Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ринок юридичних послуг в Україні: події, тенденції, підсумки року

09.40, 29 грудня 2011
399
2

Посилення конкуренції, серйозні кадрові перестановки і поява нових практик - ось чим запам'ятався 2011 рік для юридичних компаній в Україні. У останні дні року, що минає, "ЮРЛИГА" підводить підсумки ...

Тенденція дроблення і кадрових ротацій українського юридичного ринку, яка почалася ще за часів кризи, продовжилася і в 2011 році. Нових сильних гравців не з'явилося, але кількість юридичних компаній в цілому зросла.

Хто йде, хто приходить

Як відомо, кадри - це основний ресурс юридичної фірми. Іноді відхід одного партнера компанії може паралізувати роботу окремої практики, якщо не усієї фірми в цілому. Спробуємо розібратися в непростих схемах переходу юристів в році, що минає.

Поза сумнівом, замым гучною кадровою подією 2011 роки на ринку юридичних послуг України став відхід фактично цілого відділу практики міжнародного арбітражу і міжнародної торгівлі ЮФ "Василь Кисиль і Партнери". Так, керівник згаданих практик Тетяна Слипачукразом з командою старших юристів в складі Наталії Микольской і Олени Перепелинской перейшли в ЮФ "Саенко Харенко". Таким чином, останні значно посилили цю сферу своєї професійної діяльності.

Що стосується ЮФ "Саенко Харенко", то її кадрову політику за 2011 рік можна сміливо назвати найбільш ефективною на ринку. Так, в компанію протягом року перейшли працювати:

- партнер практики вирішення суперечок - Сергій Льоховий (раніше працював в ЮФ "Бізнес-право Аудит");

- партнер практики корпоративного права - Андрій Ляхов (раніше працював в МЮФ Integrites);

- фахівець в області корпоративного права, ринків капіталу і M&A - Аліна Плющ (раніше працювала в МЮФ Integritis);

- фахівець практики податкового права Дмитро Ивануса (раніше працював в ЮФ "Левенец, Мацив і партнери").

Підтверджуючи тенденцію дроблення юридичного ринку, треба відмітити появу у березні 2011 року ЮФ "Кибенко, Оника і Партнери". Остання була створена двома партнерами: Оленою Кибенко і Ярославой Оникойякі до цього працювали в ILF (ЮФ "Инюрполис").

Зміни в 2011 році сталися і у складі партнерів ЮФ "Моор & Кросондович". У зв'язку з цим юрфірма дістала нову назву - "Моор і Партнери". Керівництво компанією після кадрових ротацій здійснюватиме Раду у складі партнерів: Вадима Галайчука, Павла Ткаченко, Сергія Нижнього і Сергія Кальченко.

На початку 2011 року кадрові поповнення сталися в адвокатській фірмі ENGARDE. Так, Роман Огневьюк став партнером департаменту корпоративного права/злиття і поглинань.

Максим Кодуновщо раніше працював в AstapovLawyers, став новим радником практики міжнародного арбітражу МЮФ Integrites. У свою чергу у вересні 2011 року ЮФ AstapovLawyers оголосила про призначення юриста Олени Левцун координатором практики фірми у сфері імміграційного права. Також в AstapovLawyers почав працювати юрист і топ-менеджер в області авіації - Сергій Здоровец. Нині він координує авіаційну практику компанії.

У грудні цього року з'явилося повідомлення про відхід Вікторії Пташниккерівника практики антимонопольного і конкурентного права з ЮФ "Спенсер і Кауфманн" і, відповідно, посиленні нею партнерського складу ЮФ "Губенко і Партнери".

Також в 2011 році до Адвокатської контори "Коннов і Созановский" в якості асоційованого партнера приєдналася адвокат Олена Кочергинаяка спеціалізується на комерційному праві, а також нерухомості, будівництві і земельному праві. Раніше Олена обіймала посаду старшого експерта з юридичних питань в ЮФ "КМ Партнери".

Про поповнення у своєму складі повідомив київський офіс CMS Cameron McKenna. Англійський юрист корпоративної практики/практики міжнародних прямих інвестицій юридичної фірми CMS Cameron McKenna Грэм Конлон перейшов з лондонського в київський офіс компанії.

Однією з найважливіших подій ринку юридичних послуг в 2011 році також являється відкриття адвокатським об'єднанням "З.Т. Партнерс" нового офісу в Одесі. Керівником офісу став адвокат Олександр Муконин. До цього пан Муконин був партнером юридичного агентства "Юнайтед Лоерс Ассошиейшн" (United Lawyers Association).

Найгучніша подія

Влітку 2011 року ринок юридичних послуг України сколихнула інформація про злиття Адвокатського бюро "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" з Magisters. Важливо відмітити, що ще до офіційного повідомлення про злиття компаній Виконавчий директор Magisters Ірина Никитина перейшла на аналогічну посаду в АБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери". Очікується, що до кінця 2011 процес реорганізації закінчиться.

