Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: альтернативою повної заборони реклами лікарських засобів може стати попереднє узгодження змісту реклами

14.00, 23 лютого 2011
1377
1

За неофіційними даними до другого читання у Верховній Раді України готується законопроект № 7007 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони (про посилення контролю над оборотом лікарських засобів, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів і дієтичних добавок) здоров'я"прийнятий 21.12.2010 р. в першому читанні (см "Видавці протестують проти заборони на рекламу ліків в ЗМІ" - ред.).

Законопроектом, серед інших змін, передбачається введення заборони на рекламу лікарських засобів. Так в законопроекті вказано, що інформація про лікарські засоби може надаватися виключно в спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ і лікарів, а також в матеріалах, поширюваних на спеціалізованих семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики.

Тимур Бондарев,

керівний партнер адвокатського об'єднання Arzinger

Необхідно відмітити, що така позиція не враховує досвід Європейського Союзу. Так, згідно з Директивою 2001/83/ЄС (Directive 2001/83/EC of the European Parliament and of the Council On the Community Code Relating to Medicinal Products for Human Use), реклама безрецептурных лікарських засобів, за умови дотримання вимог, передбачених Директивою, дозволена.

Так само врегульовано питання реклами і на рівні національних законодательств держав-членів Європейського Союзу : реклама безрецептурных ліків дозволена, але має ряд особливостей (залежно від країни)викладених в законодавчих актах, а також, у більшості випадків, в кодексах поведінки, прийнятих гравцями фармацевтичного ринку тієї або іншої країни.

На сьогодні реклама є одним з найважливіших джерел інформування пацієнтів про безрецептурных лікарських засобах. Таким чином, внаслідок заборони останньою буде порушено право споживачів на інформаціюпередбачене чинним законодавством України.

Також вважаємо, що заборона реклами лікарських засобів не розв'яже проблему безпеки їх вживання населенням, оскільки для досягнення цієї мети в першу чергу необхідно підвищити культуру споживання лікарських засобів. В той же час заборона приведе лише до того, що фармацевтичні компанії шукатимуть альтернативні способи надання пацієнтам інформації про свої продукти - через інтернет, інші засоби інтерактивного маркетингу; вестимуть активнішу промоционную діяльність, спрямовану на лікарів і провізорів.

Як наслідок заборони реклами лікарських препаратів можна також відмітити значне зменшення прибуткової частини коштів масової інформаціїоскільки реклама ліків є одним з лідерів серед рекламованих товарів.

Вважаємо, що можливою альтернативою повної заборони реклами лікарських засобів може стати створення міжвідомчого органу (за участю фахівців Мінохоронздоров'я України, АМКУ, Державного комітету із захисту прав споживачів), який здійснюватиме попереднє узгодження змісту рекламиі його рішення будуть преюдиціальними для усіх інших контролюючих органів.

У разі створення такого органу перевагою для учасників фармацевтичного ринку, безумовно, являтиметься упевненість в тому, що реклама лікарських засобів відповідає вимогам законодавстваа як слідство - уникнення розслідувань контролюючих органів і значних фінансових санкцій, збереження іміджу компанії. В той же час споживачі будуть гарантовано отримувати об'єктивну, повну і достовірну інформацію про лікарський засіб.

У якості інших альтернатив можна розглядати посилення відповідальності за порушення рекламного законодавства, посилення контролю над рекламними кампаніями з боку контролюючих органів, а також встановлення в законодавстві чіткіших вимог до рекламних повідомлень, наприклад, введення обов'язкового супроводу реклами лікарських засобів попередженням про загрозу самолікування і так далі

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему