Внесення змін до статті 2 Закону України "Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги" і скасування боронуй щодо стягнення пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг передбачає ряд змін починаючи з 1 січня 2011 р.
Відповідно до попередньої, й, по суті, адекватнішої версії Закону, пеню на житлово-комунальні послуги можна було нараховувати лише з того моменту коли населенню буде виплачено заборгованість держави щодо заробітної плати, пенсій, стипендій, інших грошових виплат. Таке положення само по собі було та й залишається невигідним для влади, так як розрахунки щодо виплати заборгованостей держави перед населенням на сьогоднішній день здійснено не було, і, в принципі, залишиться таким ще на невизначено довгий період годині, а кошти (фактично вже пораховані) можливих заборгованостей по сплаті житлово-комунальних послуг з населення стягувати не можна, - справжня халепа для можновладців.
Саме по собі нарахування пені за несвоєчасну оплату послуг населенням не можна вважати протиправнимтак як за будь-які послуги, що надаються кому б це не було, необхідно платити. По суті органи державної влади цими змінами хочуть зняти із собі тягар зобов'язань, пов'язаних із недостатнім фінансуванням житлово-комунальних підприємств, несплатою населенням послуг (так, станом на 1 березня 2010 р. заборгованість становила 12,3 млрд. грн.), а такжо зменшити власну заборгованість за використання електроносіїв, що безпосередньо зазначається в пояснюючій записці до даного законопроекту.
Маркіян Мальський, керівник Західно - української філії Адвокатського про'єднання Arzinger |
Закон не повинний погіршувати становище населення в державі; зміни законодавства повинні супроводжуватися фактичним виконанням зобов'язань держави, в даному випадку - виплатою декларованих заборгованостей перед населенням, що і було передбачено в попередній редакції закону. Якщо внесенні зміни передбачають накладення пені на населення щодо заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг, тоді необхідно також передбачити й термін виплати існуючої заборгованості щодо заробітної плати та інших виплат населенню.
Тім не менше, скасування Закону України "Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги" та встановлення пені з 1 січня 2011 р. само по собі не може безпосередньо призвести до фактичного накладення пені на боржників - споживачів зазначених послуг. Такий висновок можна безпосередньо зробити із Закону України "Про житлово-комунальні послуги"у якому п. 10 ч.3 ст. 20 передбачено накладення пені у випадку несвоєчасного здійснення платежів за послуги, відповідно до встановленого законом чи положеннями договору розміру.
Тобто із впровадження пені на несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги необхідно також внести зміни і в ряд інших законів (Закону України "Про житлово-комунальні послуги", "Про питну воду та питне водопостачання" та ін.) для створення механізму стягнення такої пені та безпосередньо встановити розмір пені.
Таким чином, до внесення відповідних змін до законів, що безпосередньо регулюють дані питання, стягнення з населення пені не повинне здійснюватися. Це ж стосується також і договорів про надання житлово-комунальних послуг.