Злиття "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" з Magisters істотним чином вплинуло на діяльність українського офісу компанії, з якого пішли ряд провідних фахівців. Зокрема, компанію покинув радник Олександр Скляренкоякий створив власну фірму - "Скляренко і партнери". Двоє старших юристів російського офісу Magisters перейшли в МЮФ Salans, один юрист - в Google.

При цьому кадрові перестановки сталися також усередині колишнього київського офісу Magisters. В ході реорганізації керівним партнером офісу став Сергій Свириба. Статус партнерів київського офісу "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" набули: Маркіян Ключковский (соруководитель міжнародної арбітражної і судової практики і керівник практики спортивного права) і Оксана Ильченко (керівник практики злиття і поглинань і корпоративного права)

Цікаво відмітити, що "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" продовжують активно посилювати свою судову практику і в московському офісі фірми шляхом поглинання російської юридичної компанії Principium. Остання спеціалізувалася на судових спорах.

Загальні тенденції

Одній з останніх тенденцій на ринку юридичних послуг України експерти називають перехід юристів з юридичного бізнесу в так званий корпоративний сектор. Ілюстрацією цього явища можна назвати перехід колишнього партнера ЮФ "Саенко Харенко" Сергія Игнатовского на роботу в одну з найбільших металургійних компаній - "Метинвест". За словами юриста, причиною зміни його місця роботи стало бажання "займатися великими амбітними проектами в потужній індустрії, до того ж - що активно розвивається". Слід зазначити, що Сергій Игнатовский також є членом Правління "Метинвеста".

Експерти пояснюють таку тенденцію тим, що великі холдинги беруть на роботу досвідчених юристів з юридичного бізнесу, платять ним величезні гроші, при цьому значно економлячи на оплаті послуг зовнішньому радникові. Таким чином, у виграші залишаються і компанії і самі юристи.

Юристи відмічають, що попит на зовнішнього юридичного радника серед представників бізнесу в 2011 році скоротився.

Також, серед головних тенденцій року, що минає, усі юристи в один голос називають невблаганний ріст конкуренції. При чому, така конкуренція росте не лише між юридичними фірмами - з останніми все більше починають "змагатися" також і аудиторські фірми з потужними юридичними департаментами. У свою чергу, у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу багато юрфірм значно розширили лінію послуг у сфері оподаткування, намагаючись також нав'язувати конкуренцію аудиторським компаніям.

Окрім цього, багато юридичних фірм продовжують скаржитися на демпінг з боку колег по цеху. В той же час, на ринку спостерігається тенденція до домінування фіксованої суми плати за юридичну роботу.

Новою тенденцією вітчизняного ринку юридичних послуг стає відкриття нових практик, таких як Спортивне право і Практика по карному процесу. Інтерес до спортивного права можна легко пояснити прийдешнім чемпіонатом Європи по футболу і супроводжуючою його підготовкою. Що стосується росту затребуваності в правових послугах у сфері карного процесу (чим раніше великі юридичні фірми явно нехтували), то така тенденція викликана зайвою фіскальною політикою влади і так званим адміністративним рейдерством.

Ринок юруслуг досить оперативно відреагував на такі тенденції. Приміром, в жовтні правова група "Павленко і Побережнюк" оголосила про відкриття нової практики у сфері карного права і представництва інтересів в Європейському суді з прав людини. У свою чергу склад партнерів ЮФ "Гвоздий і Оберкович" поповнився відомим фахівцем в області карного права і процесу - адвокатом Анжелікою Сицько.

Слід зазначити, що в 2011 році як окремі практики стали виділятися банкрутство і оздоровлення компанії (санація, реструктуризація). При цьому активне развитее спостерігалося у сфері фармацевтичного права. Також зріс попит на реєстрацію і захист прав інтелектуальної власності, збільшилися об'єми роботи в судовій практиці і практиці міжнародного арбітражу.

Також за підсумками року юристи відмічають зниження якості послуг і ріст кількості юридичних фірм, які надають full service.

Очікування

Більшість юристів висловлюють думку, що в новому 2012 року юридичні фірми України не зуміють побити рекорди прибутковості. При цьому найбільшої активності чекають в судовій практиці, банкрутстві і нових практиках. Також очікується збільшення кількості судових процесів, пов'язаних з поверненням заборгованості, реструктуризацією боргів і корпоративними спорами.

Окрім цього, юристи знаходяться в очікуванні земельної реформи і розвитку аграрного сектора.

Кристина Венгриняк, випускаючий редактор ТН "ЮРЛИГА" компанії "ЛІГА :ЗАКОН"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему