Поскаржитися на дії чи бездіяльність комітету з конкурсних торгів замовника можна відразу до декількох установ.
Найбільш ефективним, проте найдорожчим шляхом оскарження результатів конкурсних торгів є звернення зі скаргою до Постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель (надалі - Колегія) Антимонопольного комітету України у порядку, передбаченому ст. 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (далі - Закон).
Суб' єктом оскарження є лише особа, право чи законний інтерес якої руйнує внаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника або оператора електронного майданчика, які суперечать законодавству у сфері державних закупівель, тобто зазвичай - це учасник процедури закупівель. Проте завдяки недостатньо точному формулюванню Закону особі, право чи законний інтерес якої руйнує, й іншим особам надається можливість податі скаргу, якщо смороду доведуть наявність власного порушеного інтересу.
Рядків оскарження - не пізніше 14 дніу з дня отримання суб' єктом оскарження повідомлення про відповідне рішення або дію замовника, що порушує права чи законні інтереси суб' єкта скарження, або з дня, коли суб' єкту оскарження стало відомо про порушення його прав або законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, але до моменту укладення договору про закупівлю. Дуже важливо для скаржника мати змогу підтвердити день отримання відомостей про порушення його права, оскільки при розгляді скарги Колегія в деру чергу перевіряє дотримання строків: можна надати копію листа, надісланого замовником факсимільним зв'язком, з відповідним рішенням, яку оскаржує скаржник, копію конверта зі штемпелем відділення поштового зв'язку худо.
Датою отримання скарги вважається дата її реєстрації органом оскарження.
Практичне значення має Посібник із розгляду скарг (надалі - Посібник)яким керується Колегія і який опублікований на офіційному веб- сайті АМКУ в мережі Інтернет. Хоч він і не є нормативним документом, проте дещо деталізує саму процедуру. Зокрема, качаном процедури оскарження вважається : при надсиланні скарги засобами поштового зв'язку - дата, зазначена на штемпелі відділення поштового зв'язку, через яку надіслана скарга; при доставці скарги до органу оскарження наручний через вхідну скриньку для скарг, яка знаходиться в холі Комітету та загальнодоступна для скаржників, - дата реєстрації скарги органом оскарження. При цьому скарги, подані до органу оскарження до 15:00 рік., - реєструються у цей же день; скарги, подані до органу оскарження після 15:00 рік., - реєструються наступного робочого дня.
Правила визначення дати подачі скарги до АМКУ зазначені у Посібнику із розгляду скарг, що не є нормативним документом |
Скарга подається суб' єктом оскарження у письмовій формі, повинна бути підписана особою, яка її подає. Вимоги до змісту скарги викладені у ст. 18 Закону. До скарги додаються документи (у разі наявності), що підтверджують порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника.
При поданні скарги до органу оскарження суб' єкт оскарження надсилає її копію замовнику, рішення, дія чи бездіяльність якого оскаржуються.
Орган оскарження повинний у рядків, що не перевищує трьох днів після отримання скарги, повідомити суб' єкта оскарження та замовника про годину і місце розгляду скарги. Зазначені особини мають право взяти доля у розгляді скарги. Проте Колегія має право самостійно змінювати призначений година розгляду скаргитому якщо Ви подали скаргу до АМКУ - систематично перевіряйте інформацію, що надходить через наявні засоби зв'язку : у будь-який година там може виявитись повідомлення, що її розглянуть швидше, ніж було заплановано.
Варто систематично перевіряти інформацію про годину розгляду справи, оскільки АМКУ може змінити призначений година розгляду скарги |
Більшість скаржників, звертаючись до Колегії, мають на меті на деякий годину блокувати роботові комітету з конкурсних торгів замовника по проведенню конкретної процедури, оскільки за заявою скаржника або за власною ініціативою Колегія може призупинити процедуру закупівлі до вирішення скарги по суті. До того ж під година процесу оскарження до АМК не дозволяється укладати договір за результатами закупівлі, навіть якщо остання не призупинена - такий договір є нікчемним відповідно до ст. 42 Закону.
За результатами розгляду Колегія може: 1) прийняти рішення про повернення скарги без розгляду; 2) констатувати наявність або відсутність порушення процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку публікації, оприлюднення або неопублікування, неоприлюднення інформації про державні закупівлі, передбаченої Законом) та про заходь, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені у технічній специфікації, яка є складовою частиною документації з конкурсних торгів) або, у разі неможливості виправити допущені порушення, відмінити процедуру закупівлі; 3) у випадках, передбачених законами України, передавати рішення, документи та матеріали щодо здійснення закупівель до правоохоронних, контролюючих та інших органів; 4) припинити розгляд скарги у випадку її відкликання скаржником.
Повернення скарги без розгляду можливе, якщо: 1) суб' єкт оскарження висуває скаргу щодо того самого порушення, в тій самій процедурі закупівлі і з тихий самих підстав, які вже булі предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення; 2) скарга не відповідає вимогам частини першої статті 18 Закону; 3) суб' єктом оскарження не внесене плату за розгляд скарги; 4) замовник визнав та усунув порушення, зазначені в скарзі, про що було надано документальне підтвердження.
Повідомлення про повернення скарги без розгляду надсилається особі, яка звернулася до органу оскарження, не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення.
Суттєвим чинником для скаржника під година прийняття рішення про ініціювання процесу оскарження є ставка державного мита за розгляд скарги в АМКУ, яка згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 773 "Про встановлення розміру плати за подання скарги відповідно до статті 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" становить : 5 тис. гривень - у разі оскарження процедури державної закупівлі товарів або послуг; 15 тис. гривень - у разі оскарження процедури державної закупівлі робіт. Підтвердженням щодо внесення плати за подання скарги до органу оскарження може бути лист Управління Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України про зарахування коштів за відповідним платіжним дорученням до Державного бюджету України або відмітка кредитної встанови на примірнику платіжного доручення, який подається разом із скаргою до органу оскарження, такого змісту "Зараховано в дохід бюджету ___ грн. (дата) ". Цей напис скріплюється деремо і іншим підписами посадових осіб і відтиском печатки кредитної встанови з відміткою дати виконання платіжного доручення.
При подачі скарги в АМКУ слід обов'язково надати документи, що підтверджують сплату державного мита за розгляд скарги |
Рішення про розгляд скарг приймаються органом оскарження виключно на його засіданнях протягом 30 робочих днів з дня отримання скарги. Рішення набирає чинності з дня його прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками та особами, яких воно стосується.
Якщо після розгляду скарги Колегією результат Вас не задовольняє, можна звернутися до суду. На даний годину розгляд справ з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель із 02.04.2011 р. віднесено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підсудності спорів" від 17 березня 2011 року № 3156 - VI до юрисдикції адміністративних судів, а точніше "окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ" (ч. 3 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України), тобто Окружного адміністративного суду міста Києва.
Рішення Колегії може бути оскаржено суб' єктом оскарження чи замовником до суду протягом місячного рядок з дня, коли особа дізналася про його прийняття (стаття 8 Закону).
Однак, зважаючи на положення ч. 2 ст. 124 Конституції України, відповідно до яких юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а також офіційне його тлумачення Конституційним судом України у Рішенні від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002 про досудове врегулювання спорів : "Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особини, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Встановлення законом обов'язкового досудового врегулювання спору обмежує можливість реалізації права на судовий захист… право особини (громадянина України, іноземця, особини без громадянства, юридичної особини) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами"- такий порядок оскарження дещо суперечить Конституції України, проте судова практика йде шляхом, вказаним у Законі: справи про оскарження результатів конкурсних торгів суд розглядає після розгляду скарги в Колегії АМКУ.
Справи про оскарження результатів конкурсних торгів суд розглядає після розгляду скарги в Колегії АМКУ |
Безпосередньо в судновому порядку розглядаються скарги щодо укладених договорів про закупівлю, оскільки після укладення договору Колегія скарги не приймає, а також скарги на рішення замовника, прийняте за розглядом звернення з вимогою щодо усунення порушення під година проведення процедури закупівлі, - протягом 30 днів з дня його прийняття, і цей рядків не може бути підновлено.
Закон передбачає можливість подання скарги і до замовникаале на практиці такий шлях є малоефективним - досить низький відсоток вірогідності, що замовник сам визнає і усуне допущені порушення. Зважаючи на ті, що подання скарги до замовника не є обов'язковою передумовою звернення до Колегії АМКУ, ці дві процедури оскарження можуть відбуватися паралельно, тому можна писати - можливо Ваші аргументи переконають замовника в необхідності добровільного усунення порушень, допущених його комітетом із конкурсних торгів, до того ж такий спосіб оскарження не потребує значних витрат, а у випадку негативного результату - можна звернутися до суду.
Є ще один спосіб впливу на замовника - звернення зі скаргою до територіального органу державної контрольний-ревізійної служби України. Відповідно до Порядку проведення перевірок державних закупівель органами державної контрольний-ревізійної служби, затвердженого наказом Головний контрольний-ревізійного управління України від 26 червня 2007 року № 136, керівник відповідного органу ДКРС може прийняти рішення про проведення позапланових перевірок державних закупівель за результатами розгляду звернення суб' єкта права звернення (тобто фізичної чи юридичної особини, що документально підтвердила намір взяти доля у процедурі закупівлі та подає або подала пропозицію конкурсних торгів, інших фізичних або юридичних осіб, які мали правові відносини з об' єктом контролю щодо державних закупівель у частині цих взаємовідносин), у разі виникнення споживи у перевірці відомостей, наданих у зверненні, якщо об' єкт контролю не надав пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий запитий органу ДКРС протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту.
Також завжди є можливість звернення зі скаргами до органів прокуратури, яка в силу вказівок Закону України "Про прокуратуру" здійснює нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів, в тому числі і Закону "Про здійснення державних закупівель".
Шамрай Світлана
старший юрист
Компанії "Світ юридичних послуг"
______________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.