Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

На порозі важливого кроку по демократизації суспільства

11.04, 23 вересня 2011
2449
3

Парламенту пропонують понизити навантаження на національні суди, закріпивши на законодавчому рівні застосування інституту медиации - одного з видів позасудового врегулювання суперечок, що є одним з кр...

В п'ятницю, 23 вересня Верховна Рада України розгляне в першому читанні що відповідає законопроект "Про медиации" № 8137зареєстрований 21 лютого 2011 року народним депутатом Олегом Тищенко (БЮТ).

Україна, яка прагне до кінця 2011 року отримати статус асоційованого члена Європейського союзу (ЄС), зробила один зі значних кроків на цьому шляху, поставивши на порядок денний розгляд питання законопроекту "O медиации".

Цей крок є логічним продовженням дій України, спрямованих на отримання асоційованого членства в ЄС.

Так, 19 травня 2011 року Верховна Рада України рекомендувала Кабінету Міністрів України забезпечити адаптацію законодавства України до норм і стандартів ЄС відповідно до щорічних планів заходів по виконанню Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС і визначити чіткі критерії відносно змісту, терміну дії і переліку нормативних актів України відповідно до конкретних європейських аналогів, мають бути імплементовані повністю, частково, або відстрочені.

Галина Еременко, к.ю.н.,

керівник Українського Центру Медиации

при Києво-могилянській Бізнес-школі

У свою чергу, згідно з директивами Європарламенту про медиации, які мають рекомендаційний характер для України, до 21 травня 2011 року держави-члени були зобов'язані ввести в дію закони, нормативні акти і адміністративні положення, необхідні для реалізації положень цієї Директиви.

Авторський колектив при розробці згаданого законопроекту використовував кращий досвід країн, успішно медиацию, що застосовують, в усіх сферахвключаючи спори між громадянами і державою. Кожне слово в законопроекті вивірене, принципи, і положення законопроекту відповідають міжнародним стандартам медиации.

Ця думка також підтверджує парламентський комітет з питань правосуддя, що курирує цей законопроект, ще навесні поточного року проголосував за винесення законопроекту "Про медиации" на перше читання у Верховну раду.

Свої експертні зауваження до тексту законопроекту також висловили незалежні експертні інституціїсеред яких Верховний Суд України, Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, Вищий Адміністративний Суд України, а також міжнародні експерти.

Медиация як позасудовий спосіб вирішення суперечок і конфліктів давно довела свою ефективність у країнах Східної і Західної Європи, США, Австралії, Близького Сходу, Африки і користується в цих країнах великою державною підтримкою.

Так, наприклад, уряд Великобританії використовує медиацию приблизно триста раз на рік для вирішення конфліктів, в які воно залучене. Це має величезне значення для процесу в цілому, тому що люди роздумують так: якщо уряд користується цією послугою, можливо, вона коштує довіри і довела свою ефективність. Лідерство в розвитку процесу, який узяв на себе державу, принесло величезну користь для усіх.

Медиация може бути застосована, зокрема, у випадках, пов'язаних з трудовим правом, будівництвом, контрактами в оборонній промисловості і так далі

У Великобританії завдяки застосуванню медиации бізнес економить засоби у розмірі 1 млрд фунтів стерлінгів в рік

Окрім того, про ефективність медиации, наприклад, свідчать дані отримані в результаті незалежного аудиту, які говорять про те, що тільки у Великобританії завдяки застосуванню медиации бізнес економить засоби у розмірі 1 млрд фунтів стерлінгів в рік. За даними Міжнародної Фінансової Корпорації (IFC, Група Світового банку), в країнах, впроваджувальних медиацию, відзначається істотне зниження рівня корупції.

У свою чергу, законопроект передбачає можливість для суддів, у тому числі, у тих справах, по яких вже відкрито судочинство, пропонувати сторонам дозволяти спори за допомогою медиации, передавши його до рук медіатора. Таким чином, судді теж зацікавлені розвантажити себе.

Практика медиации в Україні існує близько 20 років, учбові програми, які рекомендовані Міносвіти, викладаються студентам і слухачам курсів підвищення кваліфікації в декількох Внз. В цілому за попередніми даними в Україні пройшли навчання близько 2 тис. медіаторів, а міжнародну сертифікацію отримало близько 20 осіб, які практикують в Україні і за кордоном. Було створено 15 громадських організацій, які на добровільних засадах впроваджували медиацию у своїх громадах відносно цивільних, трудових, сімейних, господарських, адміністративних і карних справ. У Україні вже є навіть близько 30 суддів, які пройшли підготовку в якості медіаторів.

Особливу роль медиация грає в зниженні рівня злочинностізокрема, підлітковою - 95 % медиаций в кримінальних справах проводилося по злочинах, здійснених неповнолітніми.

У свою чергу, українські медіатори, частина з яких має міжнародну акредитацію, роблять послуги з медиации і підготовки медіаторів у Білорусії, Казахстані, Росії, країнах Кавказу. І це усе, не дивлячись на те, що законодавство, регулююче надання цих послуг в названих країнах прийнято, а в Україні доки немає.

В той же час, розгляд законопроекту "Про медиации" в парламенті говорить про те, що Україна дійсно готова до такого демократичного кроку, як інституціоналізація медиации в Україні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему