Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юристи: За парковку без парковочного автомата можна не платити

16.37, 2 квітня 2012
1010
2

З 1 квітня більшість київських парковок стали безкоштовною - закінчилося відстрочення, яке Кабмін давав паркувальникам для установки паркоматов. Без них парковки не існують, а значить, і платити за ст...

Починаючи з 1 квітня 2012 року, усі парковки (відведені для парковки майданчики) мають бути обладнані парковочными автоматами. При цьому, згідно з абзацом 6 пункту 4 Правил парковки транспортних засобів (далі - Правила) парковочный автомат - цей технічний пристрій, призначений для оплати вартості послуг парковки за допомогою спеціальних платіжних карт або готівкою, уточнює адвокат адвокатської компанії "Наталія Субота і партнери" Андрій Нечипоренко.

 

Правила не передбачають такого поняття як "паркувальник". Іншими словами дядько, що збирає гроші за парковку, знаходиться поза правовим полем дії Правил.

Андрій Нечипоренко

Виходячи з цих двох тез юрист робить висновок, що починаючи з 1 квітня 2012 року водій окрім як через парковочный автомат - єдиний передбачений Правилами варіант прийняття готівки за парковку - не зобов'язаний оплачувати парковку паркувальнику або іншим подібним особам.

Правила передбачають, що готівка за парковку приймається через парковочные автомати. Інших способів прийняття у водіїв готівки, у тому числі, через касовий або міні-касовий апарат, Правила не передбачають. Отже, водій має право відмовитися від оплати через касовий або міні-касовий апарат на тій основі, що такий спосіб плати за парковку не передбачений Правилами, вважає юрист.

 

"Якщо паркувальник не приймає або не хоче приймати ваші пояснення про незаконність стягування ним плати через кишеню паркувальника або через касовий апарат, можна або поїхатиякщо є така можливість, або вимагати від нього складання акту про відмову від оплати за парковку на підставі пункту 32 Правив, - радить А. Нечипоренко. - Після складання акту представник оператора зобов'язаний не перешкоджати виїзду вашої машини з парковки. З таким актом оператор має можливість звернутися до суду з позовом про примусове стягнення вартості послуг парковки. Вірогідність такого звернення до суду на практиці близька нулю, оскільки вартість витрачених оператором зусиль на стягнення таких грошей через суд значно перевищує вартість послуг парковки". Застосування тих, що блокують або евакуаторів за несплату за парковку є незаконнимоскільки відповідні норми Правил були визнані судами незаконними.

Марина Самофал

З іншого боку на ситуацію дивиться провідний юрист-аналітик видання Юрист&Закон Марина Самофал: "Виходячи з визначення відведених майданчиків для парковкиданого в Правилах, такими вважаються тільки майданчики, обладнані відповідно до вимог Правил, а значить, в т.ч. улаштовані паркоматами і автоматичними в'їзними і виїзними терміналами. Вірогідно, якщо останні відсутні, то і майданчика для парковки формально немає, отже, платити за парковку на перший погляд не треба. Проте перевіряти парковочные майданчики на предмет відповідності умов їх утримання вимогам нормативно-правових актів і вживати відповідні заходи (приміром, закрити майданчик) можуть тільки певні органи. До вжиття таких заходів майданчик продовжує функціонувати на законних підставаххоча і з порушеннями".

Між суб'єктом господарювання, який містить майданчик, і клієнтом фактично полягає договір на надання послуг. Ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу встановлює презумпцію оплатної послуг, крім того, абз.2 п.26 Правил зобов'язує клієнта сплатити вартість послуг за змістом майданчиків для платної парковки, уточнює М. Самофал. Оскільки послуги реально отриманівиходячи з договірного принципу сумлінності, сплатити їх все ж треба. Інша справа, що реально зробити це за відсутності технічних засобів (паркоматов або інших передбачених Правилами пристроїв) неможливо, а стягнення заборгованості по кожному з таких договорів послуг в примусовому порядку також виглядає дуже сумнівним. Аналогічно, сторона договору не може відмовитися платити за договором на підставі відсутності у контрагента діючого банківського рахунку.

Отже, на думку М. Самофал, до подальшого врегулювання питання на нормативному рівні фактично, але не юридично за парковку за відсутності на ній паркомата або в'їзного/виїзного терміналу, оснащеного пристроєм для оплати парковки можна не платити.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему