Прийнятий в першому читанні проект нового Митного кодексу мав ряд протиріч як усередині самого документу, так і з чинними нині законами (Податковим кодексом, Законом "Про зовнішньоекономічну діяльність"). До того ж, в окремих статтях явно простежувалася корупційна складова, яка давала ряд привілеїв одним напрямам бізнесу, і погіршувало діяльність іншим, а то і ставило на грань виживання тисячі наших громадян, відмітив директор, старший партнер ЮК "Правозащита Україна" Герман Таслицкий. Тому приклад - умови функціонування митних брокерів, для яких Митний кодекс визначав нелогічно високі гарантійні умови роботи, притому, що знову nbsp, що вводиться&; структура економічних операторів могла працювати практично безконтрольно. Поправки Президента дійсно зняли більшість спірних несправедливих норм проекту і достатньою мірою надали проекту Митного кодексу "людську особу".
Ольга Николаенко |
На думку замдиректора, партнера ЮК "Правозащита Україна" Ольги Николаенко, "проект нового ТЧУ, прийнятий Верховною Радою 13 березня 2012 року, віддалено нагадує "перетасовану карткову колоду". Таке відчуття, що із старого (нині чинного) кодексу вирвали листи і в хаотичному непіддатливому логічному обгрунтуванню порядку вклеїли назад, на ходу вставляючи між статтями і главами майже усі нині чинні підзаконні нормативно-правові акти прямо або що побічно стосуються митної справи. Так, структура митних органів опинилася в самому кінці, а митна вартість - перед початком декларування".
За основними гаслами прогресивності (скорочення терміну митного оформлення, збільшення порогу звільнення від декларування товарів, що ввозяться громадянами), все ж ховається фіскальна спрямованістьвідмічає О. Николаенко. У митній вартості зберігається нинішня тенденція: право митного органу просити додаткові документи, перелік яких перекочував з пункту 11 ПКМУ-1766, і обов'язок їх надання декларантом.
Митні органи тепер не класифікуватимуть товари, а здійснювати контроль за правильністю класифікації. Різниця полягає в тому, щоб згодом, після випуску товару "у вільне звернення", мати можливість переглядати раніше погоджений код товару і "донараховувати" платежі до бюджету. Нині адміністративні суди наполегливо не визнають за митницею такого права, посилаючись на те, що раніше погоджений в оформленій митній декларації код товару, згідно УКТЗЕД, не підлягає перегляду.
Також посилюється відповідальність за порушення митних правил. Наприклад, стаття 472 Проекти (нинішня 340 ТЧУ) передбачає штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів, транспортних засобів і їх конфіскацію. При цьому конфіскація застосовується незалежно від того, чи являються ці товари, транспортний засіб власністю особи, яка зробила правопорушення. Вказане положення суперечить конституційному принципу індивідуалізації покарання. Крім того, у справах про порушення митних правил, митники, згідно з проектом, наділені повноваженнями оскаржити рішення суду, тобто є самостійним учасником процесу (нині сторонами по такій категорії справ є правопорушник і органи прокуратури).
Герман Таслицкий |
Новий Митний кодекс вводить ряд нових норм митного контролю, відсутніх в колишньому законодавстві України і в справжній редакції кодексу. Новий кодекс покладає більше відповідальності на імпортера за свій товар, відмітив Г. Таслицкий. Так цілий розділ присвячений постаудитуякий має на увазі, що для прискорення митного оформлення вантажів, заявлених в митницю, процес оформлення здійснюватиметься при мінімальному об'ємі митного контролю. Такий спрощений процес оформлення товару при перетині митного кордону України дає основи для посилення відповідальності учасників зовнішньоекономічної діяльності за свій товар і за подані відомостям про нього.
Президентські правки, внесені після вето, в цілому носять позитивний характер, вважає О. Николаенко. В той же час, усунути усі розбіжності і спірні питання так і не вдалося, що надалі служитиме підставою для внесення додаткових змін і уточненьстворюючи свободу діяльності для суб'єкта владних повноважень, яким є митний орган.