Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Захист прав і інтересів при відмові в прийомі збиткової декларації

Про те, як захистити свої права і інтереси при відмові в прийомі збиткової декларації читайте в матеріалі тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 31. 07. 2012, № 45.

Сьогодні на практиці нерідко виникають випадки, коли посадовці податкової служби відмовляють добросовісному платникові податків в прийнятті декларації, складеної відповідно до вимог Податкового кодексуунаслідок задекларованих збитків по податку на прибуток. Такі дії податкової служби є незаконними, оскільки суперечать нормам п. 49.8, 49.10 ст. 49 Податкового кодексу, що зобов'язує податковий орган прийняти декларацію і що встановлює заборону на відмову в її прийнятті. Цілеспрямоване порушення вказаних приписів і здійснення фіскального тиску на платників податків, найімовірніше, обумовлене необхідністю виконання податковими органами національного плану поповнення державного бюджету країни.

Офіційна позиція ДПС України з цієї проблеми викладена в листі від 16.03.2012 р. № 7470/7/15-1217 "Про недопущення перевищення повноважень". У вказаному листі податкова служба акцентує увагу на тому, що відповідно до норм Податкового кодексу, єдиною основою для відмови в прийнятті декларації податковими органами є відсутність обов'язкових реквізитів в такій декларації, вказаних в п. 48.3, 48.4 ст. 48 НКУ.

Відповідно до норм Податкового кодексу єдиною основою для відмови в прийнятті декларації податковими органами є відсутність обов'язкових реквізитів в такій декларації.

Крім того, ДПС забороняє посадовцям податкових служб при прийнятті декларації вимагати від платників податків зменшення або відміни негативного значення об'єкту оподаткування, сум бюджетного відшкодування, збільшення податкових зобов'язань і інших показників податкової декларації. Також головний податковий орган України звертає увагу на те, що декларування негативного значення об'єкту оподаткування не може бути основою для відмови в прийнятті податковими органами декларації по податку на прибуток.

Таким чином, позиція ДПС України, що донесла до платників податків і посадовців податкових органів в цілях "недопущення формування негативної суспільної думання щодо упередженого ставлення з боку ДПС України до підприємств, які декларують збиткову діяльність", хоча і відповідає нормам чинного законодавства, насправді залишається дуже декларативною. Про це свідчать численні судові спори платників податків з податковими органами про оскарження відмови в прийнятті збиткової декларації, які не завжди закінчуються перемогою підприємств. У зв'язку з цим Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі від 15.06.2012 р. № 1503/12/13-12 звернув увагу суддів на імперативний характер норми п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу, що встановлює обов'язок податкового органу в прийнятті декларації.

Марина Братух

Крім того, ВАСУ підкреслив, що посадовці податкових служб при прийнятті декларації зобов'язані перевірити наявність і достовірність заповнення усіх обов'язкових реквізитів, передбачених п. 48.3, 48.4 ст. 48 Податкового кодексу, при цьому інші показники, вказані в декларації, до її прийняття не підлягають перевірці!!!

ВИСНОВОК:

При подачі збиткових декларацій в органи державної податкової служби платникам податків необхідно мати в арсеналі усі вищезгадані аргументи, бути наполегливими і не піддаватися на провокації посадовців податкових органів, оскільки неправомірна відмова в прийнятті декларації є перевищенням посадових повноважень, за яке передбачена карна відповідальність.

Марина Братух, юрист ЮФ ILF.

_______________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему