмовані. При цьому, подушки безпеки не спрацювали саме через їх несправність, а не внаслідок відсутності умов для їх спрацьовування. Саме так вважає позивач, тобто без суб'єктивного сприйняття умов ДТП і причин неспрацьовування подушок безпеки складно говорити про ініціацію "справи подушки". Іншими словами, тільки у разі, якщо позивач бачить причину неспрацьовування подушок безпеки в їх несправності, він, швидше за все, і подасть позов.
Виготівники чи продавці автомобіля виступають відповідачами у справі.
Позовні вимоги у "справах подушок"
У своєму позові позивач просить суд про:
- відшкодуванні збитків внаслідок дефектів в автомобілі, а також матеріальної і моральної (нематеріального) шкоди, включаючи і шкода здоров'ю - згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Закони України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 р. N 1023 - XII (далі - Закон);
- розірванні договору купівлі-продажу автомобіля і поверненні його вартості або заміні на аналогічний справний автомобіль - згідно ч. 1 ст. 8 Закону. Іноді позивачі просять про заміну автомобіля у зв'язку з тим, що в досудовому порядку автокомпанія відмовилася зробити саме гарантійну заміну на аналогічний із справною системою подушок безпеки.
- відшкодуванні втраченого заробітку у зв'язку з хворобою або інвалідністю (ст. 22 Цивільні кодекси України).
Чим мотивований позов у "справі подушки"
Згідно змісту ч. 2 ст. 16 Закону позивач повинен довести: 1) наявність шкоди здоров'ю; 2) наявність дефекту - несправності системи "SRS"; 3) наявність причинно-наслідкового зв'язку між шкодою і дефектом.
Позивач, як правило, посилається, що шкода його здоров'ю є слідством того, що подушки безпеки не спрацювали під час ДТП унаслідок їх несправності. Він звертає увагу, що в конкретному ДТП удар при зіткненні був значним, про що свідчать отримані травми і серйозні ушкодження автомобіля, не дивлячись на це, подушки безпеки не розкрилися, а значить, вони - несправні. Позивач підкреслює, що згідно з інструкцією з експлуатації автомобіля і рекламних матеріалів система подушок зобов'язана забезпечувати безпеку, на що і розраховував власник при купівлі автомобіля. Наслідки ДТП завдають позивачеві моральної шкоди.
Оксана Войнаровская |
У позові частенько згадується порушення прав споживачів на належну якість автомобіля згідно п. 2 ч. 1 ст. 4, частини 1 і 2 ст. 6 Закону, а також порушення права на безпеку товару (п. 3 ч. 1 ст. 4 та ч. 1 ст. 14 Закону).
Можлива посилання на порушення права споживача на отримання доступної, достовірної інформації про товар згідно ч. 1 ст. 15 Закону, оскільки виробник або продавець автомобіля надав споживачеві неповну або неправдиву інформацію про роботу подушок безпеки.
Захисна позиція автокомпаній в "справах подушок"
По справі про відшкодування збитків є загальне правило доведення : відповідач повинен довести, що шкода причинна з вини самого споживача внаслідок порушення останнім встановлених правил використання, зберігання або транспортування продукції або дій непереборної сили (ч. 5 ст. 16 Закону).
Судова оцінка в спрощеному виді зводиться до вирішення питання про те, чи справна система "SRS" і чи повинна була вона спрацювати в умовах конкретного ДТП.
Важливість результатів експертизи
У "подушках справах" у більшості випадків проводиться судова експертиза, на результатах якої буде побудовано рішення суду. На підставі ст. 143 ГПК України для встановлення дійсних обставин ДТП, технічного стану подушок безпеки і причин їх несправності в ДТП суд призначає комплексну транспортно-трасологическую, автотехнічну і судово-медичну експертизу.
Приміром, судово-медичні експерти встановлюють відомості про характер травм потерпілого, їх причини і механізм їх виникнення. Вони можуть дати відповідь, чи був потерпілий пристебнуть, яким чином виникли травми (від яких ударів), яка міра тілесних ушкоджень. Важливо також дізнатися, чи існувала окрема інерційно-травмуюча сила, яка і була причиною отриманих травм, ще до "основного удару" від зіткнення з перешкодою. Так само необхідно перевірити, чи міг потерпілий отримати травми за відсутності умов спрацьовування подушок безпеки.
Владислав Подоляк |
Висновки медичних фахівців можуть виявитися вирішальними. Наприклад, в окремих автомобілях подушки спрацюють тільки эсли людина пристебнута. Відповідно, якщо буде доведено, що людина не була пристебнута, то і підстав для спрацьовування системи "SRS" немає. Перед судово-медичною експертизою можна поставити питання про причини захворювання у потерпілого і зв'язку їх з травмами, отриманими при ДТП.
Інші експерти (трасологи і автотехніки) повинні відповісти на ключове технічне питання "справи подушки" - були умови для спрацьовування подушок безпеки, і якщо так, то які причини того, що вони не спрацювали.
Эксперт-автотехник проводить дослідження автомобіля і механізму його переміщення до зіткнення з перешкодою, місце основного удару(ов) автомобіля об перешкоду, кут удару і інші параметри.
Для повної картини частенько необхідно провести огляд місця події. Рельєф місцевості може впливати на динаміку уповільнення автомобіля ще до основного удару і породжувати інерційно-травмуючу силу зміщення тіла людини, яка здатна викликати "попередні удари", які заподіюють травми, але не відповідають критеріям спрацьовування подушок безпеки.
Ряд автовиробників вказує, що істотні ушкодження кузова автомобіля не завжди є показником для спрацьовування подушок. Одно з пояснень - технології запрограмованих зон деформації кузови, які для погашення удару завдяки значним руйнуванням кузова. Тому існуюча методика визначення швидкості у момент удару по характеру деформацій кузова, має ряд критичних зауважень.
Эксперт-автотехник також досліджує систему "SRS" і перевіряє її роботу після ДТП. Якщо є несправність, то важливо встановити, коли це сталося: до, в час, або після ДТП і її технічні причини. У одній із справ експертиза показала, що бічна подушка безпеки могла спрацювати навіть, якби датчик удару системи "SRS" був пошкоджений при ударі. У іншій справі було доведено, що подушки не спрацюють, якщо ремені не пристебнуті.
Для експертизи конкретної системи "SRS" суд на прохання експерта може зробити запит завод-виготівник для отримання консультацій розробників, технічної документації, діагностичного устаткування.
Не можна нехтувати матеріалами, складеними ДАІ при оформленні ДТП, оскільки вони фіксують таку інформацію, яка під час експертизи в "справі подушки" вже, як правило, втрачена. Це важливо, оскільки "справи подушок" можуть ініціюватися після закінчення певного часу після ДТП.
Ми прогнозуємо збільшення кількості "подушок подів", оскільки кількість автомобілів росте, а ініціація "справи&подушки" nbsp;залежить швидше не від технічної бездоганності автомобілів, а від суб'єктивного сприйняття споживача. Багато маркетологів роблять особливу ставку на рекламі безпеки автомобіля, що дає грунт для різних інтерпретацій і завищених очікувань з боку споживчого співтовариства.
Оксана Войнаровская, партнер ЮФ "Василь Кисиль і Партнери"адвокат.
Владислав Подоляк, провідний юрист ЮФ "Василь Кисиль і Партнери"адвокат.