Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Припинення підприємницької діяльності : зміни в держреєстрації

13.24, 20 лютого 2012
1113
3

В умовах фінансової нестабільності господарюючих суб'єктів, а також враховуючи недавні зміни Податкового кодексу, кількість суб'єктів господарювання значно зменшується. Процедуру припинення підприємни...

У зв'язку з постійними змінами і невизначеністю правил застосування спрощеної системи оподаткування, на даний момент кількість господарюючих суб'єктів, що знаходяться в процесі ліквідації, переважає загальна кількість осіб, які мають намір стати суб'єктами господарської діяльності, і реєструються як такі в районних адміністраціях, податкових органах і тому подібне. Найбільш активна тенденція до зменшення спостерігається серед фізичних осіб - підприємців. Хоча законодавчо процедура припинення підприємницької діяльності чітко визначена, все ж в ній є немало недоліків.

Процедура припинення діяльності фізичної особи - підприємця приведена в основному спеціальному нормативному акті - Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців". Ця процедура має наступні складові: представлення фізичною особою - підприємцем особисто або через уповноваженого представника заява в довільній формі, встановлення терміну, впродовж якого задовольняються вимоги кредиторів, надання державним реєстратором опису, в якому вказується номер, що свідчить про внесення запису про початок процедури припинення підприємницької діяльності.

Наступним етапом є проходження перевірки в органах податкової служби. За результатами такої перевірки органами податкової служби видається довідка про відсутність заборгованості, яка діє впродовж двох місяців. Після отримання вказаної довідки, підприємець звертається в органи Пенсійного фонду, де також повинен пройти перевірку, за результатами якої посадовці видають довідку про відсутність заборгованості перед Пенсійним фондом. Завершальним етапом процедури припинення підприємницької діяльності є надання державному реєстраторові реєстраційну картку форми № 12 разом з довідками про відсутність заборгованості.

19 травня 2011 р. в Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців" було внесено ряд змінякі були спрямовані на вдосконалення і спрощення процедури припинення підприємницької діяльності. Але, на жаль, у вказаних змінах є присутнім ряд недоліків на які необхідно звернути увагу. Одним з них є збільшення терміну для задоволення вимог кредиторів від двох до трьох місяців. Також вказані вище зміни не усунули проблему невизначеності терміну проведення перевірок в податкових органах і управліннях Пенсійного фонду, оскільки досить часто вказані державні органи "не квапляться" з проведенням таких перевірок і наданням довідок про відсутність заборгованості. На практиці перевірка податковою може тривати від трьох до дванадцяти місяців. Це питання не раз обговорювалося як серед юристів практиків, так і серед теоретиків, при цьому усі сходилися на думці про необхідність внесення змін і доповнень в законодавство шляхом встановлення належного терміну для проведення перевірок.

Марина Ефименко

Але у вказаних змінах закону є і ряд позитивних моментів. Серед них зміни в статті 47, згідно якої була усунена необхідність представлення разом із заявою про припинення підприємницької діяльності документу, що підтверджує сплату реєстраційного збору за публікацію повідомлення про початок процедури припинення в офіційних друкарських засобах масової інформації.

Наступним і головним позитивним результатом стало прийняття нової редакції статті 47 вказаного Закону. Так, згідно з внесеними змінами, у випадку якщо після закінчення терміну на задоволення вимог кредиторів, фізична особа - підприємець не отримало довідки про відсутність заборгованості від органів податкової служби і органів Пенсійного фонду, така особа має право подати державному реєстраторові заяву встановленого зразка про реєстрацію припинення діяльності суб'єктом господарювання, без вказівки необхідних довідок.

Тобто, якщо особа впродовж встановленого терміну не отримала від вказаних органів необхідні довідки, воно придбаває право впродовж 10 днів з моменту закінчення терміну на задоволення вимог кредиторів подати державному реєстраторові заяву без довідок про відсутність заборгованості з податкових органів і Пенсійного фонду, а державний реєстратор, у свою чергу, зобов'язаний внести запис в ЕГР про припинення підприємницької діяльності по принципу мовчазної згоди.

Але, на жаль, цей принцип частково нівелюється наступними частинами нової редакції статті 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців". Так, згідно ч. 5 ст. 47 вищезгаданого закону, органи податкової служби і Пенсійного фонду після дати публікації повідомлення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця по його рішенню присилають державному реєстраторові одно з наступних повідомлень :

Принцип мовчазної згоди частково нівелюється законодавчими змінами.

1) повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи, - підприємця по його рішенню;

2) повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи, - підприємця по його рішенню.

У другому випадку, податкові органи і органи Пенсійного фонду повинні впродовж двох місяців замінити вказане повідомлення повідомленням про проведення позапланової перевірки або повідомленням про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

При наданні повідомлення про заперечення проведення державної реєстрації припинення, органи повинні неодмінно вказати, які обставини спонукали їх до винесення такої ухвали, і підтвердити їх належними доказами. Як вказує ч. 5 ст. 47 Закону, підставами для надання заперечень можуть бути наявність грошових зобов'язань або заборгованості по сплаті податків, зборів і єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових засобів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування або наявності інших обставин, через які фізична особа, - підприємець не може бути ліквідований.

Серед приведеного переліку виникає питання відносно вказівки на "інші обставини". Які ще обставини можна віднести до підстав надання заперечення на реєстрацію припинення? На жаль, законодавство і практика таку відповідь не дають. Визначення вказаних підстав залишається на суб'єктивний розсуд посадовців органів податкової служби і Пенсійного фонду, що дає їм можливість знову безпідставно затягувати процедуру припинення підприємницької діяльності.

Органи податкової служби і Пенсійного фонду можуть затягувати процедуру припинення підприємницької діяльності.

Далі, після усунення усіх підстав для існування заперечень, органи податкової служби і Пенсійного фонду впродовж десяти робочих днів направляють державному реєстраторові повідомлення про відгук заперечень, що дає підстави для внесення запису в ЕГР про припинення підприємницької діяльності.

Порядок більш-менш зрозумілий, але знову виникає питання: чи є законними дії реєстратора з внесення запису в ЕГР про припинення підприємницької діяльності, якщо, ні органи податкової служби, ні Пенсійний фонд не нададуть ніяких повідомлень, які містили обгрунтовані заперечення або вказували на відсутність заперечень відносно припинення суб'єктом його підприємницької діяльності. Виходячи зі змісту ч. 2 ст. 47 Закону, у разі виникнення такої ситуації, державний реєстратор все ж має право на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

І так, можна зробити висновок про те, що внесення змін до основного нормативно-правового акту, регулюючої стосунки державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, а саме Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців", дозволило суб'єктам господарювання, які мають намір припинити свою діяльність, здійснити такі дії спрощеною процедурою - без отримання довідок про відсутність заборгованості в органах податкової служби і Пенсійного фонду.

Але в той же час, такими нововведеннями не усунені головні проблеми цієї процедуриа саме: невизначеність термінів проведення перевірок і відсутність повного переліку обставин, що обумовлюють надання уповноваженими органами заперечень проти державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Марина Ефименкоюрист АК "Станицкий, Санин і партнери".

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему