Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Блог: Сумні тенденції року, що пішов, для юридичного ринку

12.29, 11 січня 2012
283
0

У своєму блозі головний редактор порталу ЮРЛИГА Сергій Саченко розповідає про корупцію, несприятливе інвестиційне середовище, заміну громадських цінностей, а також про інші негативні тенденції українс...

У 2011 році портал ЮРЛИГА підвів підсумки в різних сферах юридичної практики і позначив тенденції розвитку юридичної професії в Україні. Прибігаючи до допомоги кращих юридичних консультантів країни, ми вивчили наслідки законодавчих "фантазій" парламенту для української системи правосуддя, обговорили фіскальну політику влади і свавілля правоохоронних органів. Проте багато важливого залишилося "за кадром" - того, про що юристи не завжди хотіли говорити для протоколу.

В ході численних інтерв'ю, експерти ділилися своїми спостереженнями не лише про стан ринку юридичних послуг, але і стані справ в українському суспільстві. У більшості випадків, їх оцінки і прогнози були неутішливі. Так вже вийшло… Відмітимо деякі з таких тенденцій:

Сергій Саченко

1. Факт залишається фактом - клієнтищо потребують юридичної допомоги все частіше віддають перевазі так званому "решалову". У чомусь їх можна зрозуміти, адже сплативши одного разу дорогі професійні послуги юриста і програвши в суді, наступного разу вони шукають інші шляхи вирішення свого питання. Тому звертаючись до юриста, підприємець спочатку вимагає додаткових гарантій для позитивного або оперативного вирішення своєї проблеми, виділяючи для цього відповідний бюджет. На жаль, більшість юристів йдуть на поводі таких умов, стаючи по суті лише посередником між клієнтом і чиновником. Більше кваліфіковані юристи намагаються поєднувати обидві стратегії: готувати сильну правову позицію і одночасно страхуватися у вирішенні питання завдяки особистим зв'язкам.

2. Юристи старшого покоління, яким ще доводилося працювати в старій радянській системі, із сумом відмічають факт заміни цінностей в українському суспільстві. Це стосується усієї держави в цілому, проте яскраво проявляється саме в юридичному співтоваристві. Тут все частіше можна помітити, що головним мотивом при виборі абітурієнтом юридичної професії стає саме матеріальна база: квартира, машина, дорогі костюми успішного юриста… Між тим, таке поняття як верховенство права, правова держава і громадянське суспільство для молоді залишаються пустими звуками, звичайними теоретичними визначеннями. У результаті, критерій успішності для сучасного юриста - це швидше рівень його гонорару, ніж факт відстоювання принципу справедливості в суді.

3. Рівень інвестиційної привабливості України нестримно падає. Це підкреслюють абсолютно усі юристи, що супроводжували раніше вхід інвесторів на український ринок. Зараз же експерти спостерігають лише масовий потік інвесторів у зворотному напрямі: розчарувавшись у своїх українських партнерах або зіткнувшись з політикою нашої влади, іноземні підприємці залишають країну, продаючи свій бізнес з величезним дисконтом. Усе це позначається також на ринку юридичних послуг - якщо раніше топ-компанії могли дозволити собі зосередитися лише на великих дорогих проектах, то сьогодні їх юристи зайняті численними дрібними справами, що не дають колишнього рівня прибутку.

2012 рік обіцяє бути складним для України - про це стверджує багато хто. Не буде він легенею і для українських юристів. Можна з упевненістю сказати, що в новий рік багато хто з нас вступає з побоюваннями, які, передусім, пов'язані із запланованою реформою адвокатури. Найнеприємніше в майбутній реформі - те, що думка самого юридичного співтовариства в ході її проведення враховуватися швидше за все не буде. Втім, чи здатне це співтовариство нарешті прийти до загального бачення свого майбутнього і відстояти свої інтереси перед державою? Схоже, що ні, адже період "феодальної роздробленості" українських юристів триває вже давно…

Сергій Саченкоголовний редактор порталу ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему