Основна зміна Регламенту - це створення незалежної організації - Арбітражного інституту швейцарських палат, який адмініструватиме усі арбітражні справи згідно з новим Регламентом. Нагадаємо, до теперішнього часу справи адмініструвалися окремо сім'ю торгово-промисловими палатами Базеля, Берну, Женеви, Лозанни, Лугано, Невшателя, і Цюріха. Створення Арбітражного інституту, а також інші зміни покликані зробити арбітражний процес швидшим і ефективнішим, у тому числі і з точки зору витрат.
Нововведення Регламенту включають, зокрема:
Розширення повноважень Арбітражного суду
Арбітражний суд (раніше називався Арбітражний комітет) наділяється правом:
- вирішувати питання про відведення арбітрів у разі, якщо підстави для відведення не передбачені Регламентом (Стаття 1 (4);
- подовжувати і скорочувати встановлені ним терміни (стаття 2 (3);
- призначати арбітрів, якщо вони не були призначені відповідно до Регламенту (стаття 5 (3);
- вирішувати питання про відведення арбітрів (стаття 11);
- брати участь в ухваленні рішення про арбітражні витрати (стаття 41).
Марта Цвенгрош |
Нові правила, що стосуються забезпечувальних заходів
Згідно з новим Регламентом у виняткових обставинах арбітраж може застосовувати забезпечувальні заходи ex parte (без участі відповідача)але за умови, що відповідачеві буде негайно надана можливість аргументувати свою позицію.
Важливим доповненням Регламенту є введення надзвичайних забезпечувальних заходів. Згідно з новим Регламентом (стаття 43) майбутній позивач може клопотати про такі заходи до призначення арбітрів і навіть до початку арбітражного розгляду. Такі клопотання розглядає надзвичайний арбітр, який приймає рішення впродовж 15 днів. Рішення надзвичайного арбітра має таку ж силу, як звичайне рішення про застосування забезпечувальних заходів, і є обов'язковим для сторін до винесення остаточної ухвали арбітражу.
Підвищення ефективності арбітражного процесу
Новий Регламент передбачає коротші терміни для призначення арбітрів. Так, арбітрів треба призначати одночасно з подачею позовної заяви (стаття 3 (3) (h) і заперечень по позову (стаття 3 (7) (f). Скорочені також терміни для відведення арбітрів - 15 днів з моменту, коли сторона дізналася про обставини, що служать приводом для відведення (стаття 10 (3).
На сторони покладається обов'язок надавати доказу разом з подачею позовної заяви (стаття 18 (3) і заперечень по позову (стаття 19 (2). Усі учасники арбітражного процесу зобов'язуються діяти сумлінно і додавати усіх зусиль щоб уникнути додаткових витрат і непотрібних затримок в процесі (стаття 15 (7). Невиконання цих обов'язків сторонами може вплинути (хоча про це і не написано прямо) на розподіл арбітражних витрат (стаття 41 (1) і (2).
Зміни, що стосуються об'єднання позовів
Як старий, так і новий Регламент передбачає право Арбітражного Суду, після консультацій із сторонами і арбітрами, об'єднати новий арбітражний позов із вже поточним арбітражним розглядом, навіть якщо сторони нового і поточного розгляду не є ідентичними. Регламент старої версії ставив сторони нового позову в нерівне положення в порівнянні із сторонами поточного розгляду, оскільки сторони в новому розгляді вважалися такими, що відмовилися від свого права на висунення
кандидатури арбітра. Новий же Регламент зрівнює сторони в тому сенсі, що усі (не лише нові) сторони вважаються такими, що відмовилися від свого права висувати кандидатуру арбітра; при цьому Арбітражний суд має право відкликати арбітрів і самостійно провести призначення.
Модернізуючи Регламент, його творці спробували врахувати не лише напрацювання арбітражної практики і існуючий досвід адміністрування суперечок, але і останні зміни регламентів інших арбітражних інституцій. Нововведення Швейцарського регламенту, хоча і не такі значні, як, наприклад, останні зміни Арбітражного регламенту ICC, але від цього не менш важливі. Створення Арбітражного інституту швейцарських палат сприятиме уніфікації застосування Регламенту, і, як наслідок, довірі до нього сторін. Цілком імовірно, цей інститут серйозно конкуруватиме з ICC, LCIA і SCC, а число що адмініструються їм справ значно збільшуватиметься.
Марта Цвенгрош, юрист МЮФ Integrites