Цілком підтримуючи право українських громадян на безпечний відпочинок, особливо у зв'язку з наявністю офіційної рекомендації Міністерства закордонних справ утриматися від поїздок в Єгипет до повної стабілізації ситуації в країні, хочу помітити, що питання з 100% поверненням засобів за туристичну путівку неоднозначний.
Річ у тому, що, навіть довівши наявність форс-мажор відносно подій в Єгипті, туристові треба враховувати, що обидві сторони договори про надання туристичних послуг зможуть апелювати до звільненню від відповідальності за виконання зобов'язань за договором.
Що таке форс-мажор (непереборна сила)? Цивільний кодекс говорить коротко: ця надзвичайна або невідворотна в цих умовах подія. Військові дії і страйки цілком підходять під це позначення, що і знаходить віддзеркалення в договорах. Проте зазвичай договори містять вимогу надати документальне підтвердження наявності форс-мажору від уповноважених органів.
Олена Зайцева, старший юрист ЮФ Cai & Lenard |
Якщо питання про події в Україні, то такий документ видасть Торгово-промислова палата України. А якщо питання стосується Єгипту? Відповідно до міжнародної практики, офіційні документи, які свідчать про форс-мажорні обставини в країні, можуть надаватися тими органами, які на це уповноважені національним законодавством.
Такої позиції дотримується, зокрема, і Державна податкова адміністрація України, додаючи, що при цьому підтвердженням форс-мажору буде оригінал документу, оформлений на фірмовому бланку місцевій уповноваженій організації, що видала документ, з усіма необхідними реквізитами.
Дивно було б чекати, що на даний момент єгипетські організації функціонують в нормальному режимі і можуть видати необхідний документ. Проте, питання про кваліфікацію обставин як основ для звільнення від відповідальності може вирішуватися і зовнішньоекономічним арбітражем (зокрема, Міжнародним комерційним судом при Торгово-промисловій палаті).
Проте чи треба туристові "добувати" такий документ? Що дає визнання наявності непереборної сили? Відповідно до Цивільного кодексу України - право уникнути відповідальності за невиконання умов договору. Турагент/туроператор не відмовляється виконувати умови договору. А значить, туристові подібний документ може згодитися у випадку, наприклад, якщо з нього вимагають штраф за односторонню відмову від поїздки.
В той же час турагент/туроператор отримують право не виконувати зобов'язання за договором на час дії форс-мажор. Вигода для туриста сумнівна.
Варто розглянути ще одну можливість компенсації засобів туриста, а саме: відмова від договору внаслідок істотних змін обставин (ст. 652 Цивільні кодекси). У разі таких змін (а саме, якщо обставини змінилися настільки, що якби сторони могли їх передбачити, то не уклали б договір або уклали б його на інших умовах), договір може бути змінений або розірваний за угодою сторін, якщо інше не встановлене самим договором.
Тобто згода сторін все одно має бути присутньою. Якщо ж його досягти не вдалося, договір може бути розірваний зацікавленою стороною через судза наявності таких умов:
- у момент укладення договору сторони виходили з того, що таке зміна обставин не настане;
- зміна обставин обумовлена причинами, які зацікавлена особа не могла усунути;
- виконання договору позбавило б зацікавлену особу того, на що воно розраховувало при укладенні договори;
- з договору не виходить, що ризик зміни обставин несе зацікавлену особу.
І навіть в цьому випадку суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначатиме справедливий розподіл між сторонами договору витрат, понесених у зв'язку з його виконанням. А це означає, що 100% повернення засобів туристові, знову-таки, не гарантований.
У зв'язку з вищесказаним, хочеться нагадати, що повернення засобів - не єдина можливість компенсації для туриста. Можна скористатися пропозицією туроператорів про зміну напряму туру або часу вильоту, без яких-небудь штрафів або зменшення внесеної за тур суми. Наскільки мені відомо, багато шанованих туроператорів пропонують зараз такий варіант. Подібне рішення дозволить уникнути судових розглядів і, при правильному підході, поверне можливість прекрасно провести відпустку.