Здійснення і оцінка ефективності PR також часто мають свої незрозумілі особливості. Проте до тих пір, поки профдеформация є лише цікавим феноменом і не впливає на якість здійснення тієї або іншої діяльності, на її прояви можна закривати очі. Коли ж від неї починає що-небудь страждати, в даному випадку піар, варто все-таки змінити точку зору і відкоригувати поведінку.
Важко упіймати чорну кішку в темній кімнаті, або Помилки юристів з приводу піару
Скільки б ви не читали статей про піар в цілому і піарі в юридичних компаніях зокрема, головну думку можна сформулювати банально просто - піар не приведе до вас клієнтів, але без піару вони не прийдуть. (Ну, або прийдуть, але мало і маленькі) Якщо Ви згодні, можете відразу переходити до прочитання другого пункту. Якщо ні, давайте розбиратися.
Чи будете ви довіряти експертові-фінансистові, наприклад, якщо, ввівши його ім'я в пошуковій системі, отримаєте лише посилання на його сторіночки в соціальних мережах? Ні сайту, ні публікацій в пресі, ні професійних блогів - нічого, що підтвердило б статус і рівень цього експерта. Здається, відповідь очевидна. Юрист (в даному випадку, звичайно ж, йдеться про партнерів, і слово "юрист" визначає приналежність до професії, а не посаду у фірмі), що правильно позиціонує себе, повинен мати:
- по-перше, грамотно створений сайт, з якісним, регулярно оновлюваним контентом;
- по-друге, періодичні публікації в діловій і юридичній пресі;
- по-третє, дуже бажано, ще і професійний блог на сайті ділового і юридичного ЗМІ.
І для потенційних, і для дійсних клієнтів має велике значення наявність у юриста компетентних коментарів в серйозній пресі і його участь в професійних форумах, круглих столах і семінарах в якості доповідача.
Наталія Станкевич |
Тільки звернете увагу на такі слова, як "серйозна", коли йдеться про пресу, "компетентний", коли йдеться про коментар і "професійний", коли ми говоримо про форуми, семінари і так далі Коментування усього підряд, для кого завгодно і де завгодно - це зовсім не те, до чого варто прагнути.
Платити за усе і усім - теж не кращий вихід. Проплачені матеріали серйозно відрізняються від інших і це неозброєним поглядом видно і вашим колегам, і клієнтам. І усі розуміють - у вас є гроші, але відповіді на питання: чи можна вам довіряти як експертові, за допомогою такого матеріалу ніхто не отримує.
Не кращу послугу багатьом юристам робить упевненість в тому, що жоден фахівець у світі повною мірою не здатний зрозуміти, як правильно будувати їх піар-стратегію і реалізовувати її. Спробуйте допустити, що є сфери, в яких ви не так же добре розбираєтеся, як в юриспруденції. Якщо вийде, підіть далі і повірте в те, що є люди, які в цих сферах так само добре розбираються, як ви в праві. Тоді знайдіть таких фахівців, довіртеся їм і наслідуйте їх ради без такого звичного: "Звичайно так, але … ні".
Не завжди життя театр, або Чому юристам в піар не потрібно грати
Великою помилкою багатьох юристів є те, що вони сприймають піар-активність як деяку розвагу на випадок, коли роботи мало або вона нетермінова. Таким чином, вони займаються піаром, наприклад, влітку і в січні, а в активні сезони забувають про нього. У подібній поведінці відразу декілька програшних моментів.
По-перше, ви популяризували себе і свою компанію тоді, коли ваша бізнес-аудиторія відпочиває і не помітить ваших зусиль. Погодитеся, неактивний період для юриста, швидше за все, співпадає з неактивним періодом для його клієнтів. По-друге, напрацьовані контакти в ЗМІ за час простою забудуть про вас і перестануть звертатися за коментарями. На ринку немало інших експертів, які з радістю займуть ваше місце на сторінках видань і на трибунах форумів. По-третє, у вас складеться враження, що піар - це даремно витрачені час і гроші. Неправильне здійснення піар-активності не приведе до очікуваних результатів і стане причиною розчарування.
Висновок - "Справою потрібно займатися серйозно або не займатися їм взагалі" (пам'ятайте, слова Калугиной з "Службового роману"?) Так от, піару цей вислів торкається анітрохи не менше, ніж статистичних звітів. Врахуйте свої можливості і потреби, складіть піар-стратегію і тоді цілеспрямовано, тривало і наполегливо працюйте згідно з нею. Тільки така схема приведе до позитивних результатів.
"Справою потрібно займатися серйозно або не займатися їм взагалі" (пам'ятайте, слова Калугиной з "Службового роману"?) Так от, піару цей вислів торкається анітрохи не менше, ніж статистичних звітів. |
До речі, ще один важливий момент в контексті ігор в піар. Не стоїть до обіцянок "підготувати експертний коментар, прийти на інтерв'ю або підготуватися до фотосесії" відноситися за принципом : "Моє слово: захотів - дав, захотів - забрав". Для журналістів, дизайнерів, редакторів, фотографів те, чим вони займаються, є відповідальною роботою, і якщо Ви не здійснюєте узяті на себе зобов'язання, це призводить до серйозних проблем, оскільки ставить під загрозу виконання цієї роботи. На негативних наслідках таких дій для Вашого іміджу в пресі, думаю, можна детально не зупинятися. Усе і так зрозуміло.
На жаль, дуже часто незадоволення юристів від піар-активності є прямим наслідком неправильного здійснення оної. І украй сумно спостерігати за тим, як люди здійснюють волаючі помилки і приходять до абсолютно невірних висновків просто тому, що не уміють або не хочуть робити правильно. Повірте, написати коментар можна за півгодини - тільки треба знати, як це правильно робити. На захід своєї юрфірми можна привести необхідну кількість учасників - тільки треба знати, як їх туди грамотно запросити. І для статусної преси можна стати улюбленим експертом - тільки треба розуміти, як ефектно заявити про себе. Те ж торкається і усіх інших видів піар-діяльності. Ви можете досягти успіху в кожному з них!
Наталія Станкевич, старший консультант Legal Marketing Solutions