Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експерти: Законопроект про медиации - результат активної і професійної роботи

15.16, 10 квітня 2012
173
0

До парламенту внесений проект Закону про медиации. Експерти, розробники цього законопроекту розповіли ЮРЛИГЕ про процес підготовки довгожданого документу і перспективи медиации в Україні. (Публікуєть...

Реєстрація нового законопроекту про особливості застосування медіації в Україні стала результатом численних консультацій та дискусій, які вдалося провести за останні півроку.

Безперечно, найзапекліші дебати булі між медіаторами- практиками і передставниками державних органів, які представляють інтереси держави і прагнуть максимально убезпечити громадян України від будь-яких незаконних дій, адже у випадках, коли йдеться про передачу справи на медіацію з суду, міліції чи прокуратури, потрібно з особливою ретельністю враховувати всі нюанси кримінального, цивільного, адміністративного процесів, розповіла співавтор законопроекту, віце- президент Українського Центру Порозуміння Владислава Каневська.

Об' єднуючим у цих дискусіях було ті, що всі учасники розуміли і важливість забезпечення високої якості послуг з медіації, і терміновість законодавчого закріплення та регулювання медіації в Україні, і важливість медіації для здійснення реформ на державному рівні. Особливу увагу було приділено також питанням підготовки та перепідготовки медіаторів - після слів експерта, авторам Закону не хотілося іти шляхом деяких країн, які більш формально підійшли до цього процесу, що негативно вплинуло на подальший розвиток практики.

Владислава Каневська

"Щодо подальших кроків - мі дуже сподіваємося і на підтримку профільних комітетів Верховної Ради, і на підтримку Міністерства юстиції України та Верховного Cуду України, на велику зацікавленість Міністерства внутрішніх справ та Генеральної прокуратури у зв'язку з реформуваннями у цих відомствах та кримінальній сфері загалом" - зазначила В. Каневська.

За останній рік було зроблено величезний крок у напрямку використання медіації у кримінальних справах - відновного правосуддя - у справах за участю дітей та молоді. Є і відповідні Укази Президента, і Ухвали Кабінету міністрів, і спеціалізовані робочі групи, на які покладено обов'язок розробити зокрема й механізми застосування медіації, з урахуванням міжнародних зобов'язань, потреб держави та громадян у покращенні доступу до правосуддя, справедливих ефективних рішеннях для вирішення спірних чи конфліктних питань, ну, і, звичайно, з урахуванням українських традицій та накопиченого за майже 20 років досвіду застосування медіації.

До речі, ключові гравці- практики медіації вже об' єднали свої зусилля у Коаліції з розвитку медіації в Україніяка активно працює і над законодавчими ініціативами, і над популяризацією медіації як послуги, і над стандартами практики та навчання медіаторів. "На перший погляд - медіація це щось дуже просте - ну, хто ж не хоче вирішити справу якнайшвидше і найефективніше? Але ж дотримання базових принципів медіації, таких як нейтральність медіатора, конфіденційність, самовизначення сторін та інших - якраз і є найважливішим викликом для дотримання високого професійного стандарту медіації"- резюмує В. Каневська.

Олег Тищенко

Проект Закону "Про медіацію" № 10301 від 5 квітня 2012 розроблено та юридично вдосконалено на основі попереднього проекту № 8137 від 21.02.2011, який отримав позитивні висновки Головного науково-експертного управління та Комітету з питань правосуддя, але не отримав підтримку більшості народних депутатів у сесійній залі Верховної Заради України, нагадавши ініціатор обох законопроектів, народний депутат Олег Тищенко. "Новий проект розроблено у спільній робочій групі з Міністерством юстиції Українивраховано його пропозиції щодо предмету регулювання та сфери дії Закону, підготовки, атестації та реєстрації медіаторів, відповідальності медіаторів, умів застосування медіації та її наслідків для сторін, обов' язків медіатора, повноважень організацій, що забезпечують проведення медіації".

На думання В. Тищенка, головною позитивною новизною даного законопроекту є ті, що одночасно з їм було внесене проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо застосування медіації" який передбачає внесення змін до інших законів України, в тому числі до процесуальних кодексів в частині, що стосується застосування медіації.

Проект Закону "Про медіацію" пройшов потужне громадське обговорення, отримані експертні висновки від практикуючих медіаторів, юристів, і більшість пропозицій було враховано.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему