Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: інтерпретація ДПС норми про заборону перенесення збитків 2010 року в другий квартал 2011 року необоснованна

14.40, 12 жовтня 2011
6217
0

Ми спостерігаємо дуже агресивну інтерпретацію податковими органами норм законодавства (йдеться про листи ДПС від 08.09.2011 року № 828/3/15-1212 і від 12.09.2011 року № 10-2018/3582). Норми, які дозволяють переносити збитки з одного періоду в іншій, завжди існували і є абсолютно нормальними. Більшість країн дозволяють переносити збитки вперед, а деякі країни (Голландія, Франція, США) навіть дозволяють їх переносити в минулі періоди і отримувати грошове відшкодування (див. таблицю в "ДОДАТКУ").


Перенесення економічних збитків - це природно для бізнесу. Адже, хоча податковим періодом для компанії вибраний один рік, для бізнесу життєвий цикл може складати 50 років, впродовж яких у компанії може бути і розквіт, і падіння, і період активних інвестицій у бізнес. Саме тому нормальні податкові системи для того, щоб вирівняти ці циклічні перепади, дозволяють переносити збитки з періоду в період.

Григорій Павлоцкий,

партнер податково-юридичного відділу

ПрАТ "Делойт энд Туш ЮСК"


Йдеться про величезні суми, адже компанії досі ще не відійшли від кризи. Багато хто з них зазнав втрат на курсових різницях, інші постраждали від різкого падіння попиту на продукцію, бізнес зазнавав масові збитки. І зараз не дозволити їх віднести на податкові збитки і, таким чином, збільшити податковий тягар на бізнес - це може виявитися ще одним сильним ударом по бізнесу, особливо напередодні рецесії, що насувається, яка, судячи з усього, неминуча.


Досвід інших країн


Країни, які не дозволяють цього робити, вважаються дуже непривітними з точки зору інвестиційного клімату. Чому? Наприклад, якщо новий бізнес заходить в країну, він перший час зазнає збитки, розкручує бренд, наймає дорогий персонал, інвестує в розвиток і так далі. Якщо збитки цього періоду не можна переносити, ціна входу для інвестора різко збільшується.


Чого розвинені податкові системи не дозволяють, так це так званою "торгівлі збитками": країни не дають можливість використовувати збитки, згенеровані одним бізнесом в руках одного акціонера, проти прибутку прибуткового бізнесу іншого акціонера. Щоб не відбувалося так званої "торгівлі збиткам", багато країн ввели обмеження на зміну власності - вони передбачили обмеження перенесення збитків на майбутні періоди у разі, якщо власник у бізнесу міняється.


В той же час, багато країн дозволяють податкові консолідації. Підприємства, які входять до однієї групи, заповнюють один консолідований податковий звіт. У нас це не дозволено законодавством, що призводить до величезного адміністративного навантаження.


Технічна складова


У Україні, як згідно із старим податковим законодавством, так і згідно з новим Податковому кодексупереносити збитки на майбутні періоди дозволено. У Кодексі чітко прописано, що збиток, який накопичується впродовж року, переноситься на перший квартал наступного року.

На думку податкової, про збитки минулих років можна просто забути


Норма, на яку податкова посилається у своїх листах (см вищий), знаходиться в перехідних положеннях Кодексу. У ній говориться, що збитки переносяться з першого в другий квартал. Практичний сенс цієї норми полягає в тому, що із-за того що Розділ III Кодексу (Податок на прибуток підприємств) набув чинності з 1 квітня, а не з 1 січня, як увесь Кодекс, треба було передбачити норму, що дозволяє переносити збитки з "старого" законодавчого поля в нове.

Збитки ж 2010 року перейшли в 1 квартал 2011 року ще за старим законодавством. Податкова ж інтерпретує цю норму як фактичну відміну перенесення збитків, накопичених на кінець 2010 в другий квартал 2011. На їх думку, про збитки минулих років можна забути взагалі.


Чому це відбувається


ДПС в особі її глави Віталія Захарченко надіслала лист в Кабмін, в якому попередила, що до бюджету не поступають гроші, - 114 мільярди гривен збитків було занесено з того року в другий квартал. Податкова підрахувала, що у разі допущення перенесення збитків бюджет втратить 7 мільярдів гривен.


Українські компанії в усіх регіонах країни почали масово отримувати листи з проханням переглянути декларації за 2 квартал і зняти перенесені збитки.

Аргументують податкові органи це прохання недопущенням втрат у бюджеті. Ми також знаємо про вже наявну практику донарахувань за результатами перевірок за 1-е півріччя 2011 року. Податкова публічно заявляє, що, незважаючи на масову незгоду платників податків, своєї точки зору вона дотримується, але чекатиме рішень судів.

Що робити


Ми вважаємо, що із законодавчої точки зору позиція податкових органів необоснованна. Крім того, позиція податкових органів суперечить загальнополітичним деклараціям і програмі Президента по поліпшенню інвестиційного клімату. Ми вважаємо, що платникам податків потрібне відстоювати свою позицію в судах.

ДОДАТОК

Облік операційних збитків в корпорації, яка є податковим резидентом в таких країнах

Перенесення податкових збитків на минулі періоди

Перенесення податкових збитків на майбутні періоди

Возмож-

ность

Період покриття збитків компанії за рахунок прибутку за минулі періоди

Возмож-

ность

Закінчення терміну перенесення збитків на майбутній період

Австрія

ні

н/д

є

ні

Бельгія

ні

н/д

є

ні

Китай

ні

н/д

є

5 років

Франція

є

3 року (в деяких випадках)

є

ні

Італія

ні

н/д

є

5 років (але немає обмежень для збитків перших 3 років)

Нідерланди

є

1 рік (з можливістю до 3 років в 2009, 2010 і 2011 роках)

є

9 років

Швейцарія

ні

н/д

є

7 років

Велике-

британия

є (залежить від валютного кошику)

зазвичай 1 рік

є

ні

США

є

зазвичай 2 року з можливістю до 5 років в деяких періодах;

3 року для збитків від володіння активами

є

чисті операційні збитки - 20 років;

збитки від володіння активами - 5 років

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему