Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Багато юристів готові робити роботу за ціною, яка нижче за собівартість

10.20, 31 січня 2012
272
0

Керівний партнер Arzinger Тимур Бондарев Розповів ЮРЛИГЕ про тенденції на ринку юридичних послуг України.

Юрист вважає, що ринок юридичних послуг України завжди виділявся на тлі інших країн колишнього СРСР. "Зокрема, на відміну від російського ринку, на якому є присутніми більше 100 міжнародних юридичних фірм, багато хто з яких є визнаними лідерами ринку в тих або інших практиках, український ринок юридичних послуг традиційно доминировался саме локальними компаніями, які супроводжували більшість найбільш значущих трансакцій"- отмечет Тимур Бондарев. На його думку, місцеві компанії були і є дуже амбітними, активно розвиваючи складні практики.

Керівний партнер Arzinger стверджує, що криза досить позитивно вплинула на ринок в частині його якіснішої структуризації, розвитку і прогресу. Йдеться про те, що багато компаній, які традиційно були зайняті в обмеженій кількості сфер права, публічно заявили претензії на розвиток інших, нових для них практик і почали активно інвестувати в розвиток відповідних напрямів і вже почали показувати непогані результати. В першу чергу це торкнулося судової і податкової практик, що, поза сумнівом, обумовлено тенденціями часу…

"Ми вже неодноразово були свідками ситуацій, коли через деякий час після того, як нам було оголошено про програш тендеру, клієнт повертається до нас і просить доробити або переробити роботу "дешевих" колег"

"Само собою досить складно за рік або два відбудувати, наприклад, лідируючу судову практику на ринку, на якому вже давно існують великі гравці. В той же час, український ринок вже бачив істотні переділи ринку і втрату бізнесу компаніями, які, будучи визнаним лідером в тій або іншій галузі, несподівано втрачали свої позиції зважаючи на відхід ключових партнерів або створення неприємно для компанії політичної кон'юнктури"- стверджує Тимур Бондарев.

Він також відмітив, що криза спричинила багато нездорових тенденцій, в першу чергу пов'язаних з ціноутворенням. За словами юриста, багато конкурентів, як місцеві, так і іноземні юридичні фірми, виявилися готові робити роботу за ціною, яка істотно нижче навіть собівартості, не кажучи вже про норму прибутковості.

"Ми усі розуміємо, що ціноутворення на ринку вже далеко не те, що було до 2008 року, клієнти не готові платити по старих тарифах і усвідомлюємо, що усі ми були вимушені угамувати свої апетити, що привело до жорсткішого бюджетування проектів, так само як і зміні системи оплати послуг. Я міг би зрозуміти подібну стратегію при великій великій кількості угод, що може дати певну прибутковість при "оптовій" схемі. В той же час, усі прекрасно розуміють і знають, як виглядає ринок на сьогодні і усвідомлюємо, що ринок не рясніє великою кількістю проектів зважаючи на глобальну і локальну політичну і економічну ситуацію. У більшості випадків, йдеться про те, щоб за всяку ціну отримати проект, навіть якщо ціна, як вказано вище, далеко не покриває прямих витрат"- відмічає керівний партнер Arzinger.

Г-дінів Бондарев стверджує, що не зовсім розуміє клієнтів, які ласі до подібних пропозицій. Він вважає, що, врешті-решт, від подібних "диверсій" в першу чергу страждає сам клієнт, оскільки за явно низькою ціною ховається або демотивированный юрист або колеги, які просто не розуміють усієї складності проекту і об'єм поставлених завдань. На його думку, це, поза сумнівом, безпосередньо відіб'ється на якості угоди, або хитро сформульовані обмовки в тексті пропозиції, які клієнт не завжди читає, надалі перетворяться на істотне збільшення ціни для клієнта.

"Більшість юрфірм на ринку нині займаються добродійною діяльністю і мова вже не про те, щоб заробляти якийсь прибуток, а тим більше покривати ризик від складних і відповідальних трансакцій"

"Ми вже неодноразово були свідками ситуацій, коли через деякий час після того, як нам було оголошено про програш тендеру, клієнт повертається до нас і просить доробити або переробити роботу "дешевих" колег… В результаті матеріалізується приказка "скупою платить двічі…"- відмічає Тимур Бондарев.

Він говорить, що не може зрозуміти стратегію колег, які пускаються на подібні хитрощі. "Неприємно, що подібні практики недобросовісної конкуренції, а інакше це я назвати не можу, застосовують саме компанії з топ - ліги, що претендують на звання лідера ринку в тій або іншій категорії. Кожна з компаній, що грають у відповідній категорії, прекрасно розуміє зразковий рівень витрат конкурентів, з огляду на те, що усі ми платимо приблизно однакові зарплати і платимо за оренду приблизно однакові чималі засоби… - стверджує керівний партнер Arzinger.

На його думку, в результаті елементарної математики можна дійти висновку про те, що більшість юрфірм на ринку нині займаються добродійною діяльністю і мова вже не про те, щоб заробляти якийсь прибуток, а тим більше покривати ризик від складних і відповідальних трансакцій.

Цікаво, що, по словах г-дина Бондарева, в демпінгу неодноразово помічалися іноземні колеги. Цей факт юрист зміг пояснити лише системою перехресного субсидування офісів за рахунок прибутків інших, більше прибуткових офісів.

"Мені, як патріотові України, звичайно, дуже приємно, що іноземні партнери таких юридичних фірм-самородків так вірять в Україну, що віддають свої кровні, "зароблені нелегкою працею" фінанси на потреби офісів в нашій країні, проте, на мій погляд, це не має під собою системної бази і веде до колапсу. Партнери таких фірм, які не встигли зміцніти в докризовий час, повинні признатися собі в тому, що з економічної точки зору їм легше закрити український офіс, стримати власні великоимперские експансіоністські замашки. Це дозволить збалансувати фінанси і сконцентрувати зусилля на розвитку основних, традиційних ринків, на яких конкуренція продовжує бути дуже високою. При цьому, можна продовжувати працювати на українському ринку в кооперації з сильними локальними компаніями, що в результаті буде набагато вигідніше для усіх учасників процесу"- вважає Тимур Бондарев.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему