Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відновлення на посаді директора vs внесення запису в ЕГР

Про те, чи можна внести змін в ЕГР в частині переліку осіб, що мають право на представництво підприємства без доручення, на підставі рішення суду про відновлення на посаді директора підприємства читай...

Процедура відновлення на посаді незаконно звільненого директора, в порівнянні з аналогічною процедурою відновлення іншого працівника, ускладнена тим, що саме особа, що займає пост директора, може діяти від імені підприємства без доручення, представляти його в органах державної і місцевої влади, в стосунках з іншими підприємствами і громадянами. Але дані про осіб, які можуть представляти інтереси підприємства в стосунках з третіми особами без доручення, відображені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців (ЕГР). Тому учасник форуму ЛІГАБізнесІнформ зацікавився можливістю внесення змін в ЕГР в частині переліку осіб, що мають право представляти інтереси підприємства без доручення, на підставі рішення суду про відновлення на посаді попереднього директора підприємства. Правомірність і доцільність такого кроку була поставлена під сумнів.

Позиція 1. Внести зміни в ЕГР в частині осіб, що мають право представляти інтереси підприємства без доручення, на підставі рішення суду про відновлення колишнього директора на посаді можна і требаоскільки:

- згідно ст. 235 КЗоТ рішення в частині відновлення підлягає негайному виконанню;

- диспозиція статті 76 Закону "Про старанне виробництво" невдало прописана на випадок, якщо відновлюють на посаді керівника, а тому відновлення на посаді через державну старанну службу досить проблематично;

- саме внесення відомостей в ЕГР було б належним виконанням рішення суду про відновлення на посаді. З дня внесення запису в ЕГР можна вважати, що директор відновлений на посаді і виконує обов'язки;

- держреєстратор не може не виконати рішення суду;

- форми 4 і рішення суду повинно бути досить для держвиконавця для виконання рішення;

- після внесення запису в ЕГР директор зможе самостійно видати наказ про відновлення на роботі і заповнити трудову книжку.

Позиція 2. Внести зміни в ЕГР на підставі рішення суду про відновлення на посаді не можнаоскільки:

- запис в Реєстрі вторинний по відношенню до відновлення. У ЕГР повно звільнених директорів, які все ще числяться керівниками підприємств;

- особа вважається звільненою, а відповідно, і відновленим не з моменту внесення запису в ЕГР, а з моменту внесення запису в трудову книжку;

- змінивши лише запис в ЕГР, особа не зможе само собі заповнити трудову книжку і видати наказ, оскільки у нього немає друку. До того ж, окрім наказу для відновлення знадобиться протокол рішення загальних зборів учасників підприємства, який разом з рішенням суду і буде основою наказу про відновлення;

- реєстратор не виконує таке судове рішення, оскільки не є відповідачем;

- добровільно реєстратор зареєструє зміни тільки у тому випадку, якщо йому будуть надані документи, передбачені ст. 19 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців". Без цих документів він може внести зміни в ЕГР тільки якщо його на це зобов'яже суд.

Думка "Ю&З": Варто погодитися з думкою, викладеною у позиції 2, про те, що внесення змін до ЕГР вторинне по відношенню до відновлення на роботі. Адже внесення таких змін до ЕГР зовсім не означатиме відновлення.

Згідно ст. 76 Закону "Про старанне виробництво" рішення про відновлення вважатиметься виконаним з дня видачі відповідного наказу або розпорядження власником підприємства або уповноваженим ним органів. Відносно директора підприємства органом, уповноваженим на прийняття рішення про відновлення директора, є орган, що має повноваження по його призначенню і звільненню. Таким, як правило, являються або загальні збори учасників (акціонерів), або наглядова рада. Саме на підставі їх рішення можна буде і запис в трудову книжку внести, і зміни в ЕГР зареєструвати.

Без рішення цього органу державний реєстратор не має права вносити зміни в ЕГР. При цьому рішення суду про відновлення директора на посаді, як справедливо відмічено в Позиції 2, не має для нього значення, оскільки в нім, як правило, немає вимоги про внесення змін до ЕГР.

ВИСНОВОК:

Внесення змін до ЕГР в частині відомостей про керівника підприємства є невірним шляхом відновлення незаконно звільненого директора на посаді. Для такого відновлення потрібне рішення уповноваженого органу управління підприємством. Без цього особа не зможе ні виправити запис в трудовій книжці, ні внести зміни в ЕГР.

______________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему