Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податок на розкіш: хто і за що повинен платити?

17.47, 4 квітня 2012
840
4

Законопроект про введення податку на багатство проаналізувала для ЮРЛИГИ адвокат Ганна Самойленко.

Можливо, вже скоро українці, як і європейці, стануть платити податок за наявні предмети "розкоші". Більше 5 місяців в країні обговорюється необхідність введення такого податку. Ініціатори вважають, що в результаті надходження до Державного бюджету України можуть скласти близько 3 мільярдів гривен щорічно.

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно введення податку на багатство" (далі - проект Закону) припускає внесення до Податкового кодексу України статтями в розділі XVIII "Податок на багатство" (статті 341 - 346).

У разі прийняття змін усі фізичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками визначеного статтею Закону майна або товари, що придбавають на митній території України, і предмети, або які ввозять на митну територію України товари і предмети, можуть потрапити в перелік платників даного податку.

Для отримання такого "почесного" статусу необхідно відповідати наступним умовам:

Володіти майном:

1. Об'єктами житлової нерухомості (окрім тих, в яких функціонують дитячі будинки сімейного типу, проживають сім'ї опікунів, що виховують не менше 5 дітей-сиріт, позбавлених батьківської опіки) :

а) квартирою, загальна площа якої перевищує 200 кв. метрів;

б) житловим, дачним або садовим будинком, котеджем або житловим будинком садибного типу, загальна площа якого перевищує 400 кв. метрів.

2. Земельною ділянкою, що знаходиться у власності платника (окрім дитячих будинків сімейного типу, членів сімей опікунів, опікунів, що виховують не менше 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки) податків і розташованими на території відповідної ради, площа яких за кожним видом використання перевищує :

а) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) :

- В селах - 0,75 гектара (75 соток);

- В селищах - 0,45 гектара (45 соток);

- В містах - 0,30 гектара (30 соток).

б) для індивідуального дачного будівництва - 0,30 гектара (30 соток) :

в) для ведення садівництва - 0,36 гектара (36 соток), у разі розташування хоч би на одній з таких земельних ділянок житлового, дачного або садового будинку, котеджу або житлового будинку садибного типу (окрім тих, в яких функціонують дитячі будинки сімейного типу, проживають сім'ї опікунів, що виховують не менше 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки).

3. Легковим автомобілем з об'ємом циліндрів двигуна більше 3 400 куб. сантиметрів (окрім тих, які використовувалися понад 7 років);

4. Мотоциклом з об'ємом циліндрів двигуна більше 800 куб. сантиметрів (окрім тих, які використовувалися понад 7 років);

5. Судном (яхтою і іншими плавучими засобами для відпочинку або спорту, вказаними в товарній позиції 8903 згідно УКТ ВЭД), зареєстрованими в Державному судновому реєстрі України або в Судновій книзі України, оснащені стаціонарним або підвісним двигуном (двигунами) потужністю понад 75 кВт ( окрім використовувалися більше 20 років);

6. Літаком або вертольотом, зареєстрованими в Державному реєстрі цивільних повітряних судів України або в Реєстрі державних повітряних судів України.

Або ж володіти товарами:

1. Товари з дорогоцінних металів і коштовних каменів, коштовних каменів органогенної освіти, напівкоштовних каменів, обробленого і необробленого коштовного каменю вартістю більше 20 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі - мінімальна заробітна плата);

2. Годинами, мобільним телефоном і зброєю, вартістю більше 20 розмірів мінімальної заробітної плати;

3. Взуттям, виробами з хутра, шкіри, килимовими, швацькими, трикотажними, текстильними виробами, а також виробами з деревини, що відповідають товарній позиції 4420 згідно УКТ ВЭД, вартістю більше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;

4. Предметами мистецтва, колекціонування і антикваріату вартістю більше 30 розмірів мінімальної заробітної плати.

Введення в дію проекту Закону запланували з 1 січня 2012 року, але на сьогодні він не внесений на розгляд у ВР.

Ганна Самойленко

У першому варіанті цього проекту були інші параметри оподаткування елітної житлової нерухомості і автомобілів. Так, наприклад, планувалося обкладати квартири від 300 кв. метрів, удома - від 600 кв. метрів, а авто - з об'ємом від 4 000 куб. сантиметрів. Як один з недоліків стогит назвати приклад з автомобілями : за базу оподаткування логічніше було б приймати вартість, а ніяк не об'єм двигуна. Сучасні легкові автомобілі бізнес-класу коштують іноді набагато дорожче, ніж ті, у яких об'єм двигуна більше 3 400 куб.сантиметров. Крім того, необхідно звернути увагу і на оподаткування об'єктів нерухомості - квартир і будинків. Проектом Закону визначено, що оподаткуванню мають квартири площею більше 200 кв. метрів, а удома - більше 400 кв. метрів. Але навіть в Києві в різних районах нерухомість стоїть по різному. Вже не кажучи про нерухомість такого ж розміру в сільській місцевості. І в цьому випадку кваліфікацію об'єктам нерухомості необхідно давати, виходячи з їх вартості, а ніяк не метражу.

У особливу дискусію для юристів треба виділити питання оподаткування земельних ділянок "несільскогосподарського призначення". Це, зокрема, і ті, які призначені для обслуговування приватних будинків і ведення присадибного господарства. Дуже багато громадян України мають в користуванні або у власності такі земельні ділянки більше 0,5 га, оскільки навіть за часів СРСР такі ділянки виділялися офіційно для вказаних потреб, але сільське населення зовсім не є тією категорією громадян, яка потрапляє під "податок на багатство", навіть якщо ідея цього податку сама по собі була конституційною і прогресивною.

Окрім об'єктивних недоліків з точки зору юридичної практики вже часто можна зустріти опис одного з шляхів "обходу" даного законопроекту: наприклад, зареєструвавши палацовий комплекс площею більше 5 000 кв. метрів на фірму, показуючи її збитковій і не платячи взагалі податків. Подібно до цього можна зробити і з автомобілями, яхтами, землею і так далі

Податок на багатство в різних формах діє у багатьох країнах Європи : Іспанії, Франції, Голландії, Норвегії, Німеччині, Австрії, Великобританії, Швеції, Бельгії, Данії, Ісландії, Люксембурзі. Розглядається також питання про його введення в США. Криза в Європі привела до того, що багато країн порятунком своєї економіки змусили займатися платників податків. Так, у кінці 2011 року уряд Італії прийняв план "врятувати Італію", який передбачав обкладення по ставці 0,76% вартості нерухомого майна, яким італійці володіють за кордоном, а також податок на розкішні автомобілі, яхти і приватні літаки. Результат простий - фінансова поліція відловлює водіїв на дорогих автомобілях, щоб упевнитися, чи сплатили вони податок. Внаслідок чого багато хто поспішно став позбавлятися від своїх "Феррари", "мерседесів", "порше".

У Франції податок на багатство стягується з фізичних осіб, що володіють майном понад 1,3 млн. євро. За новими правилами, введеними в 2011 році, цей податок стягується у розмірі 0,25% з майна, вартістю від 1,3 до 3 млн. євро і 0,5% з майна дорожче 3 млн. євро. У зв'язку з цим забезпечені громадяни вибирають для свого проживання і ведення бізнесу сусідню Бельгію, а казна Франції у зв'язку з такими пересуваннями втрачає 25-28 млрд. євро в рік.

Ще в 2010 році був прийнятий податок на розкіш в Греції (яхти, дорогі автомобілі, басейни). Між тим, введення податку ще не означає ріст бюджетних надходжень : зараз уряд зайнятий тим, щоб усіма силами присікти практику відходу від податків. Так, податкові служби Греції з вертольота оглядають райони житлової забудови в Афінах у пошуках басейнів у нібито малозабезпечених платників податків з порожніми деклараціями. За даними The Daily Telegraph, власники намагаються використовувати сітки для маскування. Проте, податківці налічили вже декілька тисяч басейнів, тоді як заявлено усього лише 300, відмічає британська газета.

Не вщухають дебати про підвищення ставок для самих сосоятельных громадян США. Барак Обама виступає для підвищення податків для осіб, чий річний дохід перевищує 1 млн. доларів.

На сьогодні низка країн вважає за краще змінити саму структуру оподаткування і замінити податок на розкіш підвищеною ставкою ПДВ: застосовують його до дійсно ексклюзивних речей, таким як надпотужні машини і яхти, дорогі прикраси. Можливо, цей механізм буде раціональніший для застосування в Україні. Не тим мнее, Президент України переконаний, що законопроект про податок на розкіш буде внесений, розглянутий і прийнятий.

Ганна Самойленко, адвокат, голова Національної правової палати.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему