Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Своє ОСАГО ближче до тіла

11.00, 2 червня 2011
1940
5

Якщо Ви вибираєте страхову компанію, то краще всього придбати поліс там, де Ви добре знайомі з акціонерами або топ-менеджментом. Якщо такими корисними зв'язками Ви все ще не обзавелися, то при купівлі...

У Україні існує ціла армія автолюбителів, які вважають ОСАГО зайвим. Логіка такого рішення проста: оскільки ОСАГО - це страхування відповідальності, і виплати отримуватиме потерпіла сторона, то моя страховка - їх проблема. До недавнього часу такий підхід працював, але поступово з'являється все більше досвідчених громадян, які стягають збитки в судовому порядку з винного боку. А вже потім винна сторона звертається за відшкодуванням до свого страховика. Тому, мати ОСАГО - корисно і вигідно.

Тепер про те, як правильно вибирати страхову компанію. Страхування - це не добродійність. Вибираючи, де Ви збираєтеся застрахуватися, треба чітко усвідомлювати, що майбутні страхові виплати формуються із страхових внесків в сьогоденні. І якщо на етапі укладення договору, Ви бачите занадто принадні умови, то цілком імовірно, що страховик зараз не створює необхідного ресурсного заділу на майбутнє. Очевидно, він сподівається на те, що від виплат можна буде ухилитися або затягнути законними способами терміни відшкодування, а іноді він просто піклується тільки про залучення нових клієнтів, не прогнозуючи майбутнє.

Держава чітко регламентує усі нюанси ОСАГО. На відкуп страховикам дається розмір франшизи і ціновий діапазон вартості полісу. Саме у цих рамках маневрують страхові компанії, заманюючи до себе довірливих клієнтів. Остерігайтеся, якщо Вам пропонують ОСАГО з нульовою або зниженою франшизою за ціною звичайного страхування. Продаючи такі поліси, компанія повільно, але упевнено створює собі фінансові проблеми.

Роман Бубликбізнес-аналітик, засновник консалтингової компанії "ФинКом Инвест"

Побачивши два схожі товари, один з яких коштує більше, зазвичай споживачі ставлять питання: чому він дорожчий? У страхуванні Ви повинні поступати строго навпаки і з'ясувати, чому за рівних умов цей поліс дешевшийчим такий же у інших компаній? Можливо, це зовсім не те, на чому Ви готові економити. До того ж різниця у вартості підозрілої і хорошої надійної страховки в абсолютних величинах мізерна. Вона зазвичай не перевищує вартості 2,5 миття автомобіля. Це не ті гроші, економія яких буде критична для бюджету автомобіліста.

Другий чинник, який повинен Вас насторожити, - гіперактивна рекламна кампанія. Особливо, якщо вона спрямована на залучення клієнтів під ОСАГО. Пояснюється це тим, що саме такий вид страхування - самий високоризикований і самий малоприбутковий для страхових. Роздуваючи так званий "моторний" портфель, компанія сама заганяє себе в глухий кут, з якого потім буде дуже важко вибратися. А усі труднощі компанії рано чи пізно перекладаються на плечі клієнтів.

І третій чинник - це наявність посередників. Українська практика роботи через страхових посередників нічим не відрізняється від міжнародної, а саме - вартість полісу однакова як в офісі страхової компанії, так і у посередника. Але, купуючи поліс через посередників, Ви, разом із страховою, оплачуєте їх послуги. При цьому, у більшості випадків посередник не збирається займатися супроводом клієнта. Для того, щоб з'ясувати які функції він готів на себе узяти, досить поставити йому декілька питань з серії: "Що мені робити у разі аварії"? Відповіді в стилі: "Дзвоните в страхову і розбирайтеся з нею" чітко вказую на те, що ця людина - зайва ланка, в послугах якого Ви навряд чи маєте потребу.

Виходячи з останнього аналізу ринку, посередницька комісія може складати до 50% від Вашого внеску. При такому стані справ страховик не отримує необхідних коштів і не може сформувати достатнього ресурсу для виплат в майбутньому. Ось і виходить замкнутий круг, коли виплати по минулих випадках йдуть з поточних надходжень, і ніхто не думає про майбутнє. Проте, рано чи пізно така фінансова піраміда незмінно рухне. А ті, хто безвідповідально вибирав собі страхового партнера, зіткнутися з тим, що даремно витратили свої гроші, инвестировав їх в ненадійні інструменти.

У хороших страховиків є принцип: "Краще відмовити в страхуванні, чим відмовити у виплаті". Але ОСАГО - обов'язкова страховка, яку водій зобов'язаний придбати, і, відповідно, страхова зобов'язана продати. Тому у надійних і грамотних компаніях умови по ОСАГО будуть не найпривабливішими.

Для того, щоб не обпектися на ОСАГО, наслідуйте прості принципи:

- Прибігаючи до послуг посередників, з'ясуєте, ставлячи "правильні" питання, наскільки посередник готів Вас супроводжувати надалі.

- Вибирайте компанію, яка не вкладає значні кошти в зовнішню рекламу і залучення клієнтів під ОСАГО.

- Вибирайте компанії, які не пропонують Вам поліси з нульовою франшизою за ціною стандартної страховки. Ціна такого полісу орієнтовно в 2 рази вище.

Сім разів відміряй, один відріж - цей принцип якнайкраще підходить до процесу вибору страхового партнера. Страхування може зняти з Вас безліч головного болю, а може, навпаки, додати. І по якому шляху Ви підете, залежить тільки від того, як відповідально ви віднесетеся до свого вибору.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему