Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ризик-менеджмент в юридичній компанії

09.26, 17 листопада 2011
542
0

Будь-який бізнес пов'язаний сьогодні з певними ризиками. Щоб контролювати ці риски і управляти ними у бізнес-середовищі існує поняття риск-менеджмента. Його вистачає часто застосовують у банківській ...

На заході поступово на ризик-менеджмент починають звертати увагу представники юридичного бізнесу. Сьогодні можна сміливо прогнозувати, що це явище скоро буде активне застосуються і представниками українського ринку юридичних послуг.

Поняття риск-менеджмента є процесом прийняття і виконання управлінських рішень, які спрямовані на зниження вірогідності виникнення несприятливого результату і мінімізацію можливих втрат, викликаних його реалізацією.

Як ризикують юристи?

Ризик-менеджмент користується популярністю серед юридичних фірм США і Європи. Приміром, в Сполучених Штатах Америки вийшла у світ книга "Ризик-менеджмент: інструменти виживання для юридичних фірм"авторами якої є Ентоні Девіс і Пітер Ярвис. У цій книзі обговорюються риски, з якими стикаються сьогодні юридичні компанії. Але найголовніше, що автори учать свого читача справлятися з такими рисками.

На думку Ентоні Девіса, словосполучення ризик-менеджмент є украй негативним для юристів. Він вважає, що юристи за своєю суттю не схильні до ризику. А менеджмент - це те, до чого вони відносяться більше вражески чим до ризику. Проте, поняття риск-менеджмента застосовують і самі юристи, тому його застосовуватимемо в контексті з юридичними фірмами.

Слід зазначити, що скарги і негативні відгуки, які іноді поступають на діяльність юридичної фірми можуть спровокувати дуже негативний ефект, що виходить за межі фінансового інтересу компанії. Провальне виконання клієнтського замовлення - це великий удар по юридичній фірмі, який включає велику кількість втраченого часу, погіршення стосунків між партнерами компанії, пляма на репутацію юрфірми і звичайно ж - фінансові втрати.

Одно із західних досліджень показало, що в 65% випадків той партнер компанії, який керував відповідною "провальною" справою, через деякий час після невдачі вимушений залишити компанію. Таку ситуацію західні експерти порівнюють з пацієнтом, який намагається забути про свою хворобу, яку він пережив.

Також юридична фірма, "звільняючись" від партнера, який допустив помилку, намагається її спростувати шляхом звільнення винного юриста. Звільнили і забули! При цьому для фірми, яка одного разу отримала серйозні скарги на свою діяльність, єдиним виходом уникнення помилок в майбутньому стане аналіз допущених помилок і робота над ними.

Провальне виконання клієнтського замовлення - це великий удар по юридичній фірмі, який включає велику кількість втраченого часу, погіршення стосунків між партнерами компанії, пляма на репутацію юрфірми і звичайно ж - фінансові втрати.

Для запобігання такій негативній ситуації, з якою може зіткнуться кожен, юридична фірма притягає третю сторону - ризик-менеджера. Об'єктивний аналіз діяльності компанії, який здійснює ризик-менеджер, може стати не лише корисним, але і необхідним для її стабільної і продуктивної роботи. Така допомога дозволить юридичній фірмі не лише реально впорається зі своїми проблемами, але навіть, що є важливішим, розвинути і імплементувати стратегію, яка допоможе стежити за тим, щоб подібні проблеми не виникали надалі.

Зуществуют деякі практичні стандарти, що дозволяють виміряти здатність юридичної фірми управляти своєю діяльністю. За останні десятиліття серед ризиків юридичних фірм на першому місце знаходилося зловживання співробітниками своїм службовим станом. Але з кожним роком таких ризиків стає все більше. Складніше нормативне регулювання відносно цінних паперів або оподаткування підвищує ризик надання клієнтові неточної або неякісної консультації. Тенденції злиття і поглинань між юрфірмами можуть привести до конфлікту інтересів клієнтів. У свою чергу ріст розміру фірм і розширення їх географічної присутності вимагає забезпечення належної якості послуг з усіх практик і в усіх офісах. Якщо хоч би одно представництво підведе клієнта і фірма отримує від нього негативні відгуки - це вплине на репутацію фірми в цілому.

Окрім цього, сьогодні для юридичної фірми існує велика вірогідність ризику неоплати її послуги, коли клієнт стає неплатоспроможним. Ці моменти також необхідно передбачати.

Як управляти рисками?

Ризик-менеджмент використовується для того, щоб звести усі риски в діяльності компанії до нуля - робляться зусилля, щоб керувати рисками, уникати і контролювати їх.

Підходи до побудови стратегії риск-менеджмента юридичної фірми можуть бути різними. При цьому така стратегія повинна включати усі сфери життєдіяльності юрфірми. В першу чергу успішна компанія повинна звертати увагу на менеджмент добору клієнта (кого компанія повинна брати собі в клієнти і на який термін, а кому відмовляти в послугах). Це питання є одним з ключових в риск-менеджменте.

Важливе місце в діяльності компанії займають фінансові розрахунки з клієнтом (порядок, визначення вартості її послуг, винагорода за виконану роботу, договір про надання послуг, система биллинга, отримання коштів і тому подібне). Частиною риск-менеджмента є також забезпечення конфіденційності в діяльності юридичної фірми, захист інформації про їх клієнтів.

Важливим компонентом риск-менеджмента західні експерти вважають фінансовий контроль юридичної фірми. Так, юридичні фірми мають високий рівень крадійства з боку людей, які у них працюють. Часто юристи крадуть гроші компанії, отримані від клієнтів, або виставляють фіктивні рахунки своїм клієнтам.

Аналіз ризиків юридичної фірми в першу чергу позитивно вплине на її клієнтів, а точніше - їх довіра до компанії. З іншого боку, ця процедура дозволить зробити її роботу продуктивнішою.

Юридичні фірми мають високий рівень крадійства з боку людей, які у них працюють. Часто юристи крадуть гроші компанії, отримані від клієнтів, або виставляють фіктивні рахунки своїм клієнтам.

В деяких випадках юридична фірма може удатися до послуг зовнішнього ризик-менеджера, який наймається на період оптимізації необхідних процесів в компанії. Якщо ж юридична фірма самостійно займається риск-менеджментом, то цей процес бере на себе один з партнерів, яким у більшості випадків являється керівний партнер (General Counsel).

Страхування ризиків

Базовими методами риск-менеджмента є: відмова від ризиків, зниження, передача і прийняття. Ризик-інструментарій значно ширше. Він включає політичні, організаційні, правові, економічні, соціальні інструменти. При цьому, ризик-менеджмент допускає можливість одночасного застосування декількох методів і інструментів риск-управления.

За даними Вікіпедії, найбільш часто використовуваним інструментом риск-менеджмента є страхування. Останнє допускає передачу відповідальності по відшкодуванню передбачуваного збитку сторонній організації (страховій компанії). Прикладами інших інструментів можуть бути: відмова від надмірно ризикованої діяльності (метод відмови), профілактика або диверсифікація (метод зниження), аутсорсинг витратних ризикових функцій (метод передачі), формування резервів або запасів (метод прийняття).

Ще раз необхідно відмітити, що ризик-менеджмент в українському юридичному бізнесі поки що не дуже поширене явище. В той же час, в США і Європі його вже активно використовують в діяльності великі юридичній компанії. Цікаво, що там навіть існують спеціальні ресурси із цього приводу. Окрім цього, на заході працює багато позаштатних компаній, які наймаються юридичними компаніями для оптимизанции їх риск-менеджмента.

Кристина Венгриняк, випускаючий редактор ТН "Правовий консалтинг" компанії "ЛІГА: ЗАКОН"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему