Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Судовий збір: скільки треба платити?

10.14, 10 травня 2012
1547
12

Пройшло півроку з дня набуття чинності Закону "Про судовий збір". Про практику реалізації нових норм ЮРЛИГЕ розповіла юрисконсульт Національної правової палати Надія Рыбальченко.

Пройшло півроку з дня набуття чинності Закону України "Про судовий збір" № 3674 - IVякий, на думку законодавців, повинен був змінити порядок фінансування судових органів і зменшити завантаженість суддів.

Зменшення навантаження пов'язано з тим, що відповідно до Закону віднині ставки судового збору при зверненні до суду залежать від рівня мінімальної заробітної плати, а не від неоподатковуваного мінімуму прибутків громадян. Наприклад, якщо раніше державне мито за позовну заяву про розірвання браку представляло 0,5 неоподатковуваного мінімуму прибутків громадян, тобто - 8, 50 гривен, то сьогодні судовий збір складає 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 109, 40 гривен.


Таким чином, законодавці виходили з того, що у зв'язку зі значним підвищенням ставок, сторонам конфлікту буде набагато легше і доступніше вирішити суперечку мирним шляхом, а не звертатися до суду.

При судовому розгляді доведеться платити судовий збір, приміром за подачу заяви про забезпечення доказів або позову (0,1 розміру мінімальної заробітної плати, якщо ця цивільна або адміністративна справа, і 1,5 розміру мінімальної заробітної плати у разі, якщо ця господарська справа). При цьому, якщо сплата судового збору за заяву про забезпечення позову є обгрунтованою, то витрати за подачу заяви про забезпечення доказів - досить недоцільні. Так, ст.133 Цивільного процесуального кодексу України визначає, що способами забезпеченнями судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування і(чи) огляд доказів. Тому припаде платити судовий збір за кожен виклик свідка або подачу заяви про призначення експертизи.

Відмітимо: сплата збору ще не є гарантією того, що суд, розглянувши заяву про виклик свідка або проведення судової експертизи, задовольнить його. При цьому у разі відмови в задоволенні цієї заяви повернення судового збору Законом про судовий збір не передбачено.

Також тепер судовий збір платиться за подачу заяви про видачу старанного документу для примусового виконання рішення третейського суду, заяви про відміну рішення третейського суду і заяви про перегляд рішення у зв'язку з новообнаружившимися обставинами.


Судовий збір доведеться сплатити за видачу дубліката судового наказу і виконавського листа (3 гривни), за роздрук технічного запису судового засідання (5 гривен за кожен лист тексту на папері формату А4), за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання (15 гривен) і навіть за виготовлення копії судового рішення для особи, яка не брала участі в розгляді справи, але судове рішення безпосередньо торкається його прав, свобод і інтересів (1 гривна за кожен лист копії).

Крім того, у разі залишення позовної заяви без розгляду за клопотанням позивача або у зв'язку з його нез'явленням, судовий збір не повертається.

Надія Рыбальченко

Закон "Про судовий збір" значно скорочує перелік осіб, звільнених від сплати судового збору. Наприклад, відповідно до ст. 4 Декрети "Про державне мито" від сплати державного мита звільнялися:

- позивачі, які звернулися з позовами, стосуються авторського права, а також права на відкриття, винахід, корисні моделі, промислові зразки, топографії інтегральних мікросхем, сорти рослин і раціоналізаторські пропозиції;

- громадяни, що подали апеляційні скарги і скарги на рішення, які набрали законної сили, у справах про розірвання браку;

- сторони, по спорах, пов'язаних з відшкодуванням збитків громадянинові незаконним засудженням, незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, незаконним застосуванням такого заходу, як узяття під варту, або незаконним накладенням адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;

- громадяни, що обернули до суду у справах окремого виробництва із заявами про оголошення фізичної особи померлим в результаті надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру;

- позивачі, за позовами про примусове відчуження земельної ділянки за мотивами громадської необхідності і так далі

Норми Закону "Про судовий збір" виключають перелічених вище осіб з переліку пільговиків, звільнених від сплати судового збору. У цьому питанні надається перевага органам державної влади і місцевого самоврядування, для яких перелік випадків звільнення від сплати судового збору значно збільшився.

Конституція України гарантує право кожній людині на судовий захист і проголошує його життя, здоров'я, честь, гідність, недоторканість і безпеку найвищою соціальною цінністю в нашій країні. Але з 1 грудня 2012 року мінімальна заробітна плата складатиме 1 134, 00 гривен. Таким чином, для того, щоб розвестися і поділити майно в судовому порядку, пересічному громадянинові знадобиться, як мінімум 300 гривен, а для того, щоб подати позовну заяву про захист ділової репутації або відшкодування морального збитку - 226, 80 гривен.

Тому Закон "Про судовий збір" хоч і зменшує навантаження на суддів, проте жодним чином не сприяє захисту прав звичайних громадян.


Надія Рыбальченко, юрисконсульт Національної правової палати.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему