Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Недоліки юробразования в області складання документів

11.42, 20 серпня 2012
953
5

Майбутні юристи не уміють структурувати документ, логічно і послідовно викладати свої думки і формувати виводи. Можливі шляхи рішення такої ситуації пропонує Е. Поліщук.

Уміння складати юридичні документи (англ. - "legal writing") є однією з найважливіших навичок в юридичній професії. Розвиток цієї навички вимагає часу і практики. Не викликає сумнівів, що формування цієї навички повинне починатися із студентської лави.

Для юридичної фірми "АНК" проведення стипендіальних конкурсів для студентів-юристів стало доброю традицією. Метою стипендіального конкурсу є підтримка талановитої молоді і пошук потенційних кандидатів для роботи в команді юрфірми. Переможцям конкурсу надається можливість стажуватися у фірмі і відчути атмосферу практичної роботи.

Як правило, в стипендіальних конкурсах беруть участь студенти старших курсів, що мають достатню теоретичну підготовку по адміністративному, цивільному, господарському і карному процесам. Іноді учасниками конкурсу стають студенти, що вже мають деякий досвід практичної роботи (стажування в судах і прокуратурі, робота в юридичній клініці і так далі).

Як показує досвід ЮФ "АНК", при виконанні конкурсних завдань у більшості студентів виникали складності з розумінням структури, понятійного апарату і логіки документального викладу правової позиції при підготовці проектів юридичних документів. Йдеться не лише про процесуальні документи (позовні заяви, уточнення позовних вимог, клопотання, письмові пояснення, заперечення на позов і інші), але і про документи, з якими працює юридична фірма (меморандуми, юридичні консультації, укладення і звіти). І якщо з процесуальними документами усе не так погано (деякі студенти показували високий рівень при складанні позовів, клопотань, заяви і навіть проектів рішень і визначень судів), то з другою групою ситуація плачевна. Як показала практика, більшість студентів не знають, що таке меморандумчим юридична консультація відрізняється від юридичного укладення і яка структура цих документів. Майбутні юристи не уміють структурувати документ, логічно і послідовно викладати свої думки і формувати виводи. На наш погляд, однією з першопричин ситуації, що склалася, є відсутність спеціалізованого курсу в юридичних внз і факультетах, присвяченого техніці і правилам складання юридичних документів (англ. "legal drafting").

Олена Полищук

Ознайомившись з інформацією, розміщеною на офіційних веб-сайтах провідних українських Внз, що здійснюють підготовку за фахом "правознавство", ми виявили, що програми курсів не є загальнодоступними. Тільки на бакалаврських і магістерських програмах Національного університету "Києво-могилянська академія" ми змогли ознайомитися з переліком дисциплін, що викладалися, і курсів. Так, у рамках бакалаврської програми НаУКМА, здійснюється підготовка студентів по спецкурсах - "Мова права", "Загальне і процесуальне діловодство", "Мовне оформлення дипломних робот", що становлять близько 7% від загального об'єму учбової програми. У інших університетах, за наявності узагальненої програми курсів, аналогічних дисциплін ми не виявили.

Провівши опитування серед своїх колег, ми також зійшлися в думці, що складанню юридичних документів в процесі навчання у внз не приділяється належної уваги. У кращому разі, у рамках курсу ділової української мови або окремих семінарських занять по цивільному, господарському, адміністративному або карному процесу цим питанням приділялося декілька академічних годин.

У свою чергу, в американських внз курси, присвячені "legal writing" є обов'язковим атрибутом програми навчання, і, за загальним правилом, мають два напрями - "юридичний аналіз" і "складання юридичних документів".

Найбільш поширеною методологією юридичного аналізу в юридичних внз і при складанні адвокатських іспитів в США являється IRAC (абревіатура від "Issue, Relevant Law/Rule, Application to Facts/Analysis, Conclusion" - "Постановка питання, Застосовне право/Правило, Зіставлення з фактами/Аналіз, Укладення") чи СRAC (абревіатура від "Conclusion, Relevant Law/Rule, Application to Facts/Analysis, Conclusion" - "Короткий вивід, Застосовне право/Правило, Зіставлення з фактами/Аналіз, Укладення").

Вказана техніка дозволяє виробити навички грамотного, логічного, послідовного, змістовного і стислого викладу юридичного тексту, простого і недвозначного за змістом і сприйняттю. Типологія юридичних документів в США включає дві основні групи - що прогнозують (юридична консультація, меморандум) і переконують (клопотання, позовні заяви і так далі), вимагають різного підходу до викладу юридичного матеріалу.

Відповідно, студенти-юристи американських Внз мають можливість ще в процесі навчання отримати навички складання різних юридичних документів з використанням відповідних правил, техніки і стилю з урахуванням адресата і призначення документу.

Значення спецкурсу "legal writing" настільки велике, що спричинило створення Legal Writing Institute (Інституту складання юридичної документації), найбільшою у світі (об'єднує більше 2100 членів) організацією, що являється, в цій предметній сфері.

У Україні в освітній системі підготовки майбутніх юристів доки не склалося чіткого розуміння важливості однакового підходу до юридичного аналізу і складання юридичних документів. Виходячи з досвіду ЮФ "АНК", студентам-юристам було б корисно у рамках навчання у внз отримувати велику підготовку по техніці і правилам складання юридичних документів. Це можливо як шляхом впровадження такого спецкурсу (для тих внз, в яких такого немає), так і збільшення кількості академічних годин підготовки по наявних курсах, або їх диверсифікація з урахуванням специфіки юридичних документів. Це дозволить не лише значно поліпшити якість підготовки студентів-юристів, але і полегшить майбутнім правознавцям перші кроки в юридичній практиці.

Олена Полищук, юрист ЮФ "АНК", асистент кафедри карного права НУ "ОЮА"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему