Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договір з Жеком - не вирок

16.30, 1 березня 2011
12956
11

Особливості зміни і розірвання договорів на надання ЖК-послуг з Жеками

На сьогоднішній момент все менше і менше громадян України задовольняє рівень житлово-комунальних послуг, які надаються Жеками. Постійні скарги на рівень послуг частенько виявляються неефективними, тому найбільш оптимальним варіантом є укладення договоруякий дозволить регулювати житлово-комунальні послуги, що надаються, тарифи на них, а також порядок виконання таких послуг. Тим паче, що згідно з чинним законодавством України відношення між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірній основі.

Форма типового договору про надання послуг за змістом будинків, споруд і прибудинкових території затверджена постановою Кабінету Міністрів № 529 від 20 травня 2009 року. Цим договором встановлений типовий перелік послуг, порядок оплати, права і обов'язки сторін, відповідальність і так далі. При цьому сторони можуть прописати в договорі і додаткові умови, не передбачені постановою № 529, якщо вони не суперечать чинному законодавству України.

Андрій Смоленський, адвокат Національної правової палати: "Не варто зневірятися, якщо договір між споживачем послуг і Жеком вже укладений на умовах, які абсолютно не влаштовують споживача"

Таким чином, зовсім не обов'язково відразу ж підписувати договір, наданий співробітниками Жеку. Адже частенько вони поступають досить хитро, посилаючись на те, що це - типовий договір, встановлена форма, тому довірливі споживачі і підписують його, погоджуючись на самі невигідні для них умови.

Така вимога співробітників Жеку є абсолютно необгрунтованою - згідно з нормами Цивільного кодексу України сторони являються вільними в укладенні договору і виборі його умов. Через те і внесення яких-небудь додаткових умов у рамках закону, абсолютно не суперечить чинному законодавству.

Не варто також зневірятися, якщо договір між споживачем послуг і Жеком вже укладений на умовах, які абсолютно не влаштовують споживача. Спершу споживач може самостійно запропонувати внести зміни в укладений договір, надіславши відповідний лист в ЖЕК. У разі негативної відповіді або ігнорування листа, згідно ст. 652 Цивільні кодекси України ("Зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин"), договір може бути розірваний в судовому порядку на вимогу зацікавленої сторони за наявності однієї з умов :

1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що таке зміна обставин не настане;

2) зміна обставин викликана причинами, які зацікавлена особа не могла усунути після їх виникнення, при усій обережності і уважності, які від неї були потрібні;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б зацікавлену сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договори;

4) з суті договору або звичаїв ділового обороту не виникає, що ризик зміни обставин несе зацікавлену особу.

Договір з Жеком може бути змінений або розірваний в судовому порядку

Також в судовому порядку договір може бути змінений у зв'язку з істотною зміною обставин, у разі, якщо розірвання такого договору суперечить громадським інтересам або ж тягне для сторін збиток, що значно перевищує витрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом. При цьому, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту вступу судового рішення про зміну або розірвання договору в законну силу.

У практиці Адвокатського об'єднання "Національна правова палата" існує декілька випадків, коли в судовому порядку у вже існуючий договір за змістом будинку і прибудинкової території вносилися зміни на користь споживача житлово-комунальних послуг. Він так само підписав договір, який надав йому ЖЕК, на украй невигідних для себе умовах. Зокрема, послуги надавалися украй неякісний або не надавалися взагалі - взимку в квартирі не завжди було опалювання, періодично без попередження у всьому домі була відсутня гаряча вода, при цьому рахунки виставлялися повному об'ємі, навіть за відсутні послуги.

Скарги в службу по захисту прав споживачів і інспекцію за цінами не принесли належного результату - адже чинним законодавством встановлені просто смішні штрафи за подібні порушення. Тому адвокатами Національної правової палати було прийнято рішення звернутися до суду з вимогою змінити договір в судовому порядку. Адвокатам вдалося добитися в судовому порядку внести в договір ряд важливих змін - зокрема, зміна відносно щомісячного підписання Акту прийому-передачі послуг, що надаються, на основі яких виставлявся б рахунок; детального розкладу у виставленому рахунку зроблених послуг і тарифів на них, а також посилення відповідальності з боку Жеку. Усі перелічені вище вимоги суд задовольнив і вніс відповідні зміни у вже існуючий договір.

Зміна або розірвання договору здійснюється в такій же формі, що і договір

Згідно з нормами Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору здійснюється в такій же форміщо і договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлене договором або законом (звичаями ділового обороту).

Стаття 157 проекту Житлового кодексу України передбачає досить позитивне нововведення для споживачів житлово-комунальних послуг. Зокрема, якщо договором про надання житлово-комунальних послуг не встановлене інше або якщо він ув'язнений на невизначений термін, співвласники багатоквартирного будинку або об'єднання співвласників багатоквартирного будинку мають право у будь-який час в порядку встановленому цим Кодексом, прийняти рішення про відмову від послуг виконавця певних житлово-комунальних послугпро що письмово повідомити виконавця. У такому разі договори про надання відповідної житлово-комунальної послуги, ув'язнені виконавцем з власниками (співвласниками) житлових і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, вважаються розірваними через місяць з дня напряму письмового повідомлення виконавця про відмову від його послуг.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему