Виходячи з практики здійснення юридичного супроводу діяльності компаній, хотілося б відмітити, що часто в процесі роботи юриста виникають питання про неприйнятність його рекомендацій, оскільки вони порушують звичний порядок роботи компанії. І це не дивлячись на те, що ці рекомендації засновані на певних юридичних рисках застосування раніше відлагодженого порядку роботи компанії і спрямовані на виключення або мінімізацію таких ризиків.
Це не означає, що відлагоджений роками механізм роботи компанії є неправильним. Великі, середні і малі компанії, працюючі тривалий час у своїй сфері діяльності, як правило, мають і позитивний, і негативний досвід, застосовуючи його у своїй діяльності. Але для досягнення позитивного результату треба правильно застосовувати напрацьований досвід.
Поширені помилки
Серед найбільш частих юридичних помилок в роботі компанії можна відмітити наступні:
- компанії часто помилково оцінюють встановлені між контрагентами правовідносини, внаслідок чого не видаються можливі ризики в роботі з ними;
- укладення "джентльменської угоди" між сторонами (коли сторони обумовили усі нюанси спільної роботи, але не закріпили їх контрактом, або закріпили у загальних рисах);
- підписання контрактів вже після виконання усіх обумовлених сторонами дій, найчастіше для здійснення розрахунку і обгрунтування оплати бухгалтерією;
- не виконання встановленого контрактом порядку роботи і дій сторін, навіть у разі юридично грамотного складання контракту.
Усі вищезгадані випадки грунтуються на довірі компанії до контрагента, безтурботному відношенні в роботі з ним. На жаль, це часто приводять до того, що при порушенні "джентльменських стосунків" права і інтереси компанії порушуютьсябажаний результат співпраці не отриманий і його досягнення є проблемним. Це усе відбувається із-за спочатку неправильного узгодження сторонами умов співпраці, їх закріплення в контрактах або невиконання передбачених контрактом умов і порядку дії сторін.
Прояв безпечності призводить до виникнення конфліктів, збитків підприємства, порушенню партнерських стосунків, негативному впливу на показники підприємства в цілому. Це також актуально для компаній з іноземними інвестиціями, в яких встановлена система звітності перед іноземними засновниками компанії.
"Навіть відмінно складений контракт може зазнати фіаско у разі його банального невиконання сторонами" |
Важливим в роботі з контрагентами являється розуміння кожного обличчя компанії, задіяного в процесі роботи з моменту підписання контракту до моменту повного його виконаннящо воно є однією окремою ланкою в ланцюжку виконання контракту і досягнення компанією бажаного результату. Самостійне ухвалення рішення, недбале відношення такої ланки може мати слідством марність роботи усіх інших ланок.
Якщо недостатньо уваги приділяти складанню контракту або плануванню порядку виконання сторонами зобов'язань за контрактом, то природно це породжує ризики юридичного характеру. Пам'ятайте, що навіть відмінно складений контракт може зазнати фіаско у разі його банального невиконання сторонами. Правда, в останньому випадку, юрист має велике поле діяльності для відновлення порушених прав і інтересів компанії.
Усі допущені компанією недоробки, недолік уваги до виконання контрактів і контролю над його виконанням, надають контрагентам можливості недобросовісної поведінки, порушення погоджених умов роботи, а також нанесення збитків компанії юристами контрагента.
Вирішення проблеми
Нині вирішення питань в судах, проведення переговорів вже в процесі виконання зобов'язань з метою отримання цікавіших для контрагента умов роботи (менша ціна, додаткове обслуговування, продовження термінів оплати, оплата на виплат по зручному для контрагента графіку і тому подібне) є поширеною практикою. Можливість застосування вищезгаданих способів впливу, встановлення невигідних умов для компанії надає сама компанія в мить, коли погоджується на "джентльменське" співпраця.
Усі помилки, допущені компанією, успішно використовуються юристами контрагента у своє благо, а витонченість їх хитрощів на цьому терені удосконалиться на здивованих очах добросовісної компанії.
Враховуючи популярність судових розглядів з щонайменшого приводу або навіть без нього, актуальним є впровадження досвідчених юристів для аналізу і контролю усіх процесів роботи компанії, починаючи від супроводи узгодження контрактів і юридичної підтримки на етапах його виконання. Така юридична робота включає:
- інструктаж персоналу про істотні моменти виконання контракту,
- контроль над їх виконанням,
- консультування про порядок дії в непередбачених або конфліктних ситуаціях та ін.
Також здійснюється повний юридичний аудит бізнес-процесів компанії з метою визначення в них пропусків або недоробок, які можуть мати значення в процесі здійснення діяльності або спричинити настання негативних результатів.
Аналізуючи досвід роботи компаній, слід зазначити, що запорукою успіху є, зокрема, правильний підхід керівників компанії, а також її персоналу до здійснюваної роботи. Полягає він в тому, що "кожен повинен займатися своєю справою".
Кожна з ланок виконує свою частину роботи і, у разі виникнення питань, що викликають сумнів або підозри, до здійснення якої-небудь дії в обов'язковому порядку слідує дзвінок юристові. Останній, грунтуючись на досвіді роботи, визначить найбільш відповідний варіант поведінки, враховуючи інтереси компанії, перспективу подальшого розвитку подій і його шанси знаходитися і аргументувати захист компанії.
Слід звернути увагу на те, що при безтурботній роботі компанії, заснованої виключно на довірі, підписаних договорах "для проводки оплати бухгалтерією" і тому подібних, інтереси компанії захищені тільки загальними станами законодавства, яке містить масу норм, що посилають сторони до умов договору.
"Кожну дію в роботі компанії має юридичне значення" |
Результатом роботи за принципом "ми так завжди працювали, проблем не виникало" найчастіше являється те, що умови порушеної "джентльменської угоди", інформація клієнта про фактичне виконання зобов'язань, переговори сторін, нелегітимне листування за погодженням умов роботи - залишаються лише неприємним осадом для клієнта.
Юрист, бажаючий допомогти компанії у вирішенні виниклої проблеми по виконанню зобов'язань контрагентами, уважно вивчає усю інформацію, надану компанією, і максимально намагається її використовувати навіть в тих випадках, коли її достовірність не можна підтвердити встановленими способами. Такі дані можуть бути використані з метою спонукання протилежної сторони до здійснення дій, необхідних для захисту інтересів клієнта. Виключенням в цій ситуації є випадки, коли ситуація запущена і тривалого часу не мала впливу юриста, що координує вектор напряму її подальшого розвитку.
Треба пам'ятати, що кожну дію в роботі компанії має юридичне значення, оскільки закони і норми являються правами, інтересами і зобов'язаннями кожної особи в різних сферах діяльності. Слідує довіритися юристам і не ігнорувати їх залучення в надії самостійного усунення проблем. Замішання в цих питаннях не є доцільним.
Досвідчений юрист розгляне і проаналізує усі нюанси роботи компанії, визначить її слабкі сторони, максимально забезпечить гарантоване досягнення бажаного результату, а також солідарно з клієнтом ревно зберігатиме його секрети роботи і досягнення успіху.
Своєчасне питання "а що буде, якщо щось піде не так як ми домовилися або працювали раніше"? і компетентна відповідь на нього професійного юриста застерігає виникнення негативних наслідків.
Наталія Поночевная, старший юрист юридичної компанії "ДЕГА Консалтинг".