Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Про роль адвокатів в політичних судових процесах

09.00, 16 січня 2012
1087
5

Завдяки широкому освітленню в ЗМІ скандальних судових процесів, імена адвокатів, що захищають політиків, стають відомішими. Але що примушує юристів займатися захистом таких неоднозначних осіб? Якими ...

Держава упевнено узяла курс на каральну. Судові процеси здійснюються не лише над "простими" людьми, але і над впливовими політиками. Можливо, говорити про недоліки українського правосуддя вже банально. Але будь-яка тема, пов'язана з судом, неодмінно породжує дилему: аналізувати конкретну ситуацію, умовно вірячи, що вітчизняні адвокати схожі на міфічних красномовних борців за справедливість з голлівудських фільмів, або ж акуратно натякати на не цілком законні методи роботи, з розумінням додаючи - така, мовляв, країна у нас, інакше ніяк не вийде.

Деякі судові процеси хочеш не хочеш стають публічними. Судові засідання за участю відомих осіб обговорюються і завсідниками соцсетей, і бабусями на лавках, засуджується упередженість і необ'єктивність. А функції і можливості адвокатів, що захищають політиків, значно розширюються.

VIP- адвокати

- Що ж це за великі адвокати? - запитав К. - Хто вони такі? Як до них потрапити?

Ф. Кафка, "Процес".

Один з найвідоміших юристів України, адвокат Сергій Власенко, брав участь у ряді резонансних судових справ, зокрема, захищав інтереси кандидата на пост Президента України Віктора Ющенка в справі про масові фальсифікації під час виборів 2004 р. Зараз він і сам політик, народний депутат, але виступав захисником в поточній справі екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Непогану політичну кар'єру зробили і інші адвокати, що брали участь у вищезгаданому процесі часів "помаранчевої революції", - Олена Лукаш і Микола Катеринчук.

Екс-міністра МВС Юрія Луценка захищав Ігор Фоминвідомий також в якості адвоката колишнього замміністра юстиції Євгенія Корнийчука. Крім того, він представляв в суді Богдана Данилишина, а також Давида Жванію (у справі про отруєння В. Ющенка), Олексія Пукача та ін. Останнього захищав і адвокат Олег Мусиенкоякий минулого літа у відкритому листі пропонував свої послуги Юлії Тимошенко. У колишнього Прем'єра в захисті попрацювали також адвокати Микола Сірий і Олександр Плохотнюк. Адвокат екс-президента Леоніда Кучми Віктор Петруненко захищав тих, що були високопоставлених "СБУ-шников". Юрист Микола Недилько відомий як адвокат скандального екс-майора держохорони Миколи Мельниченко. Варто згадати і Андрея Федурапредставника матері убитого журналіста Георгія Гонгадзе. Валентина Теличенко нині представляє інтереси вдови Гонгадзе, а крім того (разом з Сергієм Власенко) - інтереси Юлії Тимошенко в Європейському суді.

До речі, багато хто з адвокатів-політиків має солідний досвід роботи в органах прокуратури, що недивно. Крім того, політичні діячі наймають для захисту ще і іменитих адвокатів-іноземців, які виступають в справах як консультанти, але головне - привертають увагу зарубіжної громадськості до українських проблем.

Валентина Теличенко

"Що таке адвокат політика? Такого поняття немає - міркує Валентина Теличенко у коментарі ЮРЛИГЕ. - Є захисник обвинуваченого в кримінальній справі. Адвокат мусить захищати шкірного - і того, хто визнає свою провину, і того, хто не визнає. Незалежно від того, який саме злочин інкриміновано особі. Я не відмовляюся від роботи, якщо справа мені цікава, і в міні є година з нею попрацювати".

(Де)мотивація

Суд взагалі страшна захоплююча справа, правда?

Ф. Кафка, "Процес".

Завдяки широкому освітленню в ЗМІ скандальних процесів, імена адвокатів, що захищають політиків, стають відомими. Але що примушує юристів ризикнути репутацією і займатися захистом неоднозначних осіб? Можливо, вирішальним чинником стає величина гонорару? Говорять, такса на політичні справи набагато вища, ніж на "звичайні".

"Політичний" судовий процес - поняття широке, і не обмежується ознакою участі в нім політика. Сюди ж можна віднести справи, що стосуються громадських активістів, рухів (в основному, опозиційних) і тому подібне. Особливістю таких справ є те, що затримані, звинувачувані або підозрювані найчастіше не мають фінансової можливості сплатити адвоката, і юристи погоджуються допомагати їм безкоштовно. Наприклад, адвокат Сидір Кизин розповів ЮРЛИГЕ, що більшість карних процесів і процесів за участю громадських активістів він веде pro bono.

Представник іменитіших клієнтів, адвокат Олександра Павленко (зокрема, радник з правових питань Сергія Тігіпка)у питаннях гонорарів за "політичні справи" рішучіше, але також не унеможливлює безкоштовної допомоги: "Усе залежить від самої справи, від його значущості - як для самого клієнта, так і для країни, державної і правової систем в цілому. У моїй практиці були справи, які спричинили для клієнта як великі витрати на адвокатські послуги, так і ті, які не коштували їм нічого".

Яка роль адвоката в "політичному" судовому процесі? Чи є можливості для "решалова", так поширеного в українських судах?

Сидір Кизин

"Так трапилося, що більшість "гучних" процесів, де мені довелося брати доля - це справи проти громадських активістів, порушені за кримінальними статтями, але для всіх абсолютно очевидно, що це політична розправа. Ці справи відрізняються від звичайних тим, що, як правило, порушуються за вказівкою "згори", часто нашвидку і без достатніх підстав. Дуже часто рядові виконавці, слідчі, добрі бачать безперспективність "зшитої білими нитками" справи, але не можуть нічого вдіяти, оскільки справа на контролі у керівництва. Але, попри це, адвокатові завжди залишається місце для подвигу"- вважає С. Кизин. Адвокат переконаний, що "тіньові" механізми і зв'язки в таких процесах не діютьі навіть можуть зашкодити. Найкраще для адвоката у такому разі - зробити процес публічним.

"Що стосується "рішалова" - я ніколи не вдаюся до цього методу, хоч, звичайно, знаю, що є юристи, які заробляють саме цим"- розповіла Валентина Теличенко.

Спори з присутністю політичних інтересів привносять до адвокатської практики більше відповідальності, оскільки частенько торкаються стратегічно важливих рішень. "Йдеться про відповідальності перед тим прецедентом, який буде важливий для країниокремого сектора, особи і здатний вплинути на правову систему в цілому. У таких справах дуже часто відчуваєш підвищене соціальне і державне значення, а також публічний інтерес, - делится з ЮРЛИГОЙ своєю думкою А. Павленко. - Як правило, за політичними процесом спостерігають люди, які не мають юридичної освіти і якого-небудь уявлення про судові тяжби, особливо про етапи процесу, права сторін, їх представників, можливостях самого суду, звинувачення і в цілому, про тактиків і стратегії адвокатського захисту. Це нерозуміння веде до невірного трактування подій, створює громадську думку і тим самим впливає на обстановку, в якій відбувається розгляд справи з політичною складовою".

Олександра Павленко

У справах за участю політиків адвокати набувають і досвіду имиджмейкеров. Але доромі іміджу клієнта, адвокатові необхідно піклуватися і про власний. Звичайно ж, в гучних процесах, як правило, задіяні фахівці, і без того відомі в юридичному співтоваристві. Деякі з таких адвокатів після політичних процесів і самі зробили кар'єру в політиці.

"Адвокатові важливо не переступити грань і не втратити грунт під ногами - вважає А. Павленко. - Важливо зберегти синергію і час від часу робити рефлексію вже для самого себе. Я б назвала це умінням працювати в парі з клієнтом. Дуже частими бували випадки, коли потрапляючи в політичну "тусовку", юрист перемикався на супровід своїх власних інтересів, а не на інтереси клієнта".

Слово, якого немає

Річ у тому, що усе судочинство є таємницею не лише для громадськості, але і для самого звинувачуваного.

Ф. Кафка, "Процес".

Успіх юристів, які захищають політиків, залежить не лише від знань і професійного досвіду. Політикові потрібний адвокат популярний, що уміє знаходити спільну мову не лише з судом, але і з журналістами. На політичних судових процесах піаряться усі - і політичні діячі, і юристи, і навіть прокурори з суддями. Питання гонорарів тут вже не таке важливе.

У фінській мові існує слово myotahapea, що означають почуття сорому за дії, здійснені іншим. Можливо, адвокатові іноді буває соромно за свого клієнта-політика. Можливо, стороннім спостерігачам буває соромно і за політиків, і за їх адвокатів, і за інших учасників процесу. У будь-якому випадку, слова у нас такого немає. Зате є слово "правосуддя"... що загрожує залишитися усього лише словом.

Юлія Шешуряк, журналіст порталу ЮРЛИГА.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему