Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як "живуть" юристи у Львові?

09.17, 7 червня 2012
1252
9

У чому особливості ринку юридичних послуг в різних регіонах нашої країни? Хто їх найсильніші гравці і які їх правила гри? Відповіді на ці і інші питання редакція ЮРЛИГИ спробувала з'ясувати у експерті...

Існує приказка, що у чужий монастир зі своїм самоваром не ходятьсуть, якій зводиться до того, що не слід "висаджуватися десантом" на незнайомій території і, не встигнувши розібратися з обстановкою, диктувати свої закони випадково аборигенові, що мимо проходить. А оскільки зовсім не рідкісним є процес міграції юристів із заходу на схід, і з півдня на північ, або ж просто робочі поїздки в різні куточки країни, то слід розібратися, що ж чекає подорожнього за межами його робочого ареалу.

ЮРЛИГА вирішила допомогти юристам і провела невелике дослідження ринку юруслуг в регіонах. Чи рознятися підходи до справи, або може самі клієнти, і чи дійсно "добрі там, де нас німа" редакція з'ясовувала безпосередньо у представників ринку. У цій статті ми взялися за Західний регіон України, а конкретніше - за Львів.

"Кто-кто в теремку живе?.".

з російської народної казки "Теремок".

Львів через свою географічну розташовану має деяку специфіку гравців на ринку. Близькість до кордону з Польщею обумовлює взаємодію місцевих фірм з клієнтами з іншої країни. Приміром, АТ "Солдатенко, Лукашик і партнери" активно співпрацює з іноземними корпоративними клієнтами, у сфері обслуговування яких, на думку співробітників контори, у них немає ніякої конкуренції. У числі найбільш затребуваних послуг - корпоративне обслуговування і супровід господарських операцій. Проте з такою роботою пов'язані проблеми концентрації head- офісів великих клієнтів в Києві.

"У західній столиці України правлять бал невеликі компанії і приватні юристи (адвокати)"

Досить рідкісними категоріями справ в регіоні являються злиття і поглинання, фінансова оптимізація і структуризація, банківське право, операції на фондових ринках, реєстрація патентів, авторських прав, торгових марок. Але в той же час свої позиції по затребуваності зберігають трудове, корпоративне, митне право, стягнення заборгованості, нерухомість і будівництво, забезпечення господарської діяльності в сферах сільського господарства, митних процедур і операцій з давальницькою сировиною. Стабільно високою є кількість справ про спростування податкових повідомлень-рішень. Особливістю Львова є близькість до межі, що впливає на високу кількість судових і арбітражних справ з іноземним елементом, - говорить Маркіян Мальскийпартнер, керівник Западно-украинского філії АТ Arzinger.

В цілому ж, якщо спростити ситуацію, і не враховувати той факт, що гравці на ринку бувають різних вагових категорій і спеціальностей, то у Львові трохи великих компаній з кількістю юристів більше 20. По даним Тараса Бачинскогокерівного партнера ЮФ "Лігалейд"таких не більше двох. Отже в західній столиці України правлять бал невеликі компанії і приватні юристи (адвокати).

Що ж до іноземних фірм або ведучих українських, то М. Мальский, говорить про абсолютну їх відсутність, і як наслідок - Arzinger є найбільшою юридичною фірмою в Західному регіоні.

Клієнти зацікавлені у вирішенні таких питань як стягнення заборгованості, представлення інтересів в спорах з податковими органами, що сприяє розвитку практики судового представництва. Також зростає затребуваність з боку клієнтів послуг в області альтернативного дозволу суперечок (міжнародного комерційного або інвестиційного арбітражу). Актуальними останнім часом стали послугиякі можна віднести до практики white collar crime, що серед іншого включає представлення інтересів клієнтів в їх стосунках з правоохоронними органами.

"У регіоні попит на юридичні послуги менший, тому в основному немає "конвеєра" і практично немає клієнтів з однотипними запитами (за виключенням тільки частково корпоративної практики). Дуже часто питання індивідуальні, що зі свого боку збільшує розмір роботи, а з іншого боку, на мій погляд, піднімає якість юридичних послуг", що надаються - відмічає особливість ринку Т. Бачинский.

"Ми з тобою одній крові"

"Книга джунглів" Р. Кіплінг

Неодноразово доводилося чути від юристів, що при роботі з клієнтами з різних куточків України, доводитися адаптуватися до їх найрізноманітніших підходів - мол одному подавай миттєвий результат, здобутий неважливо якими шляхами, а інший не проти поговорити з радником про те як, що і як довго той робитиме, і більш ніж детально зупинитися на обговоренні животрепетного питання ціни "товару". Чи справедлива подібна думка відносно самих юристів?

Як виявляється, тут усе досить просто і фахівець з Львова нічим не відрізняється від свого колеги з Києва або Севастополя. Рівень юристів може бути цілком пристойним як в столиці, так і в регіонах. Відповідно, як і непрофесіонали зустрічаються тут і там. Проте у регіональних юристів є все ж деяка специфіка роботи. Пан Бачинский, приміром, вважає, що так, як в Києві значно більше конкуренції, то юристи повинні намагатися бути професійніше, постійно підвищувати свій рівень. Виходить, що працюючи, умовно кажучи, у провінції можна розслабитися?

Небагато інші особливості ведення юридичного бізнесу виділяє Маркіян Мальский. Зокрема, це економічна специфіка регіону, що обумовлює специфіку послуг, які будуть затребувані клієнтом. При веденні юридичного бізнесу в регіоні необхідно враховувати певні ментальні риси, зокрема, деякі потенційні клієнти вже прийшли до усвідомлення, що їм потрібний результат саме якісних юридичних послуг, але не завжди готові платити за них обгрунтовану ціну. Бувають випадки, коли потенційний клієнт значний об'єм послуг прагне отримати на безвідплатній основі, а в якості компенсації за них готовий запропонувати лише можливу співпрацю в інших проектах. Керуючись досвідом, юрист стверджує, що регіональний клієнт вимогливіший і орієнтований на практичний результат, і не готовий платити за послуги, які не матимуть безпосереднього, практичного ефекту.

Структура економіки безпосередньо впливає на юридичну практику. Особливості клієнтури на заході обумовлені практично повною відсутністю великих регіональних фінансово-промислових груп, значною долею середнього і дрібного бізнесу, наявністю досить великої кількості іноземних інвесторів, а також домінуванням сфери послуг.

"Регіональний клієнт вимогливіший і орієнтований на практичний результат"

У регіонах трохи великих компаній, які б комплексно обслуговували усі сфери бізнесу, а також мало компаній, які спеціалізуються тільки на певних сферах юридичних стосунків, хоча такі юристи напевно найбільш професійні, проте не завжди бажаючі ризикнути обмежити своє коло клієнтів, - відмічає Тарас Бачинский.

Ще однією характерною рисою місцевого юрбизнеса є постійна співпраця з колегами з інших регіонів, у тому числі і з Києвом. І корпоративні юристи, і співробітники юридичних контор признаються, що набагато легше, ефективніше і дешевше для вирішення регіональних проблем підключати фахівців на місцях. "До нас досить часто звертаються клієнти з Києва. Що стосується співпраці із іншими регіонами і центром, то досить довгий період ми передавали наших клієнтів в центрі партнерським компаніям, але як показав досвід, у Києві менш уважно відносяться до Клієнта"- говорить Тарас Бачинский.

Проте в процесі такого спільної роботи дуже часто клієнти з інших регіонів не мають можливості детально проаналізувати і ознайомитися з місцевим ринком юридичних послуг, тому досить часто звертаються до юридичних фірм "наосліп".

Де краще побудувати кар'єру?

Важливим для будь-якого юриста, який в змозі мислити на перспективу являються можливості побудови власного бізнесу в тому або іншому регіоні.

Маркіян Мальский вважає, що відкриття юридичної компанії на заході пов'язане з меншими труднощами і витратами чим, наприклад, в центральній частині України. На користь Західного регіону можна віднести істотно нижчий поріг виходу на ринок, а також велику армію юридичного персоналу різного рівня кваліфікації.

Проте так ситуація виглядає якщо подивитися з одного боку. На питання ж - де краще робити кар'єру окремим фахівцям усі сходяться на думці, що в регіонах це зробити набагато важче. Як на мене, невелике місто (тут я не про Львів) - означає, що усі знають один одного, що теж в деяких випадках обмежує розвиток молодих юристів, - роздумує Т. Бачинский. До того ж, продовжать думку юрист, - компаній небагато, великих тим більше, відповідно і "розганятися" особливо ніде, кар'єрний ріст теж виглядає досить примарним у даному контексті. Так відразу керівником ти не станеш.

Згоден з колегою в цьому плані і пан Мальский, який характеризирует Київ, як сприятливіше місце для реалізації кар'єрних задумів, передусім для молодих юристів, в яких ще не пройшла професійна ідентифікація. Це обумовлено тим, що на сьогодні в Києві зосереджені усі провідні юридичні компанії, центральні офіси більшості великих компаній, банківських установ, органів державної влади. Такі обставини роблять реальнішим пошук першого місця роботи. Значна зосередженість бізнес-активності тільки в столиці приводить ситуації, коли не лише юристи, але і інші фахівці досягнувши певного особистого професійного рівня втрачають мотивацію для подальшого розвитку через відсутність перспектив.

"У регіоні практично немає клієнтів з однотипними запитами"

Але як би добре Ви не влаштувалися десь далеко від центру, ще залишається один факт, що відіграє важливу роль в житті професіонала, а саме - це оплата праці. У будь-якому випадку гонорар буде нижчий. Приміром, в АТ "Солдатенко, Лукашик і партнери" відмічають, що сума буде нижча мінімум в 2-3 рази в порівнянні з київськими розцінками. Тієї ж думки дотримується і пан Бачинский, хоча стверджує, що конкретні цифри назвати не готовий.

Трохи інакше вважає Маркіян Мальский, за словами якого, вирішальним при визначенні розміру ставки або гонорару за зроблені послуги мають бути кваліфікація і авторитет виконавця таких послуг, а не його територіальна приналежність. Але при формуванні цінової політики необхідно керуватися принципом, що клієнт повинен відчути певний позитивний економічний ефект від застосування послуг юриста, а не працювати тільки на те, щоб мати можливість сплатити його послуги. Проте позиція пана Мальского швидше за все обумовлена специфікою компаній, в якій він працює. Важко повірити, що невелика юрфірма з навіть дуже класними фахівцями зможе виставити такий же рахунок як і велика компанія за аналогічний об'єм робіт.

P.S.

Але при цьому, юристи досить оптимістично дивляться на розвиток місцевого юрбизнеса. Якщо в цілому по країні розвиватиметься бізнес, якщо ростиме інвестиційна привабливість країни, то юристи ніколи не залишаться без роботи. Також важливим в цьому процесі буде зростаюче розуміння пересічних громадян, що економити на юристах не варто. Проте доки у нас швидше існує тенденція звертатися за допомогою, тоді коли вже ставати зовсім "жарко".

Львівський ринок юруслуг досліджувала Наталія Шныр, журналіст сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему