Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Поправки до Податкового кодексу і їх впливу на бізнес

16.18, 27 липня 2011
12807
3

Аналіз останніх змін податкового законодавства, здатних змінити на кращий життя платників податків

У 2011 році український бізнес на собі випробовував усі переваги і недоліки Податкового кодексу. НКУ є першим документом за усі роки незалежності України, що консолідувало статті, вживані в оподаткуванні. Проте Кодекс повинен був виконати ще одну дуже важливу функцію - а саме дати відчуття стабільності податкового регулювання. Проте, із-за поспішності, з якою був прийнятий документ і неузгодженості окремих позицій, деякі його пункти виявилися дуже спірними, а у ряді випадків - непрацездатними. З моменту набуття чинності Податкового Кодексу було прийнято вже 5 законів, що вносять зміни в головний документ країни по оподаткуванню.

Останнім став Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України (відносно удосконалення деяких норм Податкового кодексу України)" (законопроект № 8217).

Тарас Кожушко,

менеджер податково-юридичного департаменту "Делойт"

За станом на сьогодні - документ переданий на підпис Президентові.

В цілому документ можна назвати позитивним - він вносить ясність в ряд норм, по яких допускалися різні трактування, а також трохи послабляє податковий тиск на бізнес.

У таблиці нижче вказані найбільш суттєві, на наш погляд, зміни і їх наслідки на бізнес:

Суть змін

Наслідки

ЗАГАЛЬНІ СТАНИ І АДМІНІСТРУВАННЯ

Введено поняття "Узагальнювальній письмовій податковій консультації" як обнародування позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, що надаються платникам податків. ГНСУ проводить періодичне узагальнення податкових консультацій, що стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань, і затверджує наказом узагальнювальні податкові консультації, які підлягають обнародуванню.

Бізнес отримає можливість знати єдину позицію ГНСУ із спірних питань законодавства, замість нинішніх листів з різними позиціями окремих структурних підрозділів ГНСУ з одного і тому ж питання або анонімних роз'яснень "Єдиної бази податкових знань".

Платники податків, що застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, при застосуванні положень Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

У разі врегулювання правил застосування МСФО у бухгалтерському обліку, бізнес зможе посилатися на МСФО при веденні податкового обліку. Проблема - практичне застосування, оскільки МСФО носять рекомендаційний, а не імперативний характер.

Замінили термін "податкове зобов'язання" на "грошове зобов'язання" за текстом розділу "Адміністрування"

У разі судового оскарження штрафні (фінансові) санкції, що входять до складу грошового зобов'язання, не платяться до рішення суду.

Введений мораторій на проведення фактичних перевірок предпринимателей-упрощенцев.

До введення в дію змін передбачених Законопроектом № 8521, (орієнтовно з 1 жовтня 2011) введений мораторій на перевірки по місцю фактичного здійснення платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності.

Виключена норма по застосуванню штрафів за порушення вимог обов'язкової реєстрації платниками акцизного податку до виробників спирту етилового (коньячного, плодового), алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Скасовані штрафні санкції за ненадання платником податків - фізичною особою декларації або включення в неї спотворених (недостовірних) даних про суми отриманих прибутків, понесених витрат, якщо такі дії платника привели до заниження суми доходу оподаткування.
Виключена норма про застосування штрафу за зменшення негативного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток.
Виключена норма по застосуванню штрафу 75% у разі третього і більше за порушення згідно ст. 123.1 (тобто максимальний штраф складатиме 50%).

Зменшений тягар штрафів на бізнес

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ

Загальновиробничі витрати включені до складу собівартості і виключені із складу інших витрат.
Інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені згідно з правилами бухгалтерського обліку

Виправлена одна з найбільших безглуздостей Кодексу. Наведено у відповідність із загальноекономічними правилами і П(С) БУ. Вирішує проблему виділення загальновиробничих витрат з собівартості готової продукції для цілей податкового обліку.

До кінця 2011-го року скасовані штрафні (фінансові) санкції до платників податку на прибуток підприємств і платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за результатами діяльності.

Зменшений тягар штрафів на бізнес

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Обличчя, статутний капітал або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) якого перевищує 300 000 грн. може добровільно зареєструватися незалежно від наявності досконалих нею операцій оподаткувань і об'єму постачання товарів / послуг іншим платникам податків

Найпозитивніша зміна - підприємства знову зможуть відразу після реєстрації ставати платниками ПДВ.

Віталій Шеремета,

старший консультант податково-юридичного департаменту "Делойт"

Незважаючи на сказане вище, в Податковому кодексі залишається достатня кількість різночитань і неузгоджених норм, що дозволяє нам прогнозувати появу надалі нових законопроектів, що вносять зміни до Податкового кодексу.

Так, наприклад, залишилися відкритими питання нарахування резервів під відпустки і інші виплати, застосування обмежень на витрати 2011 року (роялті, реклама і консалтинг від нерезидентів, ремонти), застосування штрафних санкцій відносно завищення бюджетного відшкодування в рахунок майбутніх ПДВ зобов'язань (рядок 23.2 декларацій), удосконалення оподаткування малого бізнесу (винесене в окремий законопроект № 8521прийнятий тільки в першому читанні) і ін... Рішення цих і інших питань дозволить поліпшити бізнес-клімат в країні і сприятиме більшій прозорості роботи підприємств.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему