Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Суворий донецький юрбизнес

09.15, 15 червня 2012
1638
31

Говорять, донецькі юристи настільки суворі, що письмові консультації клієнтам вирізують паяльником на листах заліза, на судові засідання одягають каску з ліхтариком і вклеюють зміни до кодексів заміст...

Згідно з рейтингом кращих міст України для ведення бізнесу, складеному українським журналом Forbes, на першому місці цілком очікувано виявився Донецьк. Другий і третій рядок в рейтингу зайняли Одеса і Харків (торішні лідери), а столиця до рейтингу взагалі не увійшла. Якщо на Донбасі так добре почуває себе і розвивається бізнес, то можна зробити висновок, що і юристам там роботи вистачає. Власне, юридичний бізнес - специфічна галузь надання послуг, дуже залежна від стану економіки, суспільства, і навіть політики. Усе це накладає відбиток на характер правовідносин в кожній області і великому місті України. Особливості регіону диктують свої правила і для донецьких юристів.

Хто у будинку хазяїн

Основний самостійний гравець донецького ринку юридичного бізнесу - адвокатська фірма "Головань і Партнери". Так вважає сам Ігор Голованьвідмічаючи: "Я неоднокатно говорив, що в Україні більш-менш серйозна юридична практика у рамках регіону немислима. Занадто багато що вирішується в столиці. Тому і нашу фірму я не став би називати локальною або регіональною. Ми українська фірма з головним офісом в Донецьку".

Що ж, якщо уявити, що "Головань і партнери" не є "чисто донецькими", залишається ще багато місцевих компаній, які мають в регіоні переваги і не допускають на донецький ринок тих, що "наїхали". Це підтверджує старший партнер ЮФ "Кашпоров і партнери" Володимир Кашпоров: "Сильній конкуренції на локальному ринку з філіями київських або міжнародних фірм ми не відчуваємо".

Володимир Кашпоров

Активності в створенні і діяльності в Донецьку філій київських юрфірм не спостерігається, розповідають місцеві юристи. Якщо і були такі спроби - офіси цих компаній швидко закриваються.

Отже, в регіоні активніше розвиваються місцеві юрфірми, чим філії з головними офісами в столиці. "Продиктовано це, з одного боку, геополітичними причинами - юристи йдуть за своїм клієнтом при зміні географії його активності - пояснює В. Кашпоров. - Крім того, певним чином змінився центр ухвалення рішень і, отже, збільшується проникнення місцевих гравців на всеукраїнський ринок. З іншого боку - складнощі, пов'язані з організацією стабільної роботи філії. Передусім - людський чинник: донецькі юристи, що відбулися, або починають власні практики, або йдуть на добре оплачувану роботу in - house".

Сфери діяльності

Територія України - велика, але стосовно розвитку практик і характеру справ локальні юридичні ринки має мало відмінностей від всеукраїнського. Хоча, деякі регіони все ж наділені своєю специфікою. Наприклад, Донбас - промисловий регіон, а значить, там практикує багато юристів - фахівців з господарському праву.

Як правило, найбільш великий донецький бізнес користується послугами "своїх" юридичних фірм, або має в штаті власних висококваліфікованих юристів, відмічає керівний партнер ЮК "Вива Лекс" Віктор Дубовик. Єдиним способом отримати великого клієнта для юридичної фірми залишається наявність в її штаті вузькопрофільних фахівців, які в змозі вирішувати за короткий проміжок часу складні завдання.

Віктор Дубовик

У Донецьку зараз спостерігається бум захисту інтересів громадян і юридичних осіб в кримінальних справах, пов'язаних з оподаткуванням.

Одним з найбільш розвинених і перспективних напрямів для багатьох юрфірм в регіоні є стягнення заборгованості. В той же час це і найскладніший напрям діяльності, оскільки частенько боржники підходять до процедури погашення заборгованості без наявності активів і з кредитором, який готовий ініціювати процедуру банкрутства.

Юрфірми розвивають комплексне обслуговування в галузях економіки, що історично склалися в регіоні, краще розуміючи потреби клієнтів. Найменш розвинені специфічні практики, пов'язані з дозвільними процедурамизосередженими в Києві, або цільова аудиторія яких здебільшого знаходиться в Києві - IT, медіа, виборче, авторське право і інтелектуальна власність і тому подібне. Також і ринок злиття і поглинань, маючи до кризи досить перспективний розвиток, на даний момент знаходиться в тривалій стагнації.

Близькість Донецької області до свого північного сусіда - Російської Федерації, допомагає знаходити клієнтів серед ближнього зарубіжжя. Поділа таких клієнтів є найбільш безпроблемними, запевняє В. Дубовик, "оскільки частенько недобросовісні контрагенти з України, думаючи, що нерезидент ніколи не стане звертатися за допомогою до українського правосуддя, роблять усе можливе, щоб не виконати своїх зобов'язань. Але на щастя наша Феміда сліпа і не звертає увагу на країну походження суб'єкта господарювання".

Як ведеться господарство

Середнє кількість співробітників у донецьких фірмах зазвичай не перевищує 10, проте існують і фірми досить великі за національними мірками. Так, у вже згадуваною "Головань і партнери" - близько 30 співробітників.

Ігор Головань

Юрфірми в Донецьку найчастіші орендують офіса не купують. "Не думаю, що зараз доцільно купувати офіс - говорить И. Головань. - У нас був власний офіс до 2009 року. Потім ми вирішили, що володіння офісом і юридична практика - різні види діяльності. Зараз орендуємо офіс удвічі більшої площі, чим був власний".

Оплата праці донецьких юристів, звичайно ж, нижче за столичну. Нижчі гонорари - у юристів-одиначок. В той же час, і донецькі справжні професіонали своєї справи досить затребувані, і іноді не лише місцевим ринком.

Більшість же скаржиться не лише на невисокі почасові ставки, але і на низьку культуру споживання юридичних послуг, слабку структурованість ринку.

Досить поширеною проблемою юридичної практики в Донецьку є конфлікт інтересів. "Нерідкі випадки, коли до невеликої кількості дійсно професійних юристів по допомогу звертаються обидві протиборчі сторони. І тоді з'являється непростий вибір "Чиї інтереси все-таки захищати"?. І вибір, на жаль, дуже часто робиться на користь сторони, яка запропонує більший гонорар, що у свою чергу не сприяє підвищенню юристом свого професійного досвіду і не притягає потенційних клієнтів для довгострокової співпраці"- відверто поділився В. Дубовик.

Що стосується побудови кар'єри - в Києві можливостей більше, проте там і конкуренція вища. "Київські" у більшості своїй "наїхали", з Донецька у тому числі. Важливіше не "де", а "хто". Серйозний професіонал ніде не пропаде"- упевнений И. Головань, який успішно веде справи і в столиці Донбасу, і в столиці України.

"Я чув скарги моїх колег, які освоюють столичний ринок, на співвідношення ціна/якість тамтешнього ринку праці"- додає В. Кашпоров.

Несуворі виводи

Донецьк є одним з найбільш розвинених промислових регіонів нашої країни. Це, природно, знаходить віддзеркалення і на ринку юридичних послуг. Велика кількість представників великого, середнього і малого бізнесу дає можливість юридичним фірмам співпрацювати з такими клієнтами.

У Донецьку активніше розвиваються місцеві юрфірми, філії з головними офісами в столиці нечисленні і недовговічні. Робота юристів найчастіше торкається обслуговування бізнесу, господарських справ, хоча оплачується менше, ніж в Києві. Такій спеціалізації сприяє розвинена школа господарського права, традиції в науковій сфері мають хорошу спадкоємність. Щоб стати юристом, далеко їхати не потрібно, адже в місті - більше десятка внз, де можна отримати диплом правознавця. Типова донецька юрфірма складається не більше ніж з десятка юристів і орендує свій офіс.

І, можливо, донецькі юристи, загартовані місцевим кліматом і традиціями, все-таки трішки суворіше, ніж в інших регіонах.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему