Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості визнання патентів на корисні моделі недійсними

18.26, 3 вересня 2012
751
5

Патентний повірений Марія Ортинская розповіла ЮРЛИГЕ як власник патенту може захистити свої права.

Корисна модель - результат інтелектуальної діяльності людини у будь-якій сфері технології. Як корисну модель можна запатентувати продукт, процес, а також нове застосування відомого продукту або процесу. Наприклад, запатентовані як корисні моделі як насоси, пломби, фармацевтичні композиції, способи лікування захворювань, так і способи інформування споживачів, способи гармонізації психоемоційного стану. Якщо порівнювати з патентуванням винаходів, то можна сказати що в Україні більш ніж в два рази більше подається заявок на корисні моделі. Так, в першому кварталі 2012 року було подано 2705 заявок на корисні моделі, в тому час як на винаходи - усього лише 1238.

На відміну від винаходу, на корисну модель досить легко отримати патент, адже заявка проходить тільки формальну експертизу. Згідно ч.9. ст. 16 Закону України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" під час проведення формальної експертизи :

1 - встановлюється дата подачі заявки;

2 - визначається або належить об'єкт, який заявляється, до об'єктів технології;

3 - заявка перевіряється на відповідність формальним вимогам;

4 - перевіряється документ про сплату збору за подачу заявки.

Іншими словами, об'єкт, що заявляється, не перевіряється по суті - на відповідність умовам правової охорони - новизни і промислової застосовності. Так, якщо правильно підготувати заяву, опис, формулу, реферат, сплатити збори і дотримати інші формальні вимоги, те можна отримати патент на корисну модель на цілком очевидний об'єкт. Згідно українського законодавства експерт патентного відомства не має підстав для відмови у видачі такого патенту.

Власник такого патенту має увесь спектр прав для подальшої, як правило, не зовсім добросовісній діяльності - право використовувати, виняткове право забороняти і дозволяти таке використання. Досить часто такі патенти виходять саме з метою спекулювання на ринку - наприклад, запропонувати дійсному розробникові або його конкурентам викупити виняткові права на патент.

У разі незгоди власник патенту має право забороняти таке використання. Досить часто виробничі компанії отримують претензії про деяке "порушення патентних прав" на вже відому технологію. З формальної точки зору патент отриманий, компанія використовує корисну модель без дозволу власника патенту, тому і в наявності факт порушення прав. Але що робити якщо технологія відома ще задовго до подачі заявки?

У таких випадках необхідно розуміти, що згідно ч.1. ст. 25 Закону України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" патент на корисну модель видається під відповідальність його власника за відповідність корисної моделі умовам патентоспроможності. У разі невідповідності запатентованої корисної моделі умовам патентоспроможності такий патент згідно ст. 33 закони може бути визнані в судовому порядку недійсними. З цією метою будь-яка особа може подати в Укрпатент клопотання про проведення експертизи запатентованої корисної моделі.

Для того, щоб розуміти в яких випадках доцільно клопотати про проведення експертизи, давайте розглянемо умови патентоспроможності. Згідно ч. 2 ст. 7 Закону корисна модель відповідає умовам патентоспроможності, якщо вона являється:

- новою;

- промислово застосовною.

Якщо корисна модель не являється промислового застосовною або новою, то можна з метою визнання патенту недійсним звернутися в Укрпатент для проведення експертизи.

Слід пам'ятати, що навіть якщо Ви отримали рішення експертизи, згідно якої корисна модель не відповідає одному з критеріїв, патент може бути визнаний недійсним тільки у судовому порядку. Вищезгадану позицію у тому числі виразив Вищий господарський суд України в Оглядовому листі "Про практику застосування господарськими судами законодавства про захист прав на об'єкти інтелектуальної власності" від 30.06.2009 року № 01-08/411/1.

Також при зверненні до суду з позовом про визнання патенту недійсним слід врахувати і позицію вказану у вищезгаданому листі, згідно якої експертні виводи державного підприємства "Український інститут промислової власності" не имееют обов'язкового характеру ні для особи, яка звертається до суду, ні для суду, який розглядає відповідну справу. Іншими словами, отримання висновку про невідповідність корисної моделі, наприклад, критерію новизни, не дає 100% гарантію визнання патенту на полезуню модель недійсній.

Марія Ортинскаяпатентний повірений, патентно-юридична компанія IPStyle

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